Logo

Rejestr dokumentów sprzedaży i korygujących

Rejestr dokumentów sprzedaży

W IdoSell masz możliwość prowadzenia ewidencji dla dokumentów, jakie wystawiłeś do zamówień. W zależności od tego, do czego potrzebujesz danego zestawienia, możesz korzystać z plików JPK lub ewidencji sprzedaży VAT OSS. Każde z tych zestawień pokaże ci dane, które z punktu widzenia konkretnego raportu są istotne. Udostępniamy również Rejestr dokumentów sprzedaży, który w odróżnieniu od pliku JPK zawiera informacje również np. o potwierdzeniach sprzedaży. Podsumowując, rejestr zawiera informacje o wszystkich dokumentach, jakie wystawiasz do zamówień według określonej daty i parametrów. Znajdziesz go w sekcji RAPORTY I FINANSE > Rejestr dokumentów sprzedaży i korygujących > Rejestr dokumentów sprzedaży.

Przy generowaniu tego raportu koniecznie zwróć uwagę na to, co ma być uznawane za datę zdarzenia.

Jeśli wybierzesz datę wystawienia, to wyniki dla faktur nie będą się zgadzały z rejestrem JPK VAT, ponieważ do tego pliku trafiają wyłącznie faktury po dacie sprzedaży. Jeśli chcesz, żeby wynik się pokrywał, wybierz datę zdarzenia jako "data sprzedaży".

Kolejna kwestia, na którą musisz zwrócić uwagę to parametry, jakie ustawiasz, żeby były pokazywane na raporcie.

Pamiętaj, że do JPK trafiają wyłącznie faktury. Jeśli wybierzesz przy generowaniu raportu opcję " z dowolnym dokumentem sprzedaży”, a wystawiłeś oprócz faktury potwierdzenie sprzedaży do danego zamówienia, to rejestr pokaże ten dokument, ale w jednej pozycji. Nie musisz się martwić, że jego wartość się zsumuje w podsumowaniu. Jeśli wystawiałeś dokumenty do różnych krajów z różną walutą, to w rejestrze będzie to również widoczne do wyboru przed wygenerowaniem zestawienia.

Po wygenerowaniu zestawienia możesz je z powodzeniem eksportować do pliku .ODS, który otworzysz w zewnętrznym arkuszu kalkulacyjnym. W razie potrzeby możesz wykonać jego konwersję np. do formatu CSV i wysłać księgowości, żeby mogła zaimportować dane do swojego systemu, z którego wygeneruje twoje rozliczenie.

Możesz wybrać możliwość eksportu do pliku EPP, jednak wersja tego pliku nie jest aktualizowana i może nie zawierać wszystkich informacji, jakie potrzebujesz. Pracujemy nad projektem KSEF, który pozwoli na przenoszenie danych pomiędzy różnymi systemami i będzie standardem na rynku.

Rejestr dokumentów korygujących

Działa on na takiej samej zasadzie jak rejestr dokumentów sprzedaży z tą tylko różnicą, że zwraca albo faktury korygujące, albo potwierdzenia zwrotu. Znajdziesz go w sekcji RAPORTY I FINANSE > Rejestr dokumentów sprzedaży i korygujących > Rejestr dokumentów korygujących.

Nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie?Skontaktuj się z Działem Wsparcia

Przejdź do Biura Obsługi Klienta i skontaktuj się z ekspertami IdoSell