Logo

Tłumaczenie w narzędziu Composer

Opcja zmiany literałów występujących w szablonie dostępna jest w bocznej kolumnie w narzędziu Composer i nosi nazwę: Słownik tłumaczeń

W jego edycji zobaczymy pola z wyborem języka domyślnego oraz docelowe, które chcemy uzupełnić swoim tłumaczeniem. Załóżmy, że chcemy zmienić na naszym szablonie oznaczenie towarów wyróżnionych. Produkty takie noszą etykietę Polecany. 

Po przejściu do słownika tłumaczeń wybieramy zakładkę Tłumaczenia. W górnej części zobaczymy pole wyszukiwarki, w którym wprowadzamy frazę Polecany. Dodatkowo należy ustawić zarówno język źródłowy jak i docelowy - w przypadku chęci edycji literałów polskich oba języki należy ustawić jako "Polski".

Wyszukiwarka zwróci nam wszystkie te wyniki, w których występuje dana fraza (może być ich dużo). Akurat dla naszej frazy wynik będzie pojedynczy. Po wprowadzeniu zmiany słownik automatycznie zapisze nowy literał. 

Aby zmiany były widoczne na naszym szablonie potrzebujemy jeszcze zaktualizować literały w opublikowanych szablonach. W tym celu klikamy w przycisk Aktualizacja literałów w żółtej ramce nad słownikiem tłumaczeń. Do czasu zakończenia tej operacji nowy literał będzie widoczny wyłącznie w trybie podglądu szablonu.

Poniżej można zauważyć zmiany od strony sklepu: 

Import i export pliku z tłumaczeniami

Alternatywą dla ręcznego wprowadzenia tłumaczeń w Słowniku tłumaczeń, jest opcja Import/Export pliku z tłumaczeniami dostępna w menu kontekstowym. 

Po jej kliknięciu masz możliwość wyboru dowolnych języków, dla których pobierzesz plik XLIFF, zawierający wszelkie dostępne literały. Taki plik możesz otworzyć za pomocą programów typu CAT np. darmowy program POEdit. Po edycji takiego pliku, należy go wgrać, przeciągając go w odpowiednie miejsce (naciskasz Import/Export i pokazuje się Pole do wgrania plików), a następnie musisz nacisnąć przycisk Rozpocznij. Jeżeli plik będzie poprawny to Słownik zostanie nadpisany. Oczywiście po tym kroku także musisz nacisnąć przycisk Aktualizacja literałów aby opublikować tłumaczenia w sklepie. 

Szablony tworzone w narzędziu Composer posiadają uzupełnione tłumaczenia dla siedmiu języków: polskiego, angielskiego, niemieckiego, czeskiego, słowackiego, rumuńskiego i francuskiego. Dla naszych testów dodaliśmy zmianę dla języka polskiego ale co z tłumaczeniem dla np. języka ukraińskiego? 

Przechodzimy do sekcji ADMINISTRACJA > Płatności i waluty > Konfiguracja języków >Języki w panelu administracyjnym > Dodaj język. Z listy wybieramy język Ukrainian i klikamy Dodaj język. Po dodaniu języka w różnych miejscach naszego panelu pojawi się nam możliwość ustawienia treści dla języka czeskiego. Ostatnim krokiem jest dodanie języka, który będzie widoczny od strony klienta na naszym sklepie a nie tylko w panelu: ADMINISTRACJA > Płatności i waluty > Konfiguracja języków > Konfiguracja języków dla strony. 

Podczas dodawania języka system zweryfikuje czy w słowniku tłumaczeń w Composer znajdują się tłumaczenia. Jeśli tłumaczenia dla języka ukraińskiego nie są uzupełnione w 100%, system zaproponuje ci trzy możliwości: tłumaczenie automatyczne, skopiowanie tłumaczenia z innego języka bądź pozostawienie domyślnych literałów w języku polskim.  

Nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie?Skontaktuj się z Działem Wsparcia

Przejdź do Biura Obsługi Klienta i skontaktuj się z ekspertami IdoSell