Logo

Facebook Product Ads i Catalog Facebook

Oferta wygenerowana w formacie Facebook Product Ads pozwala pokazać potencjalnemu klientowi produkty w okienku reklamowym na Facebook, targetowane na konkretnego użytkownika, i powiązane z jego wcześniejszymi zakupami w Twoim sklepie.

Facebook Product Ads umożliwia prezentację na Facebook towarów z twojego sklepu z wgranej wcześniej listy produktów oraz na podstawie informacji zebranych przez zainstalowany w sklepie Meta Pixel , który dostosuje ofertę do użytkownika. To nowoczesne rozwiązanie social media i social shopping wykorzystujące integracje Facebook Product Ads z Marketing Automation, dzięki któremu skutecznie zaprezentujesz twoją ofertę społeczności internetowej rosnącej w ogromnym tempie.

Zalety używania Facebook Product Ads i dla sklepów z dużym katalogiem towarów

 • Masz unikatowe reklamy bez konieczności konfigurowania każdej oddzielnie.

 • Kampanię konfigurujesz raz, a system proponuje odbiorcom właściwe produkty w odpowiednim momencie.

 • Reklamy docierają do potencjalnych klientów niezależnie od urządzenia, z którego korzystają.

 • Wyświetlasz odbiorcom towary, którymi są zainteresowani, tym samym stosujesz działanie marketingowe zwiększające szansę zakupu.

Konfiguracja Facebook Product Ads

 1. Załóż konto firmowe w Facebook w Menedżerze firmy.

 2. Wprowadź identyfikator Meta Pixel Facebook , który uzyskasz z Facebooka.

 3. Włącz generowanie oferty towarowej Facebook Product Ads towarów z twojego sklepu w panelu.

 4. Połącz wygenerowany feed produktowy z Katalogiem Facebooka w Menedżerze firmy.

 5. Reklamuj się na Facebooku.

Konfiguracja Facebook Product Ads i przekazanie produktów do głównego katalogu Facebooka

Istnieje kilka sposób dodawania towarów do katalogu lecz rekomendowanym jest opcja zestawienia danych (tj. pliku XML). Można go właczyć do generowania w MARKETING I INTEGRACJE > Facebook > Feed produktowy i zestawienie danych i tam znajduje się możliwość wygenerowania pliku XML dedykowanego dla Facebooka.

Żeby towar był przekazany do wskazanego feeda produktowego, znajdującego się w tej sekcji to muszą być spełnione dwa warunki:

 • Towar musi być dostępny na magazynie.

 • Towar musi posiadać zaznaczoną opcję Udostępniaj poza sklepem dla serwisu Facebook Ads. Chodzi o opcję znajdującą się na karcie konkretnego towaru w sekcji Serwisy Sprzedażowe.

Jeśli zatem jakiegoś towaru nie ma przekazywanego we wskazanym feedzie produktowym, to w pierwszej kolejności należy zweryfikować, czy ta opcja jest zaznaczona na TAK lub wybrane i zaznaczony jest checkbox serwisu Facebook Ads.

Wskazaną operację można również wprowadzić poprzez edycję grupową z listy towarów.

Pozaznaczeniu produktów należy wybrać EDYCJA GRUPOWA > Widoczność towaru > Udostępniaj poza sklepem i wybrać jedną z interesujących nas opcji.

Mając feed produktowy dostosowany do struktury FB należy przejść do ustawień katalogu (po stronie Facebooka) i zaimportować tam towary poprzez zestawienie danych

Dodając adres URL do wskazanego pliku XML, towary zaimportują się do katalogu.

Warto wspomnieć, że najczęstszym błedem zwracanym przez Facebooka dla feedu produktowego jest błąd o braku google_product_category.

Informacja po stronie Facebooka odnośnie Brak google_product_category oznacza, że produkty wskazane przez Facebooka nie mają uzupełnionej kategorii Idosell na karcie towaru. W tym przypadku należy uzupełnić wartość w polu Kategoria IdoSell umieszczonego na karcie konkretnego towaru w zakładce Podstawowe.

Kategorie te są zmapowane z kategoriami Google i automatycznie zostaną przekazane do pliku XML po ich uzupełnieniu.

Operację wykonać za pomocą GET czyli grupowej edycji towarów dostępnej z poziomu listy towarów.

Polecamy korzystać z dokumentacji Google.

Konfiguracja Facebook Catalog i przekazanie produktów do konkretnych katalogów

Pobieranie katalogów produktów z Facebook

Opcja ta umożliwia zarządzanie wieloma listami towarów (nazywanych w Facebooku katalogami), dzięki którym możesz podzielić sobie ofertę na wiele katalogów i promować dane zestawienie towarów. Dzięki podzieleniu swojej oferty na katalogi możesz wygenerować sobie zestawienia danych dla konkretnych producentów, węzłów menu czy stron specjalnych.

Większość klientów korzysta ze scenariusza, gdzie wszystkie towary lub też zdecydowana większość przekazywana jest do jednego feedu produktowego (którego proces opisaliśmy powyżej a następnie takie zestawienie jest importowane do katalogu po stronie Facebooka.

Ten scenariusz jest inny, i jak zostało wspomniane wyżej, umożliwia swego rodzaju posortowanie oferty i podzielenie jej na osobne katalogi po stronie Facebooka.

Dodatkowo, możesz posegregować twoje produkty w zestawy w przypadku sklepów z dużym asortymentem. Dzięki temu może być ci łatwiej dopasować produkty do zainteresowań twojego potencjalnego przyszłego klienta. Możesz dodatkowo wybrać jakiej grupie klientów chcesz promować dany katalog, w zależności od tego co wykonali w Twoim sklepie. Użyjesz do tego opcji w Facebooku Użyj informacji z piksela lub aplikacji, żeby utworzyć grupę do retargetowania. Możesz również promować swoje produkty w formacie kolekcji, która będzie wyświetlana na urządzeniach mobilnych. Wystarczy, że na Facebooku wybierzesz szablon w jakim formacie mają być wyświetlane.

Pixel Facebook w integracji z Katalogami na Facebooku

Do poprawnego działania integracji z katalogami Facebooka, konieczne jest posiadanie aktywnego Facebook Pixel, czy w tej chwili bardziej Meta Pixel , czyli dodatkowego kodu JavaScript, który musi być odpowiednio skonfigurowany i dodany.

Meta Pixel Facebooka umożliwia monitorowanie działań użytkownika w twoim sklepie. Dzięki niemu poznajesz zachowania oraz preferencje swoich klientów. Pozwala również mierzyć skuteczność reklam, dzięki czemu możesz dotrzeć z reklamą do osób na których ci zależy. Cały proces związany z uruchomieniem Meta Pixel opisalismy pod tym linkiem .

Uruchomienie integracji Katalogów Produktów na Facebooku

Poniżej zamieszczamy kroki, których wykonanie pozwoli Ci uruchomić integrację z Facebook Catalog (Katalog Produktów na Facebooku):

1.Załóż konto firmowe w Facebook w Menedżerze firmy Facebook Business Manager pozwala na zarządzanie fanpage oraz kontami reklamowymi twojej firmy. Tam również możesz kontrolować skuteczność reklam dzięki statystykom oraz raportom.

2.Do poprawnego działania integracji z katalogami Facebooka, konieczne jest posiadanie aktywnego i podpiętego pod sklep Meta Pixel , czyli dodatkowego kodu JavaScript, zgodnie z tym co zostało wskazane jego identyfikator należy wkleić w MARKETING I INTEGRACJE > Facebook > Meta Pixel (dawniej Facebook Pixel). Po umieszczeniu ID Pixel odpowiednie skrypty w przeciągu godziny automatycznie pojawią się na sklepie.

3.Utwórz Katalogi po stronie Facebooka i nazwij je.

4.Włącz integrację Pobieranie katalogów produktów z Facebook. W panelu w MARKETING I INTEGRACJE > Facebook > Pobieranie katalogów produktów z Facebook oraz wpisz Business ID Facebook (Identyfikator Menedżera firmy). Swój identyfikator znajdziesz w Ustawieniach firmowych w sekcji Informacje o firmie.

5.Po zmianie opcji Pobieraj automatycznie katalogi z Facebook na tak, następnie uzupełnieniu Identyfikatora Menedżera firmy i zapisaniu konieczne będzie zalogowanie się za pomocą facebookowego guzika Zaloguj się.

Po poprawnym zalogowaniu na konto, które posiada dostępy administracyjne do twojej strony firmowej, automatycznie zostaną pobrane katalogi jakie są utworzone w twoim Menedżerze firmy.

6.Przejdź do swojego sklepu i wybierz produkty, które chcesz promować na Facebooku. W prostych słowach należy skopiować adres URL w sklepie (nie w panelu) do listy towarów np. węzła menu, jakiegoś producenta itd.

Możesz wyszukać towary w twoim sklepie np. po producencie czy produkty z wyprzedaży i skopiować link z paska przeglądarki do pola Link do listy towarów.

Po wklejeniu adresu URL do produktów plik nie wygeneruje się natychmiastowo. Z reguły w przeciągu 24h jest dostępny i możliwy do dalszego podpięcia po stronie Facebooka.

7.Ustaw harmonogram aktualizowania oferty oraz warunki promowania swoich towarów w ustawieniach na Facebooku. W ustawieniach na Facebooku masz wiele opcji to promowania swoich towarów. Możesz określić czy chcesz rekomendować towary, które dana osoba oglądała w Twoim sklepie lub zaprezentować jej popularne produkty z danego katalogu. To ty decydujesz o zasięgu swojej reklamy.

8. Żeby Facebook rozpoczął pobieranie informacji o produktach, musisz na liście katalogów wybrać dany katalog i w sekcji Źródła danych produktów wybrać przycisk Dodaj produkty. W oknie Dodaj produkty do katalogu wybierz Używaj zestawienia danych i wybierz przycisk Dalej. W kolejnym ekranie zaznacz, iż posiadasz już odpowiedni plik. Następnie wklej adres URL pliku eksportu. W kolejnym kroku wybierz Ustalenie harmonogramu pobierania danych przez katalogi.

Zdefiniuj interwały czasowe w jakich Facebook ma pobierać twoją ofertę. Jeśli twoja oferta nie zmienia się stosunkowo często w ciągu dnia odświeżanie raz na dobę powinno być wystarczające.

Po zapisaniu Facebook automatycznie pobierze towary i cyklicznie będzie odświeżał ofertę na podstawie zdefiniowanego adresu URL pliku eksportu. Jeśli ilość towarów w np. przypiętym węźle menu ulegnie zmianie, taka zmiana zostanie oczywiście odnotowana również w pliku przy okazji jego kolejnego przegenerowania.

Nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie?Skontaktuj się z Działem Wsparcia

Przejdź do Biura Obsługi Klienta i skontaktuj się z ekspertami IdoSell