Przekierowania adresów URL
W IdoSell każdy sklep ma aktywowany mechanizm przyjaznych linków, który sprawia, że w adresach URL kategorii, produktów czy producentów, znajduje się ich nazwa, a nie przypadkowy ciąg znaków.
Oprócz tego platforma obsługuje przekierowania z kodem 301, dzięki temu nawet przy drobnej zmianie w adresie URL, nie trzeba się martwić o dotychczasowe efekty pozycjonowania. Warto również dodać, że przekierowania 301 można definiować także samemu, co jest szczególnie przydatne w przypadku zmiany domeny lub migracji sklepu.
Takie przekierowania dodajemy w sekcji ADMINISTRACJA > System > Zarządzanie domenami, SSL, przekierowaniami i usługami systemowymi > Przekierowania i otwieranie stron w ramce.
Dodawanie i eksport przekierowań z pliku CSV
W tym miejscu możliwe jest zarówno dodawanie, jak i eksport przekierowań z pliku CSV. Jeśli chcesz wgrać przekierowania, a nie masz żadnego na liście, dodaj przynajmniej jedno przekierowanie ręcznie za pomocą przycisku Dodaj nowe przekierowanie
. Następnie wyeksportuj plik wybierając przycisk Export przekierowań do CSV
. Pobrany w ten sposób plik otwórz za pomocą programu, który wyświetli składnię, jak np. notatnik systemowy komputera. Po otworzeniu pliku w programie zobaczysz, jaka jest składania docelowa. Pozwoli to uniknąć błędów przy tworzeniu i wgrywaniu własnego pliku. Własny plik przygotuj według wzoru, a następnie wgraj go za pomocą przycisku Import przekierowań z CSV
.
Poniższy screen z przykładowym plikiem wzorcowym w programie Sublime text.
Własne adresy URL
Oprócz wspomnianych wyżej przekierowań, masz także możliwość definiowania własnych przyjaznych adresów URL. Ten mechanizm jest dostępny obecnie dla towarów, węzłów menu oraz wpisów blogowych. Dla towarów możliwe jest wgranie własnych adresów za pomocą narzędzia do importu webowego. Jeśli chcesz wykonać to pojedynczo dla towarów, możesz zdefiniować własny adres bezpośrednio na karcie towaru w sekcji Marketing i SEO
.
Własne adresy URL dla menu
Dla menu własne adresy możesz zdefiniować po przejściu do sekcji MODERACJA > Menu i podstrony opisowe w masce > Wybór węzła (np. Menu 1)
W dalszym kroku musisz kliknąć w konkretny węzeł menu i ustawienia SEO, a następnie wpisać własny adres, zgodnie z kolejnością widoczną na poniższym zrzucie ekranu.
Własne adresy URL dla wpisów blogowych
W przypadku wpisów blogowych zasada działania jest podobna jak dla menu. Wystarczy, że wejdziesz w konkretny wpis i dodasz własny adres.
Poniższy screen wskazuje sposób działania w 3 krokach.
Mechanizm własnych adresów automatycznie tworzy przekierowanie ze starego adresu jaki był wprowadzony w tych miejscach na własny jaki wprowadzasz.
Rodzaje przekierowań
Przekierowanie 301
Przekierowanie 301 (moved permanently) służy do przekierowywania z jednego adresu internetowego na drugi. Jest bardzo często wykorzystywane przez webmasterów i pozycjonerów, ponieważ jest poprawnie interpretowane zarówno przez przeglądarki, jak i roboty wyszukiwarek internetowych takich jak Google.
Najczęściej przekierowanie 301 wykorzystuje się podczas przenoszenia serwisu z jednej domeny na drugą. Dzięki temu nie tracisz linków, prowadzących do starej domeny, a robot wyszukiwarki jest przekierowywany na nową domenę i przenosi także Page Rank.
Nie jest to jedyne zastosowanie przekierowania 301. Często jest również wykorzystywane podczas optymalizacji witryny do ustawiania przekierowania z adresu z www na bez www i odwrotnie. Robi się to w celu przekierowania linków prowadzących do różnych wersji adresu (www/bez www) na jeden wybrany. Powinno się na początku zdecydować, jaki adres będziemy promować - czy z www, czy bez - i do wybranej wersji zamieszczać linki. Jednak użytkownicy mogą zamieszczać linki w obu wersjach, dlatego warto ustawić takie przekierowanie.
Przekierowanie 302
Przekierowanie 302 (moved temporarily) jest przeniesieniem, powodującym wskazanie nowej, tymczasowej lokalizacji treści, dostępnej pod adresem dotychczasowym. Przekierowanie 302 informuje wyszukiwarkę o przeniesieniu tymczasowym, a co za tym idzie, nie przenosi Page Rank i pozycji witryny na wybrane frazy kluczowe. Tego typu przekierowanie jest wykorzystywane np. w przypadku prowadzenia prac konserwacyjnych na stronie www. Na czas prowadzenia takich prac, dotychczasowy adres www może zostać przekierowany na inną lokalizację z kopią tymczasową strony.
Adresy przeniesione za pomocą przekierowania 302 są w dalszym ciągu sprawdzane i uwzględniane przez roboty wyszukiwarek.
Kod przekierowania frame
Jest to kod, który pozwala na dodanie przekierowania w ramce za pomocą importu pliku CSV.
Linki kanoniczne
Dodawanie linków kanonicznych jest obsługiwane przez system IdoSell. Informacje o linku kanonicznym są dodawane w sekcji head dla stron takich jak:
wiadomości/aktualności (news),
podstrony sklepu (terms, help, info, links),
karty towaru,
wyniki wyszukiwania,
strony nawigacji.
Reguły mechanizmu linków kanonicznych:
link kanoniczny dla powyższych stron doda się, gdy użytkownik wejdzie na stronę przez protokół https,
link kanoniczny dla powyższych stron doda się, gdy użytkownik wejdzie na stronę przez inną domenę niż domena sklepu,
linki kanoniczne mają taką samą formę jak w google sitemap. Dla strony z wynikami wyszukiwania link kanoniczny nie zostanie dodany, gdy wyniki wyszukiwania nie są na jednej stronie (liczba wyników jest większa, niż wyświetlana na jednej podstronie wyników wyszukiwania),
dla strony z wynikami wyszukiwania link kanoniczny zostanie dodany, gdy wyniki wyszukiwania są na jednej stronie, nawet jeśli zmianie ulegnie typ sortowania lub parametr filtrowania,
jeśli nie da się ustalić formy kanonicznej, to link kanoniczny nie jest dodawany, np. gdy filtrowanie odbywa się po dwóch cechach jednocześnie, mamy do wyboru dwa różne linki - dla cechy pierwszej lub drugiej.
Dodatkowo, dla wszystkich towarów w grupie, można wstawić link kanoniczny wskazujący na pierwszy towar w grupie. Możesz to zrobić np. na karcie towaru, klikając na Ustawienia wyświetlania
w sekcji Grupa towarów
.