Porównywarki cen i katalogi
Jako klient IdoSell możesz wybrać integrację z wieloma porównywarkami cen, serwisami opinii czy katalogami produktów celem skuteczniejszego e-handelu.
Integracja z porównywarkami cen, pasażami handlowymi, serwisami opinii czy katalogami produktów sprawi, że twoje produkty znajdą się tam, gdzie klienci zaglądają najczęściej w poszukiwaniu interesujących ich towarów.
Wbudowane integracje
W panelu administracyjnym IdoSell możesz wygenerować plik z ofertą twojego sklepu na potrzeby dowolnej obsługiwanej porównywarki lub katalogu. Wszystko za pomocą jednego kliknięcia.
Listę dostępnych serwisów z podziałem na kraje można znaleźć w module MARKETING I INTEGRACJE > Porównywarki cen, pasaże handlowe i katalogi
.
Plik dedykowany do integracji z Google Merchant Center znajduje się w module MARKETING I INTEGRACJE > Towary i reklamy w Google > Feed produktowy dla Google Shopping do samodzielnego zarządzania reklamami
.
Wprowadziliśmy na temat integracji z porównywarkami cen webinar, który możesz obejrzeć pod tym adresem.
Własne feedy produktowe do indywidualnych integracji
Jeśli chcesz dodać atrybuty opcjonalne, które nie są wspierane w ramach domyślnie generowanego pliku XML dla wbudowanych porównywarek, możesz to zrobić.
Dla tego scenariusza udostępniamy moduł przygotowania sterownika indywidualnego, który na podstawie przygotowanego kodu XSLT przetworzy informacje z karty towaru i wygeneruje odpowiednią strukturę pliku.
Przygotować sterownik możesz samodzielnie we własnym zakresie korzystając z własnej wiedzy lub wiedzy zewnętrznego webdevelopera albo zlecić nam, w ramach dodatkowo płatnych prac kontraktowych.
Warto wspomnieć również o możliwości wygenerowania feedu zgodną ze strukturami serwisów, z którymi nie posiadamy na ten moment wbudowanej integracji. Jest to możliwe dzięki właśnie indywidualnym sterownikom.
Sterowniki XSLT
XSLT jest językiem przekształceń dokumentów XML. Z jego pomocą nie dokonasz zmian w pliku źródłowej oferty - wykorzystując znajdujące się w ofercie dane zyskasz jednak możliwość przetłumaczenia ich na dowolny inny format zgodny ze składnią XML (określoną w sterowniku). Dzięki powszechnemu stosowaniu XML jako standardu dla zapisu informacji, XSLT jest narzędziem uniwersalnym zapewniającym łatwości implementacji.
Dodawanie własnego feeda dla serwisu zewnętrznego
W panelu IdoSell przejdź do modułu MARKETING INTEGRACJE > Porównywarki cen, pasaże handlowe i katalogi
następnie kliknij przycisk Dodaj nowy serwis.
W formularzu dodawania nowej własnej porównywarki możesz:
podać jej indywidualną nazwę,
ustawić, czy eksportowane do serwisu podstawowe ceny detaliczne towarów mają być zwiększane bądź zmniejszane o określoną w procentach (%) wartość (możesz to też wykonać indywidualnie per towar na kartach poszczególnych towarów),
wskazać skąd (z jakiego węzła pliku bazowego) mają być pobierane ceny oferowanych towarów,
wskazać skąd (z jakiego węzła pliku bazowego) mają być pobierane nazwy i opisy oferowanych towarów,
wskazać skąd (z jakiego węzła pliku bazowego) mają być pobierane informacje o ograniczeniach zdjęć oferowanych towarów (które z nich mają być przekazywane do serwisu, a które nie),
określić wartość klucza MD5 używanego do generowania nazwy pliku oferty (zmiana wartości klucza w aktywnej porównywarce pozwala na szybkie zablokowanie poprzednio udostępnionego adresu, bez konieczności usuwania samej porównywarki),
określić, czy pobieranie oferty ma być ograniczone (dla określonego pojedynczego adresu lub klas IP, z których oferta ma być pobierana), czy też nie (dostęp dla wszystkich pobierających), wskazać stan dostępności, jaki ma o tym decydować, czy towar zostanie wyeksportowany (dostępność na magazynach własnych, obcych, przedsprzedaży, towary pokazywane mimo niedostępności, towary, których stan uległ wyzerowaniu od ostatniej synchronizacji),
wskazać język, w jakim będą zwracane nazwy i opisy oferowanych towarów,
wskazać walutę, w jakiej będą zwracane ceny oferowanych towarów,
określić format pliku bazowego; do wyboru masz IOF 3.0 (format rekomendowany) lub IOF 2.5,
dodać indywidualny sterownik XSLT,
ustawić godzinę eksportu pliku oferty.
Lista dodanych serwisów, dla których mogą być generowane feedy produktowe
Po dodaniu feeda produktowego pojawi się on na liście, gdzie oprócz jego nazwy będą dostępne dwie kolumny: kolumna Eksportowane towary oraz kolumna Wyeksportowane towary.
Liczba towarów eksportowanych to wartość mówiąca ile towarów zostało zadeklarowanych do danej porównywarki (to towary nie będące gratisami, widoczne dla klientów w danym sklepie). Natomiast liczba towarów wyeksportowanych to wartość wskazująca ile faktycznie towarów zostało wysłanych na podstawie konfiguracji danej porównywarki w jej feedzie (wartość ta jest dostępna / wyświetlana tylko dla serwisów predefiniowanych).
Kolumna Wyeksportowane towary może pokazywać mniejszą ilość towarów ze względu na ustawienia w niektórych produktach np. ceny na telefon.
W odwrotnej sytuacji może się okazać, że ta kolumna będzie pokazywać większą ilość towarów niż jest zadeklarowane w kolumnie eksportowanych towarów, co może być powodem posiadania osobnych rozmiarów w swojej ofercie, które traktowane będą jako osobne towary.
Kolumna Eksportowane towary również może pokazywać mniej niż jest faktycznie zadeklarowanych towarów ponieważ ta kolumna nie pokazuje towarów, które są ukryte na sklepie przed klientami. Oczywiście ta opcja dotyczy ustawień na karcie towaru w sklepie. Wartości zatem jakie są tam zaprezentowane pokazują faktycznie dostępne do kupienia towary, mające uzupełnioną cenę.
Wykorzystani wbudowanych porównywarek do innych celów
Załóżmy scenariusz, że potrzebujesz zintegrować swój Panel z innym serwisem, z którym nie mamy integracji, ale ten portal przyjmuje plik XML w strukturze jak inny popularny serwis, z którym mam taką integrację, np Ceneo. Możesz wysłać do tego portalu link do feeda dla Ceneo, musisz pamiętać jednak o kilku dodatkowych elementach procesu.
Feed w wbudowanej integracji ma ograniczoną ilość adresów IP, z których można pobrać ten plik - z reguł są to adresy IP tego portalu. Nie możemy poszerzyć puli tych adresów, stąd konieczne jest zdjęcie takiej blokady. Możemy to zrobić edytując ustawienia takiego feedu produktowego. Zdjęcie blokady jest czasowe, na 30 dni. po tym czasie blokada włączy się ponownie.
Nie dysponujemy możliwością rezygnacji z blokady IP po upływie 30 dni dla plików eksportu (np. Facebook'a).
Pamiętaj, że niezależnie od wybranego feedu produktowego, jako właściciel Panelu zawsze możesz pobrać każdy feed produktowy. Próba pobrania go z linku, który wysyłasz do poszczególnych portali, może zakończyć się niepowodzeniem, gdyż są one ograniczone z jakich adresów IP mogą być pobrane.
Podgląd pliku feedu produktowego
Celem pobrania pliku do wglądu wybierz go z listy rozwijanej przy wybranym feedzie: "wybierz"-> plik eksportu". W otrzymanym okienku pojawi się hiperłącze "Sprawdź plik eksportu [kopiuj]". Kliknięcie tej opcji spowoduje otwarcie pliku w oknie przeglądarki. W przypadku małych plików może być to wystarczające, jednak zdecydowanie polecamy pobranie tego pliku i przeglądanie go zewnętrznym narzędziem.
Aby pobrać ten plik kliknij wskazane hiperłącze PPM, następnie z menu kontekstowego wybierz opcję zapisania linku. W zależności od wykorzystywanej przeglądarki, opcja może być różnie nazwana. W Chrome: Zapisz link jako / Opera: Zapisz element docelowy jako
Do odczytywania plików polecamy programy takie jak: sublime // notepad++