W przypadku konfiguracji kuriera aby konfiguracja była kompletna należy w pierwszej kolejności zapoznać się z artykułem "Ustawienia kurierów"
Żeby móc skorzystać z usług kurierskich za pośrednictwem własnej umowy z kurierem należy w pierwszej kolejności posiadać podpisaną umowę z kurierem na świadczenie usług kurierskich.
W kolejnym kroku przechodzimy do sekcji ADMINISTRACJA > Magazyn i logistyka > Konfiguracja dostaw > Profile dostaw. Edytujemy profil dostawy, w którym taki kurier miałby być dodany.
Klikamy edycję profilu dostawy i w samym profilu klikamy opcję Dodaj kuriera w tym profilu > Polska > Poczta Polska
WAŻNE : Dodając kuriera dla wysyłki zagranicznej np. dla kraju Niemcy również wybieramy dodając kuriera kraj Polska, ponieważ z kraju Polska realizowane są wysyłki.
Poczta Polska
Aby skonfigurować wskazaną usługę kuriera należy przejść do sekcji ADMINISTRACJA > Magazyn i logistyka > Konfiguracja kurierów > Polska > Poczta Polska
Konfiguracja kurierów na umowach własnych w ramach wbudowanych integracji opiera się w głównej mierze na wprowadzeniu właściwych danych API dostępowych kuriera.
Takie dane należy uzyskać bezpośrednio od takiego kuriera i wprowadzić w konfiguracji.
Ważne : Powyższa konfiguracja ma charakter ogólny. Tzn. Wybierając kuriera Poczta Polska, dany kurier może posiadać w ramach oferty różne usługi dostaw np Poczta Polska Pocztex Kurier doręczenie pod wskazany adres czy np. Poczta Polska Pocztex Kurier doręczenie do automatu lub punktu odbioru. Chcąc więc skonfigurować zarówno dostawę do klienta, jak i dostawę do punktu stosowne konfiguracje należy dodać osobno dla danej usługi kuriera
WAŻNE: Należy pamiętać, że po wprowadzeniu poprawnych danych dla kuriera ilość dostępnych opcji dla konfiguracji kuriera może się rozszerzyć w związku z tym, że niektórzy kurierzy umożliwiają skorzystanie z dodatkowych opcji dopiero po poprawnym wprowadzeniu danych dostępowych kuriera.
Sekcja 1 - W ramach konfiguracji kuriera Poczta Polska należy wprowadzić dane dostępowe kuriera w pole Login , Hasło, oraz Potwierdź hasło. Są to dane do Elektronicznego Nadawcy, które należy uzyskać bezpośrednio z Poczty Polskiej.
Sekcja 2 - Konfiguracja przesyłki - W ramach danej sekcji możliwym jest określenie między innymi gabarytu domyślnego paczki, czy też opcji nadania przesyłki np. w punkcie Poczty Polskiej.
WAŻNE: Brak włączenia opcji "Nadanie w punkcie" na tak skutkować będzie tym, że każda paczka traktowana będzie jako nadawane przez odbiór przez kuriera. Nie zablokuje to możliwości nadania paczki w punkcie, natomiast może wiązać się z dopłatami po stronie Poczty Polskiej przy takiej metodzie nadania.
Sekcja 3: - Wskazane pole odnosi się do pola, wykorzystywanego podczas generowania etykiety jako określenie tzw. pola referencji. Dane pole powinno zostać uzupełniane w ramach każdego z kurierów, jako że w zależności od kuriera dana sekcja może mieć charakter wymagany aby móc wygenerować etykietę. Informacje z takiego pola mogą skutkować zwróceniem w zależności od kuriera takich informacji na samej etykiecie kuriera.
Sekcja 4: Numer konta dla pobrań - aby w danej sekcji można było dodać dany rachunek dla pobrań, który został dodany po stronie panelu klienta Poczty Polskiej, należy przejść do sekcji ADMINISTRACJA > Magazyn i logistyka > Płatności i waluty > Konfiguracja płatności, a następnie w ramach profilu płatności sklepu uzupełnić sekcję bank dla pobrań. Dopiero po dodaniu takiego rachunku z listy kont w ramach kuriera możliwym będzie wybranie takiego rachunku.
W danej sekcji również możliwym jest również zdefiniowanie formatu generowanej etykiety.
WAŻNE: W przypadku generowanych etykiet na podstawie umów własnych poniższe rozwiązania mają charakter poglądowy wynikający z ustawień panelowych. Natomiast w przypadku pojawienia się komunikatów niezawartych w artykule zachęcamy do kontakt bezpośrednio z danym kurierem posiłkując się plikami żądania wygenerowania etykiety i odpowiedzi kuriera na takie żądanie.
Stosowne pliki możliwe będą do pobrania w sekcji ADMINISTRACJA > System > Dziennik zdarzeń > Moduł: Kurierzy.
FAQ
Poczta Polska wymaga, aby w odstępach maksymalnie 30 dni (minimalnie 1 dzień) użytkownik zmieniał hasło. Posiadając integrację z Elektronicznym Nadawcą w IdoSell nie musisz martwić się o pilnowanie zmiany hasła. IdoSell będzie zmieniał je za Ciebie i zawsze pozwoli podglądnąć Ci aktualne hasło w IdoSell, abyś mógł zalogować się do Elektronicznego Nadawcy. Automatyczna zmiana hasła odbywa się w ostatni poniedziałek przed wygaśnięciem poprzedniego. Będzie to maksymalnie po 28 dniach od ostatniej zmiany, aby nie ryzykować przekroczenia 30 dni, po których hasło zostanie dezaktywowane przez Pocztę Polską. Aby zobaczyć aktualne hasło, przejdź do formularza konfiguracji jednej z usług, oraz dla opcji Hasło wybierz pokaż hasło.
Ważne! Jeżeli chcemy uniknąć tego typu sytuacji i częstych zmian hasła, należy zwrócić się do opiekuna po stronie Elektronicznego Nadawcy i poprosić go o wygenerowanie dla Państwa hasła ważnego przez najbliższy rok. Standardowe hasła są ważne przez 30 dni. Dzięki temu restart hasła wykonywany przez nasz system zostanie ograniczony i będzie miał miejsce tylko raz na rok.
Możesz określić domyślne ustawienia dla każdej z usług. Przejdź do ADMINISTRACJA > Magazyn i logistyka > Konfiguracja kurierów i wybierz kraj Polska. Z listy dostępnych usług odszukaj tę, która Cię interesuje i przejdź do jej edycji. W sekcji Konfiguracja przesyłki znajdziesz szereg ustawień. Są to te same ustawienia, które masz do dyspozycji w serwisie Elektroniczny Nadawca. Miej na uwadze to, że są to ustawienia domyślne, ładowane bezpośrednio przed każdym wydrukiem i możliwe do indywidualnej zmiany dla każdego zamówienia.
Tak. Bezpośrednio przed każdym wydrukiem wyświetli się okno wyboru wszystkich dostępnych parametrów przesyłki. Konfiguracja przesyłki w ustawieniach danej usługi kurierskiej jest jedynie domyślna i to właśnie ona za każdym razem wyświetla się przed każdym wydrukiem.
W panelu dostępne są dwa sposoby na wygenerowanie książki nadawczej.
1) Będąc na liście zamówień, należy zaznaczyć te, dla których przesyłki z wygenerowanymi już numerami mają być umieszczone w książce nadawczej. Klikamy Drukuj, a następnie Książkę nadawczą oraz naklejki na przesyłki. Wygeneruje się gotowa do pobrania książka nadawcza oraz dodatkowo Naklejki na przesyłki.
2) Przechodzimy do działu SPRZEDAŻ > Paczki i kurierzy > Generowanie księgi nadawczej oraz naklejek na paczki i uzupełniamy kolejne ustawienia (wybór daty, trybu opłacenia zamówień oraz rodzaj przesyłek), a w ostatnim kroku otrzymasz wygenerowane dokumenty.
Uwaga: Z tej racji, że dokument książki nadawczej nie jest generowany przez system IdoSell, nie odpowiadamy za wszelkie kwestie związane z pojawieniem się pustych stron w książce nadawczej. Takie zgłoszenia prosimy kierować bezpośrednio do Poczty Polskiej.
Tak. Wszystkie przesyłki w ramach Elektronicznego Nadawcy Poczty Polskiej trafiają do bufora przed ich wysłaniem do urzędu pocztowego. Podgląd bufora znajduje się w module SPRZEDAŻ > Paczki i kurierzy > Generowanie księgi nadawczej oraz naklejek na paczki.
Tak. Konfiguracja usług Poczty Polskiej jest podzielona na strony więc można zarządzać usługami osobno dla stron.
Takie dane nie są przechowywane w IdoSell. Są to dane, które znajdują się bezpośrednio w ustawieniach konta w serwisie Elektroniczny Nadawca.
Jeżeli zaistnieje taka sytuacja, warto wejść na stronę serwisu Elektroniczny Nadawca i sprawdzić, czy konto nie zostało zablokowane (np. blokada może nastąpić po trzykrotnym wpisaniu niepoprawnego hasła logowania), lub czy serwis nie ma aktualnie przerwy w działaniu.
Należy sprawdzić czy zamówienia, dla których generowana jest księga nadawcza posiadają ustawiony status 'gotowe'.
UWAGA: Pusta księga nadawcza wygeneruje się gdy w buforze są same przesyłki biznesowe. Usługa przesyłki biznesowej realizowana jest tylko "elektronicznie", a co za tym idzie NIE ma dla niej dokumentu księgi nadawczej.
Tak. Należy przejść na listę zamówień i zaznacz zamówienia, w których przesyłki zostały wygenerowane w ramach danego konta Elektronicznego Nadawcy Poczty Polskiej. Opcję generowania księgi nadawczej, znajdziesz po kliknięciu przycisku 'Drukuj'.
Tak. Jeśli w buforze Elektronicznego Nadawy znajdują się zamówienia z etykietami wygenerowanymi w różnych dniach system podczas generowania księgi nadawczej (zamykania bufora EN) ustawi aktualną datę dla wszystkich przesyłek.
Nie. Księga generuje się dla wszystkich przesyłek w danym buforze. Aby wygenerować księgę dla wybranych przesyłek należy do pustego bufora dodać wybrane przesyłki (wygenerować dla nich numery), a następnie wygenerować księgę nadawczą. Daną czynność można powtarzać wielokrotnie.
Nie. Do bufora można dodawać jedynie przesyłki z identycznymi urzędami nadania i kartami umów, zgodnie z tymi, które zostały zapisane w pierwszej przesyłce.
W takim przypadku na wydrukach (przed wygenerowaniem księgi nadawczej - zamknięciem bufora) prezentowany będzie pierwszy urząd nadania z listy. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest rezygnacja z jednego z urzędów nadania (jeśli nie jest potrzebny) lub podzielenie procesu generowania na 3 kroki:
generujemy etykiety dla zamówień, ale nie drukujemy ich jeszcze ponieważ zawierałyby błędny urząd nadania.
udajemy się do modułu SPRZEDAŻ > Paczki i kurierzy > Generowanie księgi nadawczy i naklejek na przesyłki i zamykamy księgę nadawczą dla wybranej usługi Poczty Polskiej. Operacja ta skutkuje zamknięciem bufora przesyłek Elektronicznego Nadawcy.
ostatnim krokiem jest wydruk wygenerowanych wcześniej etykiet z właściwym urzędem nadania.
Komunikaty błędów podczas generowania etykiet dla Poczty Polskiej.
FAQ
Wskazana forma dostawy jest formą wycofaną przez PP. Należy zweryfikować czy aktywna dodana forma dostawy znajduje się na obecnej umowie z Pocztą Polską. [więcej]
Należy przejść do sekcji ADMINISTRACJA > Magazyn i logistyka > Konfiguracja kurierów > Polska > Poczta Polska > Wybieramy usługę kuriera i należy wprowadzić poprawny login dla kuriera, a także w opcji "Wprowadź nowe hasło z Elektronicznego Nadawcy" oznaczyć opcję na "tak" i zaktualizować dane konfiguracji o aktualne poświadczenia dla wskazanego kuriera.
Podczas generowania przesyłki numer telefonu jest sprawdzany przez API Poczty Polskiej. Aby walidacja przebiegła poprawnie numer telefonu musi składać się z 9 cyfr, a pierwszą musi być cyfra z zakresu 5-8.
Nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie?Skontaktuj się z Działem Wsparcia
Przejdź do Biura Obsługi Klienta i skontaktuj się z ekspertami IdoSell