Raport Menadżerski
Raport Menadżerski
W panelu IdoSell znajdziesz błyskawiczny i przystępny Raport Menadżerski, który znacząco ułatwi ci analizowanie i zarządzanie sprzedażą.
Raport menadżerski dostępny jest w Panelu w Raporty i finanse > Raport menadżerski
Narzędzie to jest uniwersalnym raportem i zawiera najważniejsze informacje na temat sprzedaży, reklamacji, zwrotów, towarów i klientów. Wszystkie dane są zebrane w jednym miejscu i podsumowane dla każdego miesiąca. Dzięki jego miesięcznej agregacji danych możesz szybko i wygodnie śledzić wyniki swoich sklepów internetowych.
Raport agreguje dane ze wszystkich twoich sklepów z panelu administracyjnego.
Zasady działania raportu menadżerskiego
Raport menadżerski to narzędzie uniwersalne, zawierające najważniejsze informacje dotyczące sprzedaży, towarów czy klientów. Jest generowany raz na dobę i nie jest aktualizowany wstecz - oznacza to, że raz raz na dobę system zapisuje dane do raportu i nie aktualizuje ich jeśli zajdzie jakaś zmiana.
Raport menadżerski prezentuje wartości zamówień z uwzględnieniem kosztów dostawy oraz płatności.
Możliwości raportu menadżerskiego
Dzięki dostępnym tabelom w Raporcie menadżerskim możesz sprawdzić:
wyniki, jakie osiąga twój sklep internetowy
łączną liczbę zamówień
źródła zamówień cieszące się największą popularnością
liczbę reklamacji i czas ich realizacji
liczbę zwrotów i czas ich realizacji
liczbę aukcji i tego, jak kształtowała się na nich sprzedaż
statystyki oglądalności sklepu
ruch w sklepie i poziomu konwersji z tego ruchu
ile zamówień zostało anulowanych
jak kształtowała się sprzedaż POS
ilość towarów oferowanych w sklepie
liczbę klientów, którzy dokonali rejestracji
liczbę klientów, którzy zapisali się do newslettera
Pełną listę rzeczy, które możesz sprawdzić w tym raporcie, podejrzysz bez problemu w konfiguracji widoku tego raportu.
Źródła danych o zamówieniach w raporcie
Raport menadżerski agreguje informacje o zamówieniach:
bezpośrednio ze sklepu internetowego
z wyszukiwarek
z aukcji internetowych
z porównywarek
z programu partnerskiego
z witryn odsyłających
Za pomocą konfiguracji widoku możesz dopasować raport do swoich potrzeb. Każdy raport może mieć maksymalnie 25 kolumn i możesz go zapisać jako szablon.
Raport menadżerski, a inne raporty w panelu administracyjnym
Analizując dane dostępne w raportach panelu administracyjnego możesz natrafić na rozbieżności w prezentowanych danych. Jest to spowodowane tym, w jaki sposób raporty gromadzą dane do zestawień.
Różnica między raportem menadżerskim a analizą konwersji i opłacalności
Załóżmy, że 01.01.2023 użytkownik kliknął reklamę Google. Przeszedł następnie do sklepu i od razu złożył zamówienie. Zostało ono opłacone i wysłane na następny dzień tj. 02.01.2023. Analiza konwersji i opłacalności nie uzna tego za zysk z Google Ads, ponieważ zamówienie było weryfikowane w nocy z 1. stycznia na 2. stycznia i zapisane jako nieopłacone. Później dane nie były już aktualizowane.
Za przedstawienie danych w zaktualizowanej formie odpowiedzialny jest właśnie raport menadżerski. W raporcie zamówienie zostanie wyliczone na nowo i doliczone na poczet zysków z Reklam Google, dlatego będzie mieć kwotę wyższą spośród tych dwóch raportów.
Polecamy Raport menadżerski jako narzędzie do mierzenia trendu i jako narzędzie pomocnicze. W celu przeprowadzenia szczegółowych analiz sprzedaży, skorzystaj z raportów modułu Raporty i finanse > Analizy i listy sprzedanych oraz zwróconych towarów
lub Analiza konwersji i opłacalności
.
Różnica między raportem menadżerskim a analizą sprzedaży
W raporcie menedżerskim mamy do czynienia ze zwrotami wygenerowanymi w danym miesiącu, natomiast w analizie sprzedaży mam zwroty rozpatrzone pozytywnie (oraz "Zaniechania ponownej wysyłki"), które trafiły do magazynów. W przypadku raportu menadżerskiego, jeżeli zwrot powstał 30 marca, a został rozpatrzony 1 kwietnia, to liczony jest do marca - w analizie sprzedaży już do kwietnia.
Różnice między raportem menadżerskim a raportem analizy i listy sprzedanych oraz zwróconych towarów
W raporcie Analizy i listy sprzedanych oraz zwróconych towarów znajdują się zwroty, które w danym przedziale czasowym zostały rozpatrzone i trafiły do magazynów.
Jeżeli podamy przedział czasowy, to raport pokaże zakończone w danym przedziale zwroty, czyli uwzględni on zwroty rozpoczęte nawet przed danym okresem.
W przypadku reportu menadżerskiego jeżeli zwrot został dodany przykłądowo 30 marca, a zamknięty 1 kwietnia, to wartość będzie doliczona do miesiąca marca. Raport menadżerski powinien uwzględniać tylko i wyłącznie zwroty wygenerowane w danym przedziale (nie wliczając w to zwrotów anulowanych).