Filtry, sortowanie produktów
Filtry możesz ustawiać na większości list towarów, które są generowane przez system.
Pozwalają one klientowi wyselekcjonować produkty o konkretnej konfiguracji i cechach, dlatego ważne jest odpowiednie dobranie filtrów na podstronach. Jeśli klient szybko wyszuka interesujący go produkt, masz większą szansę na szybką sprzedaż.
Filtry w menu
Filtry w menu możesz ustawiać globalnie lub indywidualnie dla węzłów. To, jaką formę konfiguracji wybierzesz, zależy od asortymentu, jaki sprzedajesz w sklepie.
Wybór konfiguracji filtrów ma duże znaczenie dla szybkości ładowania się list towarów.
Na listach produktów pojawiają się tylko te filtry, które mogą coś przefiltrować. Oznacza to, że nie pojawią się filtry, do których nie pasuje żaden produkt w danym węźle menu, lub jeśli wszystkie towary posiadają te samą wartość filtra.
Jeśli w węzłach menu masz towary o podobnych cechach i charakterystyce, możesz korzystać tylko z filtrów domyślnych. Jeśli jednak oferujesz zróżnicowany asortyment, który ma wiele niezwiązanych ze sobą parametrów, zdecydowanie lepiej jest zastosować filtry w każdym węźle osobno.
Filtry skonfigurujesz w sekcji MODERACJA > Menu i podstrony opisowe w masce
. Wybierz odpowiednie menu, np. Menu 1 > Domyślne ustawienia filtrów
.
Przykładowa konfiguracja filtrów w zależności od asortymentu.
Domyślne ustawianie filtrów - sklep sprzedaje etui do telefonów. Kategorie w drzewie menu to głównie podział na modele oraz rodzaj etui (z klapką, silikonowe, skórzane itp.). Parametry, jakie mają towary, to głównie kolor oraz ewentualnie wzór lub materiał. W takiej konfiguracji możesz zdecydować się na domyślne ustawienia filtrów, ponieważ produkty nie posiadają wielu różnych parametrów, które mogą być filtrowane.
Filtry ustawiane w węzłach menu - sklep sprzedaje odzież. Asortyment sklepu to ubrania damskie oraz męskie. Sklep oferuje nie tylko ubrania, ale również buty i akcesoria, takie jak paski, torebki, portfele. W takiej konfiguracji polecamy ustawiać filtry indywidualnie w kategoriach, ponieważ inne filtry wyświetlone będą w kategorii z sukienkami, a inne w torebkach czy butach.
Tworzenie własnych filtrów
Część filtrów jest predefiniowana, ale możesz też stworzyć własne filtry.
Filtry tworzone są na podstawie parametrów dodawanych do produktów. Jeśli chcesz dodać własny filtr, wystarczy dodać nowy parametr i przypisać go do produktów. Własne filtry są odpowiednio oznaczone na liście.
Żeby włączyć filtry na stronie, wystarczy przeciągnąć filtr z prawej strony na lewą i zapisać zmiany.
Filtry na podstronach innych niż menu
Menu to nie jedyne miejsce w panelu, które pozwala na tworzenie list produktów. Listy tworzone są też automatycznie jako strony specjalne, takie jak promocja, bestseller czy nowość, podstrony z produktami danej kategorii, marki lub serii. Wszystkie podstrony mogą mieć indywidualne ustawienia filtrów.
Konfiguracje podstron znajdziesz w sekcji MODERACJA > Menu i podstrony opisowe w masce
. Po wejściu w daną sekcję, będziesz mieć możliwość ustawienia filtrów tak samo jak w menu.
Sortowanie towarów oraz wyświetlanie produktów na listach
Kolejnym ustawieniem jest konfiguracja sortowania i wyświetlania towarów. Podobnie jak w filtrach, masz możliwość konfiguracji tych ustawień dla każdego węzła menu osobno. Możesz zdecydować, ile towarów będzie wyświetlanych jednocześnie na stronie z towarami i jakie będzie sortowanie domyślne.
Tak jak w przypadku konfiguracji filtrów aby przejść do ustawień sortowania należy przejść do:
Moderacja > Menu i podstrony opisowe w masce > Menu 1/2/3/4/5 >
Sortowanie może odbywać się po:
dacie dodania,
priorytecie - pozwala to na ręczne sterowanie kolejnością towarów na liście, za pomocą priorytetów ustawianych na karcie towaru,
nazwie alfabetycznie,
cenie rosnąco lub malejąco,
atrakcyjności sprzedażowej (wymaga aktywnej usługi Searching PRO ).
Jeśli prezentujesz na swojej stronie także towary niedostępne, masz możliwość włączenia sortowania towarów po dostępności (wymaga aktywnej usługi Searching PRO ).
Aby włączyć sortowanie po dostępności należy przejść do:
Moderacja > Działanie sklepu > Wyszukiwarka i listy towarów > Sortowanie listy towarów >
Wyświetlaj jako pierwsze na liście towary specjalne
Włączenia takiego sortowania spowoduje wyświetlania sortowania w następujący sposób:
W pierwszej kolejności będą wyświetlały się towary na magazynach własnych, np. M1, w drugiej kolejności będą wyświetlały się towary na magazynie obcym M0, następnie towary w przedsprzedaży i na końcu towary niedostępne.
Dzięki takiemu sortowaniu klient w pierwszej kolejności zawsze będzie widział dostępne towary, co wpłynie pozytywnie na sprzedaż.
Możesz też zdecydować, czy klient będzie miał opcję zmiany sortowania czy nie.
Pamiętaj, żeby nie ustawiać zbyt dużej liczby produktów na jednej stronie. Wpłynie to negatywnie na szybkość ładowania się listy produktów i działanie filtrów, ponieważ system będzie miał więcej towarów do sprawdzenia podczas filtrowania. Na jednej podstronie nie powinno wyświetlać się więcej niż 26-30 produktów.
Jeśli nie chcesz, żeby klienci przeskakiwali się przez wiele podstron, możesz włączyć w szablonie doczytywanie kolejnych produktów po przewinięciu listy.
Jeśli twój szablon jest utworzony w narzędziu Composer, możesz włączyć lub wyłączyć dynamiczne doczytywanie listy produktów w menu. Jeśli masz starszą wersję szablonu i chciałbyś przenieść ją do narzędzia Composer, zgłoś się do działu wsparcia. Prześlemy odpowiednie zlecenie do działu graficznego. Odpowiednie oznaczenie, jak zbudowany jest szablon sklepu, znajdziesz w sekcji MODERACJA > Wygląd sklepu > Zarządzanie szablonami stron
.
W szablonie zbudowanym w Composer możesz włączyć lub wyłączyć dynamiczne doczytywanie listy produktów w menu. W tym celu:
Przejdź do sekcji
MODERACJA > Wygląd sklepu > Composer > Budowanie własnych szablonów stron
.Wejdź w edycję szablonu i na górze wybierz
Lista produktów
.
Na samym dole znajdziesz komponent
Lista produktów bez przeładowania strony STANDARD
. Jeśli komponent jest włączony, lista produktów będzie doczytywana dynamicznie. Jeśli jest wyłączony, pojawi się paginacja i podział na podstrony.
W części szablonów masz też możliwość ustawienia, czy lista towarów ma być widoczna w formie listy, siatki czy galerii. Taką funkcjonalność ma np. szablon Standard B2B v3.