Logo

Zdjęcia produktów

Obecnie jesteśmy w trakcie wprowadzania nowego modułu zdjęć. Jest on instalowany na wszystkich nowych panelach, oraz stopniowo wprowadzamy go w panelach obecnych klientów. Zdjęcia przechowywane są w niezależnej od serwera chmurze oraz konwertowane automatycznie do formatu WebP.

Zalety stosowania plików WebP:

 • Wysoka jakość zdjęcia przy mniejszych rozmiarach plików niż np. JPEG, PNG. Dzięki temu strony internetowe mogą ładować się szybciej, co przekłada się na lepsze doświadczenie użytkownika oraz wyniki SEO.

 • Obsługa przez najnowsze wersje wszystkich popularnych przeglądarek internetowych: Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Safari. Również na systemach mobilnych Android i iOS.

 • Wsparcie dla przezroczystości — WebP obsługuje przezroczystość, podobnie jak format PNG.

Jak rozpoznać z którego modułu zdjęć korzystam?

Możesz to zrobić, przez porównanie zrzutów poniżej.

Jeśli po wejściu w sekcję TOWARY > Konfiguracja towarów i zdjęć, widzisz opcje jak na zrzucie poniżej, to korzystasz z nowego modułu przechowującego zdjęcia w chmurze.

Jeśli widzisz ustawienia takie jak na zrzucie poniżej, korzystasz z modułu przechowującego zdjęcia na serwerze sklepu.

Jak włączyć przechowywanie zdjęć w chmurze i automatyczną konwersję zdjęć do webp?

Jeśli Twoje zdjęcia przechowywane są na serwerze i chciałbyś włączyć konwersję zdjęć do webp oraz rozpocząć przechowywanie ich w chmurze, przejdź do zakładki TOWARY > Konfiguracja towarów i zdjęć > Ustawienia zdjęć. Konwersja do WebP jest darmowa, należy jednak pamiętać, że mechanizm ten powoduje zwiększenie zajętości dysku, przez konieczność przechowywania zdjęć w dwóch formatach WebP i obecnym formacie zdjęcia (.jpg, .png lub .gif).

Zapoznaj się z informacją wyświetlaną na niebieskim polu i włącz opcję generowania zdjęć w webP.

Porada eksperta

Jeśli Twój szablon nie obsługuje zdjęć w formacie webP, zostaniesz o tym poinformowany podczas włączania dyspozycji konwersji do WebP. Możesz zlecić aktualizację szablonu lub przejść na szablon standardowy.

Spowoduje to utworzenie w systemie komunikatu o nazwie Dyspozycja włączenia generowania zdjęć w formacie WebP.

Wskazówka

Jeśli posiadasz więcej niż jeden sklep w panelu, poinformuj nas w komunikacie czy konwersja ma dotyczyć wszystkich sklepów czy tylko wybranych. Skróci to czas realizacji zlecenia.

Poinformujemy Cię w komunikacie, kiedy proces kopiowania zdjęć do chmury i konwersji do WebP zostanie rozpoczęty. Zgłoszenia realizowane są zgodnie z kolejką zgłoszeń.

Proces kopiowania i konwersji zdjęć może potrwać kilka dni. Czas zależy od ilości zdjęć, ich jakości i wagi plików. Konwersji ulegną wszystkie zdjęcia dodane w galeriach produktów.

Po zakończeniu procesu, zostaniesz poinformowany w komunikacie, że zdjęcia do szablonu zwracane są już w formacie WebP.

Uwaga

Jeśli korzystasz z Google ADS lub Google Shopping, zmiana modułu zdjęć spowoduje zmianę linków do zdjęć.
W konsekwencji, Google może potrzebować do 3 dni na ponowne zaindeksowanie zdjęć. Proces ten jest automatyczny i nie wymaga dodatkowych czynności.
W niektórych przypadkach, powoduje to zniknięcie zdjęć w reklamach do czasu ponownego ich zaindeksowania.

Moduły zdjęć

Zdjęcia przechowywane w chmurze

Zdjęcia przechowywane są w niezależnej od serwera chmurze. Zalety jakie niesie za sobą korzystanie z tego rozwiązania:

 • Moduł ten pozwala na automatyczne konwertowanie zdjęć do formatu WebP co korzystnie wpływa na SEO. Zdjęcia w tym formacie są wysokiej jakości, zachowując jednocześnie mniejszy rozmiar pliku - w porównaniu z obrazami w JPEG czy PNG. Główną zaletą jest skrócenie czasu wczytywanie się strony. Konwersja jest w pełni automatyczna. Możesz wgrać do panelu zdjęcia w formacie JPEG lub PNG i przekonwertujemy je na WebP

 • Przechowujemy oryginały zdjęć. Dzięki temu obsługa sklepu może w łatwy sposób zmienić rozmiary zdjęć np. gdy dokonuje redesignu oraz nałożyć lub usunąć znak wodny, bez konieczności ręcznego przerabiania zdjęć

 • Obsługa przez najnowsze wersje wszystkich popularnych przeglądarek internetowych: Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Safari. Również na systemach mobilnych Android i iOS.

 • Wsparcie dla przezroczystości — WebP obsługuje przezroczystość, podobnie jak format PNG.

 • Oryginały zdjęć nadal przechowywane są na serwerze sklepu.

 • Zdjęcia w chmurze nie wliczają się do limitu maksymalnej zajętości dysku na serwerze, ale ich zajętość jest liczona do zajętości branej pod uwage przy rozliczeniu. Co ma wpływa na ewentualne dopłaty za przekroczenie przestrzeni dyskowej ponad limit, która jest dostępna w abonamencie.

 • Jeśli w kilku towarach, znajduje się to samo zdjęcie, to jest ono liczone w chmurze jako jeden egzemplarz, a nie kilka. Nie dotyczy to zdjęć oryginalnych, przechowywanych na serwerze sklepu.

Zdjęcia przechowywane na serwerze sklepu

W poprzedniej wersji modułu zdjęć wymiary zdjęć są konfigurowane przez nakładanie profili na zdjęcia.

W zakładce TOWARY > Konfiguracja towarów i zdjęć definiujemy wymiary zdjęć w profilach, a następnie nakładamy profil na zdjęcie na karcie towaru:

 lub liście towarów za pomocą grupowej edycji:

Profil domyślny jest nakładany na zdjęcie w momencie dodania zdjęcia. Profile na stałe modyfikują zdjęcie towaru, dlatego za pomocą profili nie powiększymy zdjęć już wgranych do panelu. W takim przypadku trzeba ponownie wgrać oryginały.

Pozostałe kwestie wyglądają w obu modułach tak samo lub bardzo podobnie.

Dodawanie zdjęć do towarów

Zdjęcia możemy dodać do towarów ręcznie, z poziomu karty towarów klikając w zakładce Zdjęcia i ikony następnie Dodaj zdjęcia przeciągając zdjęcie na odpowiednie pole:

Zdjęcie na liście towarów (Ikona) dodajemy w ten sam sposób lub przeciągamy już dodane zdjęcie na pole wyżej. Najpopularniejsze formaty to jpg, webp i png.

Możemy dodać też zdjęcia masowo za pomocą Webowego modułu importu lub aplikacji Downloader. W przypadku Webowego modułu importu w pliku importu możemy podać linki do zdjęć umieszczonych na serwerze. Za pomocą aplikacji Downloader możemy dodać zdjęcia za pomocą linków lub ścieżki do pliku na dysku lokalnym.

Rozmiary i jakość zdjęć

Zdjęcia w panelu IdoSell mają możliwość zdefiniowania trzech rozmiarów:

 • zdjęcie duże - wyświetlane jest na karcie towaru po wyświetleniu galerii, z opcją przybliżenia obrazu

 • zdjęcie średnie (nie dotyczy ikon) - wyświetlane jest na karcie towaru w galerii

 • zdjęcie małe - wyświetlane jest jako miniatura zdjęcia w galerii na karcie towaru

Ustawienia jakości zdjęć

W module zdjęć możliwe jest wybranie ustawienia dotyczącego jakości grafik:

 • Niska

 • Przeciętna

 • Wysoka

 • Najwyższa (bez kompresji)

Wybór odpowiedniej opcji wpłynie na wagę zdjęcia, a co za tym idzie na czas ładowania oraz jakość grafiki w stosunku do oryginału. Należy przed wgraniem przetestować najbardziej optymalne ustawienie, ponieważ będzie ono inne dla każdego sklepu, ze względu na asortyment jaki jest prezentowany na zdjęciach.

Porada eksperta

Jeśli chcesz uniknąć straty jakości zdjęcia, ponieważ prezentujesz na nim istotne detale produktu, wybierz opcję jakości grafiki: Najwyższa (bez kompresji).

Równie ważne jest ustawienie wymiarów dużego zdjęcia. Powinny być one takie same jak wgrywany oryginał zdjęcia.

Jeśli wgrywasz zdjęcie 1500x1200, dokładnie takie same ustawienia powinny mieć duże zdjęcia w sklepie.

Oryginały zdjęć

Zdjęcie oryginalne jest bazą do tego, żebyśmy mogli wygenerować rozmiary zdjęć czy nałożyć lub usunąć znak wodny.

Jeśli korzystasz z modułu zdjęć przechowywanych na serwerze, masz możliwość zdecydowania czy oryginały zdjęć mają być przechowywane. Możesz to ustawić w sekcji TOWARY > Konfiguracja towarów i zdjęć > Ustawienia zdjęć

Jeśli korzystasz z modułu zdjęć przechowywanych w chmurze, nie musisz nic włączać. Zdjęcia oryginalne zawsze będą przechowywane na serwerze sklepu i na ich podstawie będziemy generować poszczególne wersje (rozmiary) zdjęć.

Uwaga

Jeżeli opcja przechowywania oryginałów zdjęć nie była włączona, w momencie migracji na nowy moduł zdjęć, jako oryginał potraktujemy duże zdjęcia w produkcie.

Różne zdjęcia w sklepach

Jeśli chcemy prezentować różne grafiki w różnych sklepach, możemy to zrobić na 2 sposoby.
Pierwszy to dodanie zakładek ze zdjęciami per sklep.

Możemy tam wgrać w każdej zakładce zdjęcia dla danego sklepu. W każdej zakładce będą widoczne wszystkie zdjęcia, ale zdjęcia niewidoczne w danym sklepie będą wyszarzone.
Drugi sposób to ukrycie zdjęcia w danym sklepie. Możemy to zrobić, wchodząc w ustawienia danego zdjęcia i zaznaczając, w którym sklepie ma być ukryte.

W ten sposób jednak nie dodamy zdjęć w różnych rozmiarach per sklep.

Znak wodny

Znak wodny konfigurujemy w module TOWARY > Konfiguracja towarów i zdjęć.

W nowym module przechowującym zdjęcia w chmurze, po konfiguracji znaku wodnego jest on automatycznie nakładany na wszystkie zdjęcia w danym sklepie, a po jego wyłączeniu jest usuwany ze zdjęć.

W module przechowującym zdjęcia na serwerze sklepu, znak wodny przypisujemy do profilu i tym profilem na stałe nakładamy go na zdjęcie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie?Skontaktuj się z Działem Wsparcia

Przejdź do Biura Obsługi Klienta i skontaktuj się z ekspertami IdoSell