Logo

Statystyki ruchu w sklepie

Statystyki odwiedzin w sklepie możesz sprawdzić w narzędziu Google Analytics - działa i zlicza ono jednak dane w sposób różny od naszego.

Google Analytics działa na plikach cookies, tzw. ciasteczkach. W przypadku jednak blokady ciasteczek w przeglądarce możesz nie uzyskać poprawnych wyników statystyk.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom dajemy dostęp do statystyk AWStats, które działają na logach serwerowych.

Kolejną różnicą pomiędzy powyższymi rozwiązaniami jest metodologia zliczenia odwiedzin. Sesja dla Google Analytics to wizyta na stronie określająca wszystkie działania i interakcje internauty na twojej witrynie internetowej w konkretnej jednostce czasu. Jeden użytkownik może odbyć wiele sesji – jedną po drugiej, bądź w odstępach kilkudniowych, kilkutygodniowych, a nawet kilkumiesięcznych. Sesje kończą się po 30 minutach od ostatniej aktywności oraz o północy. W narzędziu AWStats przyjmujemy, że wizyta to sesja godzinna, czyli klient może wejść na stronę, wrócić za 45 minut a nadal będzie to ta sama wizyta. Warto mieć to na uwadze porównując dane z innych źródeł.

Moduł ten znajdziesz w sekcji RAPORTY I FINANSE > Statystyki serwera > Statystyki AWStats

Czym jest AWStats?

AWStats to narzędzie do analizy logów jakie dostarcza serwer na podstawie raportów danych zawartych na serwerach. Dane są przedstawiane graficznie. Dzięki nim zaprezentujesz informacje, do których nie mają dostępu inne systemy statystyk, m. in.:

  • żądania o konkretny plik na serwerze,

  • liczba i typy pobranych plików,

  • zużyty transfer.

Z uwagi na inne metody zliczania danych statystyki AWStats należy traktować jako uzupełnienie do statystyk typu Google Analytics, a nie jako ich zamiennik.

Za pomocą analizy AWStats możesz dowiedzieć się:

  • ilu unikalnych osób odwiedziło twoją stronę,

  • po jakich twoich stronach się poruszali,

  • z jakich krajów byli odwiedzający,

  • ile trwały ich wizyty,

  • z jakich stron WWW i wyszukiwarek było najwięcej odwiedzin.

Opis pojęć występujących w raportach AWStats

Żeby poruszać się swobodnie po statystykach AWStats warto zaznajomić się z pojęciami, które często pojawiają się w tego rodzaju raportach:

  • Unikatowy gość - unikatowy gość to odwiedzający, który w danym okresie czasu wszedł na stronę. Jeśli ten sam odwiedzający w tym samym okresie czasu wejdzie na stronę ponownie, to liczba unikatowych gości nie zwiększa się. Jeśli dany użytkownik robi to wielokrotnie w danym okresie, jest liczone jako pojedyncze wejście na stronę.

    Przykład:
    Oznaczenie 24 unikatowych gości witryny, którzy odwiedzali stronę w miesiącu lutym 2024 oznacza, że jeżeli gość posiadający określony adres IP odwiedzał stronę kilkukrotnie w lutym, zostanie to zliczone jako 1 wejście.
    Ruch gości jest śledzony na podstawie adresu IP, więc gdy wielu użytkowników wchodzi na daną stronę z tego samego adresu IP (np. w sieci domowej lub biurowej), będą one liczone jako jeden unikatowy gość.

  • Liczba wizyt - wejścia na strony, przez unikalnego gościa podczas jednej sesji. W tym przypadku sesją nazywane jest wejście na jedną, lub więcej stron danego serwisu podczas określonego przedziału czasu.
    Wszystkie strony (podstrony) zawierają się w jednej wizycie. Oznacza to, że możesz się spodziewać kilku stron na wizytę unikalnego użytkownika.

    Przykład:
    Jeśli gość dokonuje rezerwacji na stronie i równocześnie przegląda zdjęcia oraz cennik, wygeneruje w danej sesji jedną wizytę i liczbę stron adekwatną do tego ile podstron serwisu przejrzał.

  • Strony - oznacza liczbę stron wyświetlonych przez odwiedzających. Do stron nie zalicza się plików graficznych lub innych elementów używanych podczas ładowania witryny (jak np. arkusze stylów czy pliki JavaScript).

  • Żądania - statystyki przedstawiają wywołania dowolnych plików, również tych, których liczba jest widoczna w tabeli Strony. Tu statystyki pomijają pliki konfiguracyjne.

  • Pasmo - podczas odwiedzania dowolnej witryny przeglądarka pobiera stronę www, jej obrazy lub inne pliki. W tej sekcji widoczny jest transfer danych, jaki został użyty podczas otwierania witryny. Liczba jest inna niż transfer, jaki wskazuje twój dostawca. Dostawcy zazwyczaj zliczają ruch na innym poziomie i obejmuje on wtedy również ilość danych przesyłanych za pomocą innych protokołów niż ten dotyczący samej strony www.

Oprócz informacji opisanych w powyższych pojęciach, AWStats daje dostęp do bardziej szczegółowych danych, takich jak:

  • Poszukiwane frazy - w tej części możesz odnaleźć frazy, po których goście wyszukiwali daną stronę.

  • Kody błędów HTTP - kody odpowiedzi zwracane przez serwery WWW na zapytania, jakie wydaje przeglądarka przy próbie odwiedzin witryny. Kody 200 i 304 stosuje się jako odpowiedź do przeglądarki, że strony mogą być przeglądane. Kody 206 wskazują, że pobierane są konkretne dane i raportowane w części Downloads. Wszystkie pozostałe kody są wynikiem odpowiedzi serwera na żądania niewidoczne dla użytkownika. Dla przykładu kod powrotu 301 lub 302 pyta przeglądarkę o inną stronę. Przeglądarka w odpowiedzi będzie wykonywać kolejny ruch tak, żeby wreszcie otrzymać odpowiedź z kodem 200 i 304.

    Wszystkie kody są 3 -cyfrowe, gdzie pierwsza cyfra określa specyfikę kodu statusu. Są one klasyfikowane w pięciu kategoriach:

KodOpis kodu
1xxKod informacyjny
2xxKod sukcesu
3xxPrzekierowanie
4xxBłąd po stronie klienta
5xxBłąd serwera
  • Rozmaitości - informacje o niestandardowych czynnościach użytkowników, jak np. liczba gości, którzy dodali twoją stronę do ulubionych w swojej przeglądarce.

  • Domeny/Kraje gości - określa, z jakich krajów pochodzą odwiedzający witrynę.

  • Hosty - host określa operatora internetowego, z którego korzystasz. Jest nazwą, jaką przedstawia się twój komputer łącząc się z serwerem. Jeśli ta nazwa nie jest odczytywana, możesz podejrzeć również poszczególne adresy IP widoczne pod: Nieznane (brak odwzorowania IP w DNS).

  • Roboty sieciowe - programy internetowe, które działają w sieci Internet poszukując stron www i informacji o nich. Jeden z najbardziej znanych to Googlebot wyszukiwarki Google. Tu możesz sprawdzić ile razy odwiedził stronę.

  • Typ pliku - strona www składa się z wielu typów plików, m.in. graficznych, takich jak JPG, PNG czy GIF. W tej tabeli możesz zauważyć liczby mówiące o żądaniach (znaczenie opisane wyżej) wysyłanych do tych plików oraz pasmo, jakie zostało wykorzystane do wyświetlenia danego typu pliku na stronie www.

  • Downloads - ta tabela pokazuje pliki, które zostały pobrane. Mogą to być różnego rodzaju dokumenty, pliki multimedialne itp. Tu również będzie widoczne, ile razy został pobrany plik robots.txt. Jest to informacja mówiąca ile razy roboty, które odwiedziły stronę, pobrały informacje dla wyszukiwarek.

  • Systemy operacyjne - oprócz informacji dla webmasterów, jest również źródłem informacji o użytkownikach odwiedzających serwis.

  • Przeglądarki - jeśli chcesz sprawdzić z jakich przeglądarek korzystają twoi goście, warto zapoznać się z tą tabelą.

  • Źródła połączeń - tu sprawdzisz, z jakich stron przybywają internauci na twoją stronę.

  • Statystyki.

Statystyki wykorzystania API

Każdy plan abonamentowy ma przypisaną określoną ilość wywołań API. Żeby sprawdzić ilość wywołań API z podziałem na bramki i użytkowników, skorzystaj z raportu w ramach modułu RAPORTY I FINANSE > Statystyki serwera > StatystykiAPI.

Statystyki obejmują:

  • statystyki za bieżący okres rozliczeniowy,

  • statystyki za poprzedni okres rozliczeniowy,

  • statystyki według użytkownika,

  • statystyki według bramki.

Jeśli chcesz sprawdzić inny okres niż bieżący, wybierz statystyki za inny okes, w pasku adresu przeglądarki zmień daty na takie, jakimi jesteś zainteresowany.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jakie bramki generują najwięcej zapytań, zapraszamy do zapoznania z dokumentacją API Admin.

Raport pokazujący wywołania bramek API

Wykorzystana przestrzeń dyskowa

Do przechowywania danych stosujemy macierze dyskowe. Koszt przechowywania na nich danych jest wyższy, niż przykładowo na dysku w hostingu, jednakże jako klient zyskujesz nie tylko bezpieczeństwo, a także możliwość natychmiastowego uruchomienia sklepu na innej maszynie nawet, gdy serwer ulegnie awarii.

W panelu administracyjnym dodaliśmy tabele informujące o zajętości przestrzeni dyskowej abyś mógł monitorować zajętość przestrzeni dyskowej dostępnej w ramach twojego planu abonamentowego.

Poprzez moduł RAPORTY I FINANSE > Statystyki serwera > Wykorzystana przestrzeń dyskowa masz możliwość:

  • nadania limitu przestrzeni dyskowej dla sklepów (gdy pojawia ci się komunikat, że przekroczyłeś zajętość i nie możesz dodawać nowych plików, przesuń poniższy suwak i zapisać zmiany. Jeśli to nie będzie możliwe, skontaktuj się z centrum supportu. Ważne jest, że nie płacisz za zwiększenie limitu a jedynie za zajętość jaką wykorzystujesz) ,

Limit zajętości
  • ustawienia ograniczeń dotyczących przechowywania historycznych danych,

Usuwanie danych historycznych
  • sprawdzenia, które pliki wpływają na zajętość przestrzeni dyskowej.

Podsumowanie zajętości - pliki


Poszczególne opcje dotyczące ograniczeń przechowywania historycznych danych oznaczają:

  • Załączniki do zamówień dodane przez klientów - wszystko co klienci dodają do zamówień od strony maski sklepu.

  • Historia zamówień - szczegółowy log zamówienia dostępny z poziomu karty zamówienia.

  • Historia wyliczania cen - dane diagnostyczne istotne w przypadku analizy błędu wyliczania ceny.

  • Mailowe potwierdzenia zamówień - przygotowany w oparciu o szablon mail do klienta w postaci HTML.

  • Wygenerowane dokumenty do zamówień - faktury i potwierdzenia w formacie PDF.

  • Towary w koszu - towary, które zostały usunięte zostają zakwalifikowane do usunięcia i po 30 dniach są usuwane. Do tego czasu można je jeszcze przywrócić. Czas 30 dni nie podlega modyfikacji.

  • Etykiety kurierów - korzystając z integracji otrzymujesz poprzez API etykiety od kurierów. W zależności od kuriera ich termin to około 90 dni, dlatego też ich porządkowanie nie jest konfigurowalne.

Korzystając z modułu MODERACJA > CMS > Zarządzanie plikami dla CMS masz możliwość sprawdzenia, ile twoje pliki zajmują z dostępnej przestrzeni dyskowej w ramach abonamentu, oraz jakie pliki są przechowywane na serwerze.

Uwaga: zdjęcia, ikony towarów i pozostałe dane również mają wpływ na zajętość przestrzeni dyskowej i wliczają się do limitów dostępnej przestrzeni.

FAQ

Nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie?Skontaktuj się z Działem Wsparcia

Przejdź do Biura Obsługi Klienta i skontaktuj się z ekspertami IdoSell