Dzięki narzędziom analizy konwersji dowiesz się, które kanały pozyskiwania ruchu przekładają się na większą sprzedaż, a które generują tylko koszty.
W panelu administracyjnym IdoSell w sekcji RAPORTY I FINANSE > Analiza konwersji i opłacalności znajdziesz zestawienie przedstawiające kompletne informacje na temat pozyskanego ruchu, jego kosztów, a także pełne dane na temat konwersji, na jaką ten ruch się przełożył. Korzystając z Analizy konwersji i opłacalności możesz ocenić, jakie źródła odwiedzin są dla ciebie najkorzystniejsze.
W pierwszym kroku, podczas generowania tego raportu, wybierasz z jakiego okresu, dla jakich sklepów oraz źródeł, chcesz wygenerować raport.
Lista źródeł obejmuje między innymi:
Panel sklepu internetowego;
Wejście bezpośrednie;
Wyszukiwarki internetowe, z wyszczególnieniem źródeł takich jak Google Search, Google Images, Bing.com i inne;
Serwisy aukcyjne, z wyszczególnieniem serwisów Allegro, zagranicznych, eBay;
Programy reklamowe lub reklama kontekstowa, czyli źródła taki jak Onet Efekt;
Porównywarki cen lub pasaże, z wyszczególnieniem Ceneo, Skapiec.pl, tomogekupic.pl i innych;
Programy partnerskie;
API;
Program CPA, czyli skonfigurowane w panelu sklepu programu jak WebePartners;
Newsletter dla wejść pozyskanych z mailingu wysyłanego z panelu sklepu;
Witryny odsyłające dla wejść z serwisów, które nie są zdefiniowane jako konkretne źródło;
Serwisy społecznościowe z wyszczególnieniem najpopularniejszych serwisów takich jak Facebook, chce.to, delicious, Twitter, Śledzik, Flaker czy Pinterest.
Raport zawiera informacje, które są dostępne tylko w panelu administracyjnym sklepu. Stanowi on szczegółowe uzupełnienie danych z Google Analytics.
Analiza konwersji i opłacalności a Google Analytics
Konwersję w Google Analytics rozumiemy jako złożone zagadnienie. W IdoSell przedstawiamy konwersję jako zrealizowane zamówienia wraz z informacją, jaką marżę dzięki nim osiągnąłeś, z uwzględnieniem rabatów dla poszczególnych kanałów sprzedaży, rabatów oferowanych klientom, dodawanych do zamówienia towarów czy różnych kurierów. W porównaniu do Google Analytics Analiza konwersji i opłacalności IdoSell umożliwia rozróżnienie ilości zamówień, które zakończyły się sukcesem lub porażką.
Atrybuty tabeli
Liczba unikalnych wejść;
Liczba kliknięć – liczba nieunikalnych wejść - w przypadku źródła „wejście bezpośrednie” jest to liczba zawsze równa liczbie unikalnych wejść;
Koszt kliknięcia – liczba nieunikalnych wejść / koszt kliknięcia;
Łączny koszt kliknięcia – tylko gdy źródłem zamówienia jest program partnerski, wartość prowizji;
Łączny koszt pozyskania zamówień – suma kosztów wszystkich kliknięć przypadających na dane zamówienie;
Liczba zarejestrowanych klientów;
Liczba wykonanych zamówień;
Konwersja wykonanych zamówień – iloraz liczby wykonanych zamówień i liczby unikalnych wejść wyrażona w procentach;
Zamówienia ostatecznie niezrealizowane (fałszywe/anulowane/połączone) – różnica liczby wykonanych zamówień i liczby zamówień uznawanych za niestracone, czyli takie które nie są anulowane, fałszywe, stracone, zwrotem, połączone reklamacją;
Liczba zarejestrowanych zamówień – suma liczby wykonanych zamówień i zamówień ostatecznie niezrealizowanych;
Konwersja zarejestrowanych zamówień – iloraz liczby zarejestrowanych zamówień i liczby unikalnych wejść wyrażony w procentach;
Wartość realizowanych i wykonanych zamówień – suma wartości zamówienia i kosztu dostawy, opłaty za płatność oraz ubezpieczenia;
Marża – wyliczana dla każdego źródła zamówienia w sposób pokazany na poniższym screenie;
gdzie:
a – wartość marży dla danego towaru w zamówieniu
b – liczba sztuk danego towaru
c – koszty dostawy
d – opłata za płatność
e – ubezpieczenie
N – liczba zamówień
M – liczba towarów w danym zamówieniu
i (indeks dolny) – indeks oznaczający kolejne zamówienie
j (indeks dolny) – indeks oznaczający kolejny towar w danym zamówieniu.
Jeśli dany towar jest bonusowy, ma zastosowanie wzór:
Prezentujemy różne pola z marżą:
Marża % – iloraz marży do wartości realizowanych i wykonanych zamówień w procentach;
Koszty sklepu – suma kosztów dostawy (dostawa może być na koszt sklepu) i zaległych wpłat (klient może nie dokonać przelewu) oraz ceny ubezpieczenia;
Marża - koszty ruchu – różnica marży i łącznego kosztu kliknięć;
Marża - koszty ruchu % – różnica marży i łącznego kosztu kliknięć podzielona przez wartość realizowanych i wykonanych zamówien wyrażona w procentach;
Marża - suma kosztów – marża pomniejszona o łączny koszt kliknięć, koszty sklepu i łączny koszt pozyskania zamówień;
Marża - suma kosztów % – marża pomniejszona o łączny koszt kliknięć, koszty sklepu i łączny koszt pozyskania zamówień wyrażona w procentach.
Wszystkie podane kwoty są kwotami brutto.
FAQ
Raport jest wykonywany raz dziennie. Cron analizuje dane i na ich podstawie tworzy raport.
aukcje - liczony poprzez podzielenie kosztu aukcji przez liczbę uzyskanych zamówień;
porównywarki - na podstawie danych z raportu analizy konwersji i opłacalności zliczana jest liczba dni, w których pojawiły się przekliki z danego źródła porównywarkowego. Koszt kliknięć jest dzielony przez liczbę dni, w których uzyskano zamówienia z danego źródła;
program partnerski - koszt stanowi wartość prowizji z tytułu pozyskania zamówienia, gdy do zamówienia jest przypisany partner;
pozostałe - koszt pozyskania zamówienia z pozostałych typów źródeł wynosi 0 zł.
Kolorowe oznaczenia liczb wskazują kanały ponadprzeciętne (zielone) i poniżej przeciętnej (czerwone).
Żeby ustawić koszt pozyskania zamówienia z różnych źródeł, należy przejść do sekcji RAPORTY I FINANSE > Analiza konwersji i opłacalności > Definiowanie kosztów wejść.
Budując moduł Analiza konwersji i opłacalności wykorzystaliśmy tzw. źródła zamówień. Rejestrują one konkretne rodzaje serwisów z góry zaprogramowane przez nas. Każdy serwis jest osobno identyfikowany np. na podstawie parametrów czy źródła przejścia. Tym samym, jeżeli źródło brzmi np. Google Search, to nie są w tym źródle rejestrowane reklamy Google.
Koszt zakupu towarów podawany jest podczas tworzenia dokumentu dostawy PZ.
W sekcji ADMINISTRACJA > Magazyn i logistyka > Konfiguracja magazynów i gospodarki magazynowej istnieje możliwość ustawienia, czy cena zakupu ma być wartością wymaganą przy przyjmowaniu dostaw.
Koszt dostawy ponoszony przez sklep jest ustawiany indywidualnie dla każdej dostępnej usługi kurierskiej. Można go wprowadzić w sekcji ADMINISTRACJA > Magazyn i logistyka > Konfiguracja dostaw > Profile dostaw. Wchodząc do wybranego profilu, a następnie do konfiguracji wybranego kuriera, należy uzupełnić pole Koszt dostawy ponoszony przez sklep.
Podobnie jak w przypadku kosztów dostawy, ustawienia kosztów płatności można dokonać w sekcji ADMINISTRACJA > Płatności i waluty > Konfiguracja płatności > Profile płatności. Przechodząc do wybranego profilu, należy wejść do edycji formy płatności i uzupełnić pole Wysokość kosztu ponoszonego przez sklep.
Koszt ubezpieczenia dotyczy zamówień w sklepach objętych ochroną kupujących Trusted Shops.
Tak długo jak wybrane zamówienie nie zostanie obsłużone, dane pokazane w tabeli opłacalności zamówienia są oparte o obliczenia szacunkowe. Dokładne kwoty są umieszczane w momencie wykonania zamówienia.
Pamiętaj, że sprzedawane towary mogą pochodzić nie tylko z dostaw, ale też dokumentów PX, w których nie podaje się kosztu zakupu. W przypadku sprzedaży towaru pochodzącego z PX marża będzie odpowiadała cenie sprzedaży, a koszt zakupu będzie zerowy. Jest to działanie poprawne i wynika z przyjętej metody wyceny zapasów FIFO.
Analiza Konwersji i Opłacalności wyświetla dane zagregowane bez możliwości naniesienia zmian następujących długo po złożeniu zamówienia. Ze względu na to, że są to najczęściej zmiany wywołujące skutek księgowy, nie możemy traktować danych w niej zawartych jako podstawy do rozliczeń księgowych i finansowych.
Stosujemy model atrybucji last click bazujący na domniemaniu, że decyzję o zakupie klient podejmuje w ciągu ostatniej wizyty (poza wyjątkami w nadpisywaniu źródła wejścia opisanymi poniżej), a wcześniejsze odwiedziny sklepu nie są tak istotne. Model last click jest zbliżony do koncepcji podstawowej implementacji Google Analytics. Jest on najbardziej skuteczny przy spontanicznych decyzjach zakupowych klientów, gdy wcześniejsza znajomość sklepu ma drugorzędny charakter.
Model last click udoskonaliliśmy o kilka wyjątków wynikających z analizy zachowań konsumentów. Można powiedzieć, że model last click w IdoSell działa bardziej inteligentnie. Np. przejście z wyników organicznych Google, jeżeli wcześniej było zapisane przejście z innego kanału, traktujemy jak wpisanie adresu. Często bowiem konsumenci wpisują w pasku adresu adresy sklepu z błędami lub niepełne, co skutkuje właśnie otwarciem wyników organicznych, z których przechodzą do wznowienia zakupów. Jeżeli pierwsza wizyta nastąpi z wyników organicznych Google, zostanie to uznane za źródło pozyskania zamówienia.
Kompletna lista reguł znajduje się poniżej:
Przejście z SERP:
jeżeli było wcześniej otwarcie z innego źródła, nie traktujemy jako nowe źródło, tylko tak samo jak wpisanie adresu bezpośrednio;
jeżeli jest to pierwsze otwarcie sesji i nie mamy informacji o innym źródle pozyskania klienta, jako przejście z SERP;
po dokonaniu zakupu resetujemy źródło wejścia, żeby nie zostało ono przypisane do kolejnego zamówienia.
W zakresie SERP zawierają się wejścia z następujących źródeł:
Google Search,
Google Images,
Bing,
Wp.pl,
Onet.pl,
Seznam.cz,
Ask.com.
Nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie?Skontaktuj się z Działem Wsparcia
Przejdź do Biura Obsługi Klienta i skontaktuj się z ekspertami IdoSell