Logo

Testy A/B

Zróżnicowane maski oraz duża liczba dostępnych narzędzi marketingowych sprawiają, że czasami trudno jest ocenić, co przyniesie większą konwersję. Przy pomocy modułu do testów A/B można wykonać eksperymenty, które wskażą bardziej opłacalne rozwiązania.

Testy A/B (nazywane również eksperymentami A/B) to metoda sprawdzania skuteczności produktu poprzez porównanie jego różnych wariantów. W przypadku sklepów internetowych przeprowadzenie testu A/B jest sposobem na określenie, która z porównywanych wersji sklepu daje wyższą konwersję. Przy pomocy takich testów można sprawdzać zarówno skuteczność mniejszych zmian (zmiana bannerów, buttonów i innych reklam), jak i zmiany wyglądu całej maski.

Każda ze zmian w wyglądzie i sposobie działania sklepu ma na celu zwiększenie konwersji. Niektóre elementy mają ułatwiać nawigację w sklepie, inne zwrócić uwagę na określone grupy towarów, jeszcze inne zachęcić do skorzystania z promocji i rabatów. Warto mieć świadomość, które zmiany przyczyniają się do wzrostu konwersji, a z których należy zrezygnować.

Sposób działania

Moduł testów A/B działa na zasadzie porównania skuteczności dwóch wariantów. Porównanie uzyskuje się poprzez losowe wydzielenie klientów do jednej z wersji, a następnie na bazie odpowiedniej wielkości próby, można obserwując konwersję i wielkość obrotu każdej z grup, ustalić, który z wariantów jest skuteczniejszy.

Możliwe są 3 rodzaje testów:

1. Testy porównawcze szablonów - Dzięki temu rodzajowi testu, szybko sprawdzis, czy zmiany w szablonie, jakie zostały wprowadzone, poprawiły czy pogorszyły sprzedaż. Uruchomienie tego typu testu jest bardzo szybkie i proste. Dlatego zalecamy prowadzenie Testów A/B tego typu po każdej zmianie w szablonie sklepu.

2. Testy porównawcze pełnych sklepów - Aby zrealizować taki eksperyment, musisz dodać dodatkowy sklep do panelu, uzupełnić treści i przygotować ofertę. Możesz to zrealizować, ustawiając wszystko od początku lub dziedzicząc elementy wspólne. Po zakończeniu przygotowywania dwóch wariantów sklepu wybierasz dodatkowy sklep podczas uruchamiania testu. Ten wariant wymaga sporej pracy na start, ale pozwala na przetestowanie praktycznie wszystkiego, od zmian w treści sklepu, różnych cen, innej oferty, po zmienione szablony e-maili i politykę rabatową.

3. Testy innego procesu zakupowego - Abyś wiedział, czy to już czas na porzucenie swojego dotychczasowego COP, który tak pieczołowicie customizowałeś, czy lepiej go zostawić możesz wybrać, które elementy będą zastąpione w procesie zakupowym tymi pochodzącym z innego szablonu. W większości przypadków, gdy testowaliśmy standardowy COP z customizowanym, starszym niż 1,5 roku, praktycznie zawsze następował wzrost konwersji.

Test A/B w ramach pojedynczego sklepu

W wersji prostej testów A/B potrzebne będą nam dwie wersje szablonu sklepu. To w nich będą znajdować się różnice, które będziemy chcieli sprawdzić. Może to być np ukrycie jakieś sekcji, dodanie przycisku lub inna modyfikacja.

Aby uruchomić test, wystarczy przejść do działu MARKETING -> Testy A/B -> Utwórz nowy test. Wariantem A będzie aktualnie działający na sklepie szablonu. Wariant B to sklep wybrany na liście Testowany wariant B. Test można uruchomić natychmiastowo, lub zaplanować go na przyszłość.

Utworzony test można zakończyć, lub tymczasowo wstrzymać, w dziale Przeglądaj trwające i zaplanowane testy .

Po zakończeniu testu A/B jest on przenoszony do działu Sprawdź wyniki przeprowadzonych testów, gdzie można sprawdzić konwersję generowaną przez poszczególne warianty oraz wynik średni, stanowiący punkt odniesienia dla porównania.

Jak uruchomić test A/B w oparciu o 2 sklepy?

Do przeprowadzenia tego rodzaju testu A/B potrzebne są dwa sklepy w panelu administracyjnym. Pierwszy sklep stanowi pierwszy z dwóch wariantów, drugi sklep służy za drugi wariant, który użytkownik chce przetestować. Z technicznego punktu widzenia porównywane są ze sobą cechy dwóch sklepów w panelu.

Po uruchomieniu testu potencjalny klient odwiedzający pierwszy sklep, zostanie losowo przypisany do jednej z konfiguracji tych dwóch sklepów. Z jego punktu widzenia losowanie będzie niezauważalne, pozostanie zawsze na domenie sklepu pierwszego, widząc maskę sklepu pierwszego, bądź też drugiego.

Przykład działania

W panelu jest zainstalowany sklep A oraz sklep B, a użytkownik uruchamia test A/B w sklepie A. Odwiedzający wchodzi na stronę, a następnie jest losowo przypisywany do wariantu A (konfiguracja sklepu A) lub wariantu B (konfiguracja sklepu B). Bez względu na to, na którym wariancie będzie robił zakupy, pozostanie w domenie A. Zamówienie w panelu również jest przypisane do sklepu A, jedynie w raporcie z testu A/B zysk z zamówienia będzie przypisany na poczet wariantu B.

Jak uruchomić test A/B z możliwością testowania innego procesu zakupowego, bez konieczności zlecania zmian graficznych

W teście A/B możesz również wybrać, które elementy będą zastąpione w procesie zakupowym tymi pochodzącym z innego szablonu. Dzięki temu możesz w łatwy sposób sprawdzić jak będzie konwertował nowszy Check Out Process (COP), pochodzący z innego szablonu niż aktywny w Twoim sklepie lub przetestować skuteczności jednokrokowego procesu zakupowego.

Aby przeprowadzić taki test w swoim sklepie, wybierz w module testów A/B scenariusz "Tylko inny proces zakupowy (COP)", w którym sprawdzisz ten sam szablon sklepu, ale z innym Check Out Process (pobieranym z innego szablonu np. STANDARD), bez konieczności zlecania zmian graficznych.

Porada eksperta

Zalecamy prowadzenie testów nie dłużej niż 30 dni, ponieważ po tym czasie może dochodzić do przekłamania wyników z powodu ciasteczek w przeglądarkach.

FAQ

Nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie?Skontaktuj się z Działem Wsparcia

Przejdź do Biura Obsługi Klienta i skontaktuj się z ekspertami IdoSell