Logo

InPost Kurier oraz InPost Paczkomaty

Jeżeli chcemy generować etykiety kurierskie bezpośrednio z Panelu IdoSell to w pierwszej kolejności należy dla wskazanej usługi kurierskiej wprowadzić dane logowania, które zostały Ci przekazane przez firmę InPost.  

W celu przeprowadzenia konfiguracji należy przejść do menu: Administracja > Magazyn i logistyka > Konfiguracja kurierów > Polska > InPost > Dana usługa > Nazwa strony. Przejście przez powyższą ścieżkę sprawi, że trafimy na kartę edycji danego kuriera, na której należy w pierwszej kolejności uzupełnić takie dane jak: Numer klienta InPost (Id organizacji), Klucz API.  

Zwróć uwagę, że po wybraniu odpowiedniego kuriera mamy możliwość wprowadzenia osobnych danych dostępowych dla każdej strony z osobna. Jeżeli zatem wprowadzimy dane tylko dla jeden ze stron to dla zamówień, które będą pochodziły z innych sklepów w panelu nie będzie możliwe generowanie etykiet. Jeżeli zatem w panelu obsługujemy więcej niż 1 sklep to należy wprowadzić dane dostępowe dla każdego sklepu z osobna.    

Na tej samej stronie (karta edycji kuriera) możliwe jest również wprowadzenie dodatkowych ustawień. Jeżeli np. chemy, aby wygenerowane etykiety zwracane były w formacie A4 to należy wybrać Format etykiety jako PDF, a rozmiar etykiety jako A4, jeżeli jednak nam na dokumencie, który będzie prawidłowy dla drukarek termicznych należy wybrać format etykiety jako: EPL.  

 

Domyślny gabaryt paczki - wartość ustawiona w tym polu będzie podstawiana podczas generowania każdej etykiety. Jeżeli zatem ustawimy, że domyślnym gabarytem jest gabaryt C to podczas generowania etykiety z karty zamówienia lub grupowej edycji zamówień do InPostu przekazana zostanie informacja o wygenerowaniu etykiety w gabarycie C. Jeżeli wybierzemy opcję: „automatycznie” to ustawienie to sprawi, że podczas generowania etykiety system sprawdzi wymiary towarów w zamówieniu i na tej podstawie sam wyliczy gabaryt dla przesyłki.  

Czy włączyć algorytm dzielenia towarów na paczki - włączenie tej opcji sprawi, że system podczas składania przez klienta zamówienia sprawdzi wymiary towarów w koszyku, a następnie porówna je z wymiarami dla konkretnych gabarytów i na tej podstawie utworzy odpowiednią ilość przesyłek oraz przypisze do nich stosowny gabaryt.  

Czy ubezpieczać przesyłki - standardowo każda z przesyłek ubezpieczona jest na kwotę zgodną z regulaminem firmy kurierskiej InPost. Włączenie tej opcji na: „tak” sprawi, że do InPostu będzie przekazywana kwota zamówienia i będzie ona stanowiła kwotę na jaką zamówienie będzie ubezpieczone. Proszę jednak pamiętać, że jeżeli kwota ta będzie wyższa niż kwota standardowego ubezpieczenia z regulaminu InPostu to będzie to skutkowało naliczeniem dodatkowej opłaty za ubezpieczenie paczki. 

Waga paczki - jeżeli wszystkie wysyłane przez sklep paczki posiadają tę samą wagę to na karcie edycji kuriera możesz wybrać opcję: Waga paczki - stała i ustawić ją np jako 1000g co sprawi, że każda generowana etykieta będzie miała zadeklarowana wagę jako 1000g. W przypadku wyboru opcji: rzeczywista (jak w zamówieniu) podczas generowania etykiety będzie przekazywana rzeczywista waga towarów z zamówienia.  

Błędy podczas generowania etykiet


InPost Paczkomaty

  • receiver->email: invalid/required

Należy w tej sytuacji zweryfikować poprawność adresu e-mail podanego przez klienta w trakcie składania zamówienia - czy jest on podany oraz czy domena, podana dla adresu e-mail, jest prawidłowa.

  • receiver->phone: invalid/required

Należy w tej sytuacji zweryfikować poprawność numeru telefonu podanego przez klienta w trakcie składania zamówienia - czy jest on podany oraz czy zawiera 9 cyfr.

  • sender->email: invalid/required

Należy w tej sytuacji zweryfikować poprawność adresu e-mail podanego przez sklep w danych adresowych, które są przekazywane jako nadawcze na etykietę - czy adres e-mail jest podany oraz czy domena, podana dla adresu e-mail, jest prawidłowa. Dane nadawcze mogą być pobierane z danych kontaktowych sklepu, domyślnych danych do dokumentów sprzedaży lub z danych magazynu, z którego odbywa się wysyłka zamówienia. Sprawdzisz to w konfiguracji kuriera w sekcji ADMINISTRACJA > Magazyn i logistyka > Konfiguracja kurierów > Polska > InPost > wybierz usługę.

Dodatkowo, jeśli adres e-mail w danych adresowych jest podany, należy nadpisać zmiany i spróbować wygenerować etykietę w zamówieniu jeszcze raz.

  • sender->phone: invalid/required

Należy w tej sytuacji zweryfikować poprawność numeru telefonu podanego przez sklep, w danych adresowych, które są przekazywane jako nadawcze na etykietę. Sprawdź, czy numer telefonu jest podany. Jeśli jest, należy zweryfikować, czy jego typ jest określony jako "Telefon komórkowy". Dane nadawcze mogą być pobierane z danych kontaktowych sklepu, domyślnych danych do dokumentów sprzedaży lub z danych magazynu, z którego odbywa się wysyłka zamówienia. Sprawdzisz to w konfiguracji kuriera w sekcji ADMINISTRACJA > Magazyn i logistyka > Konfiguracja kurierów > Polska > InPost > wybierz usługę.

Dodatkowo, jeśli numer telefonu w danych adresowych jest podany jako komórkowy, należy nadpisać zmiany i spróbować wygenerować etykietę w zamówieniu jeszcze raz.

  • sender->address->post_code: invalid

Należy w tej sytuacji zweryfikować poprawność kodu pocztowego podanego przez sklep, w danych adresowych, które są przekazywane jako nadawcze na etykietę. Sprawdź, czy kod pocztowy jest podany. Jeśli jest, należy zweryfikować, czy jest poprawny np. za pośrednictwem Google. Dane nadawcze mogą być pobierane z danych kontaktowych sklepu, domyślnych danych do dokumentów sprzedaży lub z danych magazynu, z którego odbywa się wysyłka zamówienia. Sprawdzisz to w konfiguracji kuriera w sekcji ADMINISTRACJA > Magazyn i logistyka > Konfiguracja kurierów > Polska > InPost > wybierz usługę.

Ważne: Etykieta nie wygeneruje się, jeśli w danych nadawczych będzie zagraniczny kod pocztowy niezgodny z polskim standardem.

  • custom_attributes->target_point: does_not_exist

Paczkomat po stronie InPost jest nieaktywny. Należy zmienić Paczkomat na aktywny i spróbować wygenerować etykietę.

  • custom_attributes->dropoff_point: required

Paczkomat nadawczy, w którym ma zostać nadana przesyłka, nie został ustawiony podczas generowania etykiety lub nie istnieje. Należy wskazać albo ustawić inny Paczkomat nadawczy.

  • custom_attributes->dropoff_point: dropoff_and_target_points_must_be_different

Nie można nadawać i odbierać paczki w tej samej maszynie. Paczkomat nadawczy oraz odbiorczy muszą być różne. InPost oferuje taką opcję, usługa nazywa się "Podaj Dalej", ale integracja z IdoSell nie wspiera tego rozwiązania.

InPost Kurier

  • [400] validation_failed: parcels->[orderID]->weight->amount: too_small

Za mała waga paczki. Waga paczki musi wynosić przynajmniej 100g w przypadku przesyłki kurierskiej InPostu.

  • [404] No route matches [POST] /v1/organizations/shipments,

Usługa nie jest skonfigurowana.

W sekcji ADMINISTRACJA > Konfiguracja kurierów > Polska > InPost > wybierz usługę InPostu > wybierz sklep, należy wprowadzić dane dostępowe do API, czyli nr klienta InPost i klucz API, które powinny zostać uzyskane od InPostu.

Na karcie zamówienia widnieje usługa "Paczka w Weekend"

Podczas generowania etykiety należy wskazać, że nie ma to być "Paczka w Weekend". Sama usługa kurierska na karcie zamówienia nadal będzie się nazywała "InPost Paczkomaty 24/7 - wszystkie rozmiary Paczka w Weekend", ale wygeneruje się standardowa etykieta bez oznaczenia "Paczka w Weekend".

Mapa Paczkomatów nie wyświetla się w procesie zakupowym.

Jeżeli w procesie zakupowym podczas wyboru formy dostawy np InPost Paczkomaty, ale też DPD Odbiór w punkcie, DHL Punkty odbioru nie wyświetla się mapa należy w pierwszej kolejności zweryfikować czy aktualny szablon sklepu obsługuje wyświetlanie Open Street Map. Generalnie wszystkie szablony wykonane po 2020 roku powinny mieć wbudowany komponent odpowiedzialny za wyświetlanie wskazanych map tego typu. Dlaczego to jest tak ważne? Wynika to z faktu, że w IdoSell można korzystać z dwóch rozwiązań w zakresie prezentacji mapy w procesie zakupowym. Starsza opcja to Google Maps, które jednak wymaga wygenerowania odpowiedniego klucza po stronie konta sklepu w Google Cloud Platform, a więc dodatkowej konfiguracji. Druga, nowsza opcja to Open Street Map, czyli w pełni darmowe rozwiązanie nie wymagające dodatkowej konfiguracji.

Google Maps vs Open Street Maps - różnice między mapami 

Podstawową różnicą jest fakt, że do prawidłowego wyświetlania Open Street Maps konieczne jest posiadanie szablonu, które obsługuje komponent odpowiedzialny za wyświetlanie tych map. Drugą różnicą jest to, że mapy dostarczane przez Googla nie są w pełni darmowe. Należy pamiętać, że mapy te posiadają limit w ilości 28500 wyświetleń miesięcznie. Po przekroczeniu tej wartości konieczne jest dokupienie dodatkowych wyświetleń na swoim koncie Googla.

Jeżeli Twój szablon został wykonany po 2020 roku powinien mieć opcję wyświetlania Open Street Maps. W praktyce można to zweryfikować w bardzo prosty sposób. Należy przejść do menu Marketing i integracje > Google > Google Maps, a następnie wyłączyć dostęp do Google Maps na stronach sklepu. Jeżeli w profilu dostaw znajduje się jakaś forma dostawy, która wymaga wyświetlenia mapy to przy wyłączonym dostępie dostępie do Google Maps w procesie zakupowym powinna się wyświetlić mapa dostarczona przez Open Street Map 

Mapa Google działała ale nagle przestała się wyświetlać w procesie zakupowym

Jeżeli mapa nagle przestała się wyświetlać w procesie zakupowym to w pierwszej kolejności należy sprawdzić ważność klucza API, który podany jest w integracji z Google Maps. Wprowadzony klucz można odnaleźć w menu: Marketing i integracje > Google > Google Maps.

Najczęściej klucz API traci ważność kiedy kończy się również ważność karty płatniczej podpiętej pod konto w Google. W takiej sytuacji zwykle wystarczy ustawienie nowej karty płatniczej.

Jak skonfigurować wyświetlanie Google Maps dla starszych szablonów, które nie obsługują Open Street Map: 

W pierwszej kolejności należy przejść do menu: Marketing i integracje > Google > Google Maps wybór nazwy strony, a następnie należy włączyć opcję: Włącz Google Maps na stronach sklepu, a następnie w polu poniżej podać Klucz API wygenerowany na koncie Google.

Aby uzyskać klucz wykonaj poniższe kroki:

  • Przejdź na stronę: https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/get-api-key

  • Kliknij w "GET STARTED"

  • Wybierz "MAPS", utwórz nowy projekt lub wybierz istniejący

  • Włącz płatności uzupełniając dane płatności

  • Kreator poprowadzi Cię przez kolejne kroki i wygeneruje API Key

  • Wyświetlony klucz skopiuj i przejdź do Panelu Administracyjnego IdoSell

  • Upewnij się że masz włączone 'Geolocation API'

  • Upewnij się, że masz włączone 'Places API'

Dodatkowo aby nikt niepowołany nie wykorzystał Twojego klucza, Google zaleca aby ograniczyć wykorzystanie klucza tylko do wskazanych domen. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku będzie ograniczenie "Odsyłające adresy HTTP (witryny)" gdzie podajemy adres/adresy sklepu.Domeny wskażesz w panelu Google Cloud Platform, w zakładce Interfejsy API i usługi / Dane logowania klikając w ikonę ołówka.

Jeżeli szablon nie obsługuje komponentu odpowiedzialnego za wyświetlanie Open Street Map możesz ustawić system w taki sposób, aby podstrona na której klienci wybierają formę płatności i dostawy pobierany był ze standardowego szablonu, który obsługuje Open Street Map.

Proszę jednak zwrócić uwagę, że w przypadku mocno zmodyfikowanych szablonów indywidualnych wskazana podstrona może różnić się wizualnie od reszty sklepu. Należy zatem osobiście zweryfikować cały proces i w razie potrzeby zmodyfikować szablon. W celu włączenia pobierania stosownej podstrony w procesie zakupowym ze standardowego szablonu należy w pierwszej kolejności upewnić się, że do panelu IdoSell pobrany jest chociaż jeden szablon standardowy.

W tym celu należy przejść do menu: Moderacja > Wygląd sklepu > Zarządzanie szablonami stron, a następnie wybrać odpowiedni sklep i na aktywnym szablonie skorzystać z opcji: Wybierz inny jak na poniższym zrzucie ekranu i skorzystać z opcji: Wybierz szablon standard   Po kliknięciu w powyższą opcję w Panelu IdoSell zostanie wyświetlona lista wszystkich dostępnych szablonów. Należy zatem sprawdzić czy chociaż jeden szablon standardowy jest pobrany do panelu. W dalszych krokach możliwe będzie ustawienie pobierania pojedynczych podstron właśnie z tych szablonów, które są pobrane  

 

W celu skorzystania z opcji pobierania kroków procesu zakupowego z szablonu inny niż aktywny należy przejść do menu: Moderacja > Działanie sklepu > Panel klienta i Proces Składania Zamówienia (COP). Na stronie wskazanych ustawień w górnej części ekranu możliwa jest zmiana sklepu, dla którego wprowadzane będą ustawienia. Należy zatem wybrać prawidłowy sklep, a następnie udać się do zakładki: Kroki procesu zakupowego.  

W celu włączenia pobierania podstrony "Dostawa i płatność" z szablonu standardowego należy ustawić następujące opcje: Kroki procesu zakupowego - tylko określone są brane z innego szablonu strony niż aktywny.

Szablon, z którego mają być brane kroki procesu zakupowego - należy wybrać jeden z standardowych szablonów. Na liście tej zwracane są wszystkie pobrane szablony z wcześniejszego kroku. 

Wybrane kroki procesu zakupowego weź z innego template niż aktywny - należy zaznaczyć te podstrony, które mają być pobierane z standardowego szablonu. Jeżeli zatem w miejscu tym zostanie zaznaczona opcja: Dostawa i płatności to w procesie zakupowym podstrona, na której klienci wybierają formę dostawy i płatności zostanie wyświetlona z wybranego szablonu. Sprawi to również, że po wyborze formy dostawy do punktu odbioru, w kolejnym kroku zostanie wyświetlona mapa z dostępnymi punktami odbioru.

Nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie?Skontaktuj się z Działem Wsparcia

Przejdź do Biura Obsługi Klienta i skontaktuj się z ekspertami IdoSell