Konfiguracja ustawień podatkowych i rozliczeniowych
Ustawienia dostosujesz w ADMINISTRACJA > Płatności i waluty > Konfiguracja ustawień podatkowych i rozliczeniowych
Ustawienia Mechanizmu ustalania stawki VAT w UE
Mechanizm ustalania stawki VAT w UE dostosujesz w sekcji ADMINISTRACJA > Płatności i waluty > Konfiguracja ustawień podatkowych i rozliczeniowych
. Jeżeli nie sprzedajesz za granicę, to ten mechanizm nie będzie przez ciebie wykorzystywany. Jeśli prowadzisz sprzedaż cross-border, to warto zapoznać się z opisem wyświetlonym w niebieskiej ramce i skontaktować z własną księgowością, żeby wskazała, która opcja powinna być przez ciebie ustawiona i używana.
Konfiguracja wyliczenia wartości VAT jest ważna, gdy sprzedajesz do wielu krajów z innymi stawkami VAT, czyli w większości przypadków korzystasz z automatycznego systemu stawek VAT. Od tych ustawień zależy, czy wszyscy twoi klienci, bez względu na kraj, będą kupowali po tej samej cenie brutto czy w innych cenach. Jeżeli zaznaczysz, że wartość VAT ma być wyliczana od ceny brutto, to każdy klient będzie miał tę samą cenę w sklepie. Jeśli zaznaczysz, że ma być wartość liczona od ceny netto, to najniższą cenę brutto będzie miał klient z kraju, w którym VAT na ten produkt jest najniższy.
Mechanizm OSS VAT możesz ustawić z podziałem na poszczególne sklepy.
Mechanizm ustalania stawki VAT na podstawie kodów CN/TARIC
System ustalania stawek VAT działa po tzw. kodach CN/TARIC, które dodaliśmy na karcie każdego towaru w zakładce Podstawowe. Odpowiada on za szeregowanie stawki VAT towaru w oparciu o ogólnodostępną matrycę Komisji Europejskiej stawek VAT w krajach UE.
Pole to możesz uzupełnić ręcznie na karcie towaru lub przez grupową edycję towarów oraz API panelu administracyjnego, za pomocą metod Products/insert oraz Products/update, a także pobrać wartość pola za pomocą metody Products/get.
W dostępnej matrycy stawek VAT istnieją sytuacje, gdy kody CN są niejednoznaczne w kwestii ustalania konkretnej stawki. Takie sytuacje istnieją, gdy w konkretnym kraju wprowadzone są przejściowe przepisy na dane grupy towarowe. Dlatego dodajemy możliwość indywidualnego sterowania konkretnej stawki VAT na dany kraj. Taki wyjątek będzie możliwy do dodania w kategorii towaru w panelu i będzie nadrzędnym dla innych ustawień.
Przykładowo kod grupy CN 0105 w Rumunii ma stawkę 5% i 9%. Rozróżnienie jest tylko z uwagi na to, czy jest to tzw. super żywność (superfood) czy nie. Takie niuanse zna sprzedawca, a system IdoSell nie będzie w stanie tego rozróżnić. Jeżeli sprzedajesz eko hodowane perliczki, wstaw odpowiedni wyjątek w kategorii towaru w panelu. Wtedy VAT będzie naliczany poprawnie.
Wyjątki można ustawić w kategorii towarów w panelu w sekcji Towary > Baza atrybutów > Kategorie towarów w panelu
.
Kategorię panelową można dodać następnie do konkretnego towaru lub grupy towarów.
Zdefiniowanie indywidualnej stawki dla kraju pozwoli na przypisanie stawki zastosowanej w konfiguracji VAT dla wszystkich towarów z kategorii odgórnie ponad matrycą KE.
Obecnie nasz mechanizm pozwala na działanie bez wpisanego kodu CN. W celu zagwarantowania poprawnego odprowadzania należnego VAT do odpowiednich organów zrezygnowaliśmy z szacowania stawek zredukowanych. Jeżeli na karcie towaru nie ma kodu CN, to automat zaproponuje tylko podstawową stawkę VAT dla kraju dostawy.
Konfiguracja wyliczania wartości VAT
Z pozycji ustawień Konfiguracji ustawień podatkowych i rozliczeniowych udostępniamy opcję wyliczania wartość VAT od ceny netto lub brutto.
Dostępne są dwie opcje:
Wyliczaj wartość VAT od ceny — netto dla wszystkich sklepów (cena brutto zostanie przeliczona, a netto pozostanie bez zmian).
Wyliczaj wartość VAT od ceny — brutto dla wszystkich sklepów (cena netto zostanie przeliczona, a brutto pozostanie bez zmian).
Mechanizm konfiguracji wyliczania VAT możesz również ustawić z podziałem na poszczególne sklepy.
Ustawienie daty sprzedaży na dokumentach sprzedaży
Kolejnym ważnym elementem, bez względu na to, czy obsługujesz tylko klientów w Polsce, czy również z innych krajów, jest ustawienie domyślnej daty sprzedaży. Będzie ona ustawiana w zamówieniach złożonych przez klientów, a docelowo drukowana na dokumentach sprzedaży. Jak widać, można ustawić inną domyślną datę dla zamówień opłaconych z góry, przy odbiorze oraz kredytem kupieckim. Oczywiście, dla każdego pojedynczego zamówienia, które wpłynęło do systemu, będzie można tę datę dostosować indywidualnie na karcie konkretnego zamówienia.
W ustawieniach daty sprzedaży na dokumentach sprzedaży uwzględniamy trzy definicje:
dzień wpłynięcia zamówienia,
data zarejestrowania pierwszej wpłaty dla zamówień bez wystawionego dokumentu sprzedaży,
dzień wystawienia pierwszego dokumentu sprzedaży.
Konfiguracja domyślnego kursu waluty w zamówieniach
Ostatnim elementem, który można skonfigurować, są ustawienia, z jakiego dnia ma być pobierany kurs waluty do zamówień złożonych w innych walutach niż domyślna waluta panelu administracyjnego i sklepu.
Kurs walut automatyczny lub ręczny możesz ustawić w sekcji ADMINISTRACJA > Płatności i waluty > Konfiguracja walut > Kursy walut i zaokrąglenia
.
Udostępniamy dwie definicje:
Kurs waluty z dnia sprzedaży zamówienia.
Kurs waluty z dnia roboczego poprzedzającego datę sprzedaży zamówienia.