Logo

Parametry

Parametry towarów to doskonałe uzupełnienie opisów towarów. Są nieodzowne w branżach technicznych i elektronicznych. Dzięki dodaniu parametrów do swoich produktów ułatwisz klientom ich wyszukiwanie i porównywanie.

Parametry mogą również zostać wykorzystane do filtrowania produktów na listach.

Rozszerzenie opisu o specyficzne cechy w danej grupie towarów

Dobrze opisany produkt w sklepie internetowym to jeden z najistotniejszych elementów skutecznej sprzedaży. Czasem wystarczy zwykły, zawarty w kilku zdaniach opis, oraz zdjęcia produktu. Coraz częściej okazuje się to niewystarczające, zarówno dla sprzedawcy, jak i potencjalnego kupującego.

Wiele oferowanych produktów można – i powinno się - opisać dodatkowymi parametrami, charakterystycznymi w danej grupie towarowej. Jeśli przykładowo sprzedajesz telewizory, takimi parametrami mogą być np. obsługiwana rozdzielczość, zainstalowane funkcje dodatkowe, parametry techniczne obrazu i inne. Uwydatnienie tych cech produktu ułatwi twoim klientom zakup, ponieważ przyspiesza podjęcie decyzji o wyborze konkretnego modelu spośród wielu podobnych.

Kolejna sytuacja, w której opisanie towarów parametrami jest wskazane, to uruchomienie w swoim sklepie porównywarki produktów. Porównanie właściwości kilku towarów za pomocą porównywarki będzie bardzo łatwe w sklepie, którego obsługa zadbała o uzupełnienie opisów o parametry. Porównywarka jest standardowo wyposażona w dodatkową funkcję pokaż różnice", która zadziała doskonale przy zastosowaniu ujednoliconej kolejności i nomenklatury w parametrach.

Wykorzystanie parametrów towarów do zwiększenia trafności rekomendacji IAI RS

Wszystkie dane o towarach, w tym również parametry, wykorzystywane są przez Inteligentny System Rekomendacji Produktowych  w procesie generowania spersonalizowanych rekomendacji. IAI RS pozwoli ci zwiększyć sprzedaż i retencję klientów poprzez trafne rekomendacje towarów. Żeby podnieść skuteczność rekomendacji IAI RS, zadbaj o prawidłowe uzupełnienie danych o towarach, przypisując je do właściwych kategorii i opisując przy użyciu parametrów.

Dodawanie i edycja parametrów

Parametry produktu możemy dodawać masowo w wielu produktach lub w pojedynczych produktach.

Dodawanie parametrów w pojedynczym produkcie

Parametry może dodać bezpośrednio na karcie produktu w zakładce Opisy. Należy wybrać Dodaj parametr i wprowadzić Nazwę parametru np. Kolor lub rozmiar oraz Wartość np. czerwony.

Uwaga

Parametry bez przypisanych towarów, są automatycznie usuwane z panelu po 30 dniach.

Po utworzeniu parametru, możemy zmienić jego umiejscowienie na liście istniejących parametrów. W tym celu klikamy na nazwę istniejącego parametru i po prawej stronie łapie kursorem za ikonę strzałem, w ten sposób możemy zmienić umiejscowienie parametru.

Edycja parametru

Nazwę parametru możesz zmienić klikając w jego nazwę, a następnie w "edytuj".

Uwaga

Zmieniając nazwę parametru, zmienisz ją w każdym towarze, który ma przypisany edytowany parametr.
Jeśli chcesz zmienić parametr tylko w tym produkcie, dodaj nowy.

Edycja wartości parametru

Jeśli chcesz zmienić wartość parametru, kliknij w jej nazwę i wybierz opcję Zastąp. Nowa wprowadzona wartość pojawi się tylko w edytowanym produkcie.

Uwaga

Jeśli zmienisz wartość parametru za pomocą opcji Edytuj, zmiana będzie dotyczyła wszystkich towarów, które mają ustawioną taką samą wartość parametru.
Edycję wartości parametrów należy wykonywać przez opcję Zastąp.

Grupowe dodawanie parametrów

Grupowe dodawanie parametrów możliwe jest za pomocą:

• Grupowej Edycji Towarów - zaznaczamy interesujące nas produkty następnie wybieramy na dole Edycja grupowa > Parametry > Wybrać i dodać parametry do zaznaczonych towarów.

• IAI Downloader - instrukcja aktualizacji towarów znajduje się na dedykowanej podstronie.

• Webowego narzędzia do aktualizacji towarów - instrukcja narzędzia dostępna jest na dedykowanej podstronie.

• Api Admin - dokumentacja API dostępna jest na naszej stronie.

Parametry wyróżnione

Parametry wyróżnione to wybrane przez ciebie parametry, które są najistotniejsze dla danej grupy towarów. Poza pełnieniem funkcji informacyjnej uatrakcyjniają prezentację produktów w twoim sklepie i pomagają przy wyszukiwaniu.

Sposób, w jaki zaimplementowaliśmy to rozwiązanie w sklepach na platformie IdoSell, ułatwia klientom zakupy. Parametry wyróżnione wyświetlają się także na liście towarów i w wynikach wyszukiwania. Jeśli w swoim sklepie wykorzystasz dodatkowo możliwość przypisania symboli graficznych do parametrów, uzyskasz czytelną, atrakcyjną wizualnie listę produktów. Wyświetlane produkty przykują uwagę odbiorcy dzięki znanym symbolom, takim jak np. „Full HD” czy ikonom typów obsługiwanych nośników danych.

Innym dobrym miejscem na zastosowanie parametrów wyróżnionych jest na przykład sklep z obuwiem. Jeśli prowadzisz właśnie taki sklep, każdy model obuwia możesz dodatkowo opisać i wyróżnić takimi cechami jak rodzaj aktywności, do jakiej jest przeznaczony czy preferowany zakres temperatur. Możesz przypisać także dodatkowe właściwości jak wodoodporność czy np. wykorzystany specjalny gatunek skóry.

Przypisując tym parametrom sugestywne symbole graficzne, sprawisz, że zarówno twoja lista produktów, jak i karta konkretnego produktu staną się dla kupujących bardziej atrakcyjne w odbiorze.

Parametry wyróżnione podobnie jak inne cechy produktu, mogą być wykorzystywane w filtrze listy produktów, porównywarce produktów oraz w wyszukiwarce zaawansowanej w twoim sklepie internetowym.

Kontekst specjalny

Parametrom można również nadawać kontekst specjalny, który oprócz prezentacji informacji w sklepie internetowym, pomoże w łatwym ich przekazaniu do odpowiedniego serwisu zewnętrznego.

Opis możliwości kontekstów specjalnych znajdziesz na stronie Konteksty specjalne parametrów towarów.

Parametry rozróżniające w grupie towarów

Parametr rozróżniający w grupie towarów można traktować jak swego rodzaju spoiwo grupy. To znaczy, że jeżeli zgrupujesz np. koszulki z takim samym nadrukiem, różniącymi się tylko kolorem, to parametrem rozróżniającym w tej grupie będzie właśnie kolor. Wartość parametru rozróżniającego odpowiada nazwie wariantu prezentowanemu w grupie towarów.

Powyższy przykład odnosi się do grupy towarów z jednym parametrem rozróżniającym, ale w IdoSell możesz także grupować towary z wykorzystaniem wielu parametrów rozróżniających. W ten sposób stworzysz grupy towarów z wieloma parametrami rozróżniającymi.

Żeby dowiedzieć się więcej o grupie towarów z wieloma parametrami rozróżniającymi, zobacz stronę poświęconą grupom towarów .

Parametry jako filtry na liście towarów

Na podstawie parametrów w systemie tworzone są automatycznie filtry, które możesz wykorzystać w menu sklepu. Każdy parametr, który jest dodany do towaru, może zostać wykorzystany jako filtr.

Filtry pojawią się na liście z odpowiednim oznaczeniem. Każdy filtr, utworzony na podstawie parametru, zawiera w nazwie frazę „Parametry".

Parametry w produkcie z konfiguratorem

Parametry wykorzystywane są do tworzenia towarów z konfigurtorem. Więcej przeczytasz na stronie o towarze z konfiguratorem .

Przykłady zastosowańNie znalazłeś odpowiedzi na pytanie?Skontaktuj się z Działem Wsparcia

Przejdź do Biura Obsługi Klienta i skontaktuj się z ekspertami IdoSell