Logo

Zwroty przesyłkami Return Shipment

W IdoSell, oprócz zintegrowanej opcji realizacji zwrotów za pośrednictwem Paczkomatów InPostu, oferujemy przesyłki zwrotne typu Return Shipment. Oznacza to, że podczas generowania etykiety w zamówieniu w kierunku sklep > konsument, równocześnie generowana jest etykieta w odwrotnym kierunku konsument > sklep.

Taki list przewozowy może zostać od razu dodany do paczki lub być dostępny do pobrania przez konsumenta w kreatorze zwrotu na koncie klienta w sklepie.

Usługi kurierskie którymi możesz obsługiwać przesyłki zwrotne do sklepu:

  • UPS (przesyłki transgraniczne na terenie UE oraz krajowe),

  • Inpost Kurier (tylko przesyłki krajowe),

  • DHL Express (tylko przesyłki transgraniczne na terenie UE).

Włączenie przesyłek zwrotnych - Return Shipment (RS)

Aktywacja przesyłek Return Shipment (RS) w usługach wybranych kurierów

  1. W sekcji ADMINISTRACJA > Magazyn i logistyka > Konfiguracja kurierów dla danej usługi kurierskiej wybierz, czy etykieta zwrotna ma być dołączana do paczki z zamówieniem, czy generowana na etapie tworzenia zwrotów przez kupującego

  2. Dla wybranego kuriera wybierz, jaką usługą mają być realizowane przesyłki (tą usługą będzie realizowana przesyłka zwrotna, niezależne od usługi kurierskiej, jaką zostało nadane zamówienie). Będą to najczęściej usługi najtańsze.

Przykładowo możesz wybrać, że niezależnie od tego, jaką przesyłką lotniczą nadałeś zamówienie (DHL Express 09:00, DHL Express 12:00, DHL Express Worldwide), przesyłka zwrotna zostanie zrealizowana tańszą usługą w transporcie drogowym DHL Economy Select.

Zwroty i reklamacje w usłudze własnej sklepu

W module ADMINISTRACJA > Magazyn i logistyka > Konfiguracja zwrotów sprzedanych towarów oraz ADMINISTRACJA > Konfiguracja działu reklamacji (RMA) > Przesyłki zwrotne realizowane przez sklep - usługa własna, możesz skonfigurować koszt przesyłki zwrotnej oraz sposób jej rozliczenia z klientem.

Możesz podać koszt dla transgranicznych przesyłek zwrotnych oraz osobno dla przesyłek zwrotnych w obszarze tego samego kraju (tzw. przesyłki domestic - np. przesyłki zwrotne na terenie Polski).

Przykładowo jeśli chcesz obsługiwać przesyłki zwrotne kurierem UPS, ale jednocześnie swoje towary wysyłasz za granicę oraz na obszarze Polski, to koszty przesyłki z dowolnego kraju Unii Europejskiej do Polski będą znacząco większe od kosztu przesyłki zwrotnej od klienta z Polski. Jeśli podasz odpowiednio wyższy koszt ponoszony przez sklep dla przesyłki zwrotnej zagranicznej, zostanie on odpowiednio przeniesiony do zwrotu, jeżeli adres nadania zwrotu jest w dowolnym kraju UE.

Wskazanie towarów, które mogą być zwracane w Return Shipment

Na Karcie towaru w zakładce Logistyka > Ustawienia dotyczące zwrotów i reklamacji wybierz, czy towar można zwracać po zakupie oraz że sklep będzie generował etykietę przesyłki zwrotnej samodzielnie.


Przesyłki zwrotne z krajów spoza UE

Obecnie towary powracające z krajów nie będących w Unii celnej podlegają przepisom tak, jak każdy importowany towar. Oznacza to, że przesyłka będzie wymagała odprawy celnej i odpowiednich dokumentów, zostanie naliczone cło od jej wartości oraz podatek VAT. Te wymogi powodują wzrost kosztów obsługi zwrotów, które będzie musiał ponieść sprzedawca. Z tego powodu zablokowaliśmy możliwość obsługi przesyłek zwrotnych dla krajów spoza UE.

Nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie?Skontaktuj się z Działem Wsparcia

Przejdź do Biura Obsługi Klienta i skontaktuj się z ekspertami IdoSell