Logo

Segmentacja towarów w Google Ads by IdoSell

Zasada działania modułu do automatycznej segmentacji towarów w Google Ads by IdoSell

Dzięki automatyzacji segmentacji towarów, sprzedawcy mogą ręcznie definiować segmenty produktów i wskazywać, jakiego działania oczekują np. decydować, że wybrana grupa towarów będzie promowana z mniejszym lub większym udziałem kosztów.

Definiujesz segment, nadajesz mu nazwę i wybierasz towary, które mają się w nim znaleźć. Następnie określasz konkretne działanie. Wybrana grupa towarów będzie mogła być promowana bardziej niż pozostałe towary reklamowane w ramach usługi lub wychładzana, czyli być reklamowane mniej agresywnie niż pozostałe towary reklamowane w ramach usługi.

Segmentacja sprowadza się zatem to do wybrania określonej grupy towarów i określenia jej relacji do pozostałych towarów. Nadal całe konto będzie rozliczane wg. głównego udziału kosztów w usłudze Reklamy Google od IdoSell.

Do każdej grupy dodajesz uzasadnienie dotyczące oczekiwanych zmian. W oparciu o ekspercką wiedzę, nasz zespół zweryfikuje zmiany oraz poinformuje cię poprzez komentarz w module, czy dana zmiana zostanie wprowadzona lub, że nie może zostać wprowadzona, z uwagi na zagrożenie utraty dotychczasowej skali sprzedaży.

Możliwości modułu

Dzięki segmentacji towarów w ramach usługi Google Ads by IdoSell możesz stworzyć dowolne segmenty towarów i reklamować je według aktualnych potrzeb np.:

  • intensywniej reklamować tylko te towary, na których jest najwyższa marża,

  • intensywniej reklamować towary, na które jest aktualnie popyt,

  • intensywniej reklamować nowości w sklepie,

  • intensywniej reklamować towary których cena w sklepie jest niższa niż cena po której sprzedajesz je na wybranym marketplace,

  • mniej intensywnie reklamować towary z niższa marżą,

  • mniej intensywnie reklamować towary na które nie ma aktualnie zapotrzebowania na rynku ze względu na np. zmianę sezonu.

To tylko kilka scenariuszy na jakie pozwala moduł segmentacji towarów, jednak wszystkie mają ten sam cel - pomóc ci efektywniej sprzedawać i zarabiać więcej.

Moduł jest całkowicie bezpłatny.

Jeśli zależy ci na jeszcze bardziej intensywnym reklamowaniu określonej grupy towarów, zwiększ udział w usłudze Google Ads by IdoSell, z poziomu Konfiguracji, a następnie wybierz scenariusz Chcę mocniej reklamować wskazane towary. Dzięki temu, wybrana grupa towarów będzie promowana z nowym, większym udziałem, a pozostałe towary będą reklamowane z dotychczasowym udziałem.

Gwarancja rentowności pod kątem udziału kosztów w wartości konwersji, będzie dotyczyła całego konta reklamowego. Pod kątem konfiguracji kampanii, wyższa wartość zostanie przypisana tylko do grupy towarów, które chcesz mocniej promować, pozostałe towary pozostaną w kampaniach z ustawionym dotychczasowym udziałem kosztów w wartości konwersji.

W przyszłości planujemy rozbudować moduł w taki sposób, żeby można było ustalać osobno udział kosztów wartości konwersji dla każdej z wydzielonych grup, oraz żeby gwarancja rentowności dotyczyła osobno poszczególnych grup towarów, z różnymi ustawieniami dot. udziału kosztów w wartości konwersji.

Automatyczna segmentacja towarów

Żeby skorzystać z modułu, wejdź w:
MARKETING I INTEGRACJE > Dynamic Pricing & Product Groups > Ręczne segmentowanie towarów do reklam > Dodaj nowy segment.

W rozwiniętym oknie:

  1. uzupełnij nazwę segmentu,

  2. określ oczekiwane działanie (mocniejsze lub słabsze reklamowanie wskazanych towarów),

  3. wybierz towary do segmentu na podstawie wymienionych kryteriów,

  4. dodaj uzasadnienie, żebyśmy wiedzieli jaki jest cel zmiany i mogli zweryfikować jej zasadność,

  5. zapisz zmiany.

Zlecenie segmentacji towarów zostanie ocenione przez naszych specjalistów a następnie wdrożone bądź odrzucone z odpowiednim komentarzem.

Wykorzystanie modułu do generowania lepszych wyników

Moduł zapewnia właścicielom i pracownikom sklepów internetowych wgląd i udział w tworzeniu strategii kampanii. Dzięki odpowiedniej konfiguracji możesz osiągnąć lepsze wyniki lub wyprzedzić konkurencję. Moduł może być wykorzystywany m.in. to podziału asortymentu względem marżowości ale nie tylko - jest wiele innych kreatywnych rozwiązań: możesz mocniej promować bestsellery, wybrane produktu lub te, które mają duży stan rozmiarówki, asortyment konkretnego dostawcy. Używając segmentacji towarów unikniesz takich sytuacji,w której kliknąłeś w reklamę buta a na stronie docelowej był tylko jeden dostępny rozmiar np. 48, oraz zwiększysz współczynniki konwersji.

Dzięki przemyślanej strategii możesz sprzedawać więcej towarów, na których ci zależy, a mniej tych, które mają dla ciebie mniejszy priorytet.

W razie potrzeby służymy pomocą w doborze odpowiedniej strategii w twojej kampanii.

Przykłady scenariuszy

Przykład 1

Załóżmy, że korzystasz z usługi Reklamy Google od IdoSell i twój udział w usłudze wynosi 15%. Oznacza to, że 15% wartości twoich konwersji inwestujemy w kolejne reklamy.

Jeśli jednak wśród twojego asortymentu są towary np. danego producenta, których marża jest dużo niższa niż 15%, warto wyraźnie zaznaczyć, że chciałbys reklamować je nieco słabiej niż pozostałe towary.

Przejdź do modułu MARKETING I INTEGRACJE > Dynamic Pricing and Product Groups > Ręczne segmentowanie towarów do reklam i kliknij przycisk Stwórz segment. Selektorem Producenci wybierz tych producentów, których towary chcesz reklamować słabiej. Wybierz scenariusz Chcę reklamować słabiej wybrane towary i dodaj komentarz w polu widocznym pod formularzem. Takie zlecenie segmentacji towarów zostanie następnie ocenione przez naszych specjalistów a następnie wdrożone bądź odrzucone z odpowiednim komentarzem.

Finalnie, wybrane w segmencie 1. towary będą reklamowane słabiej a pozostałe towary (nie wybrane w segmencie) będą reklamowane jak dotychczas. Nadal całe konto będzie rozliczane wg. głównego udziału kosztów w usłudze czyli 15%.

Przykład 2

Twój udział w usłudze wynosi 15% jednak ponieważ jest wysoki sezon na część twojego asortymentu, chciałbyś część towarów reklamować bardziej, nie zmieniając jednak udziału w usłudze. Przejdź do modułu MARKETING I INTEGRACJE > Dynamic Pricing and Product Groups > Ręczne segmentowanie towarów do reklam i kliknij przycisk Stwórz segment. Selektorem np. Dostawcy wybierz tych dostawców, których towary chcesz reklamować bardziej. Wybierz scenariusz Chcę reklamować bardziej wybrane towary i dodaj komentarz w polu widocznym pod formularzem. Takie zlecenie segmentacji towarów zostanie następnie ocenione przez naszych specjalistów a następnie wdrożone bądź odrzucone z odpowiednim komentarzem.

Finalnie, wybrane w segmencie 1. towary będą reklamowane mocniej na poziomie 15% a pozostałe towary (nie wybrane w segmencie) będą reklamowane słabiej niż dotychczas. Nadal całe konto będzie rozliczane wg. głównego udziału kosztów w usłudze czyli 15%.

Przykład 3

Twój udział w usłudze wynosi 15% jednak ponieważ jest wysoki sezon na część z twojego asortymentu, chciałbyś część towarów reklamować jeszcze bardziej niż aktualne 15%. Zmień udział w usłudze Reklamy Google od IdoSell na 20% a następnie przejdź do modułu MARKETING I INTEGRACJE > Dynamic Pricing and Product Groups > Ręczne segmentowanie towarów do reklam i kliknij przycisk Stwórz segment. Selektorem np. Dostawcy" wybierz tych dostawców, których towary chcesz reklamować bardziej. Wybierz scenariusz: "Chcę reklamować bardziej wybrane towary" i dodaj komentarz w polu widocznym pod formularzem. Takie zlecenie segmentacji towarów zostanie następnie ocenione przez naszych specjalistów a następnie wdrożone bądź odrzucone z odpowiednim komentarzem.

Finalnie, wybrane w segmencie 1 towary będą reklamowane mocniej niz przedtem, bo na poziomie 20% a pozostałe towary (nie wybrane w segmencie) będą reklamowane tak jak dotychczas czyli na poziomie np. 15% (opisz to w komentarzu). Całe konto będzie rozliczane wg. głównego udziału kosztów w usłudze czyli 20%.

Porada eksperta

Algorytmy nie lubią zbyt częstych zmian i wydzielania nowych kampanii, które od nowa zbierają dane. Dlatego też pamiętaj o przemyśleniu i przeanalizowaniu każdej zmiany oraz załóż, że są one wykonywane jednorazowo a nie cyklicznie, np. co dwa tygodnie. Zbyt częste, oraz zbyt duże zmiany, mogą w negatywny sposób odbić się na wynikach kampanii.

Nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie?Skontaktuj się z Działem Wsparcia

Przejdź do Biura Obsługi Klienta i skontaktuj się z ekspertami IdoSell