Logo

Promocje w sklepie

W panelu istnieją 2 moduły do zarządzania promocjami:

  • Stary moduł promocji dostępny w TOWARY > Zarządzanie promocjami, którego już nie rozwijamy i w najbliższym czasie zostanie ukryty, gdy wszyscy nasi klienci przejdą na nowy moduł. Dotychczasowe promocje ingerowały w bazę danych towarów, zmieniały cenę i zapisywały cenę wyjściową.

  • Nowy moduł promocji dostępny w MARKETING I INTEGRACJE > Promocje działa w sposób analogiczny do naliczania rabatów czy ofert specjalnych. Dzięki temu nie dochodzi do sytuacji, że towar jest w promocji a obsługa nadpisuje jego cenę bazową, wyjściową. Bowy moduł promocji wprowadza szereg nowych funkcjonalności: możesz tworzyć wiele promocji dla tego samego towaru, nawet w tym samym okresie jednocześnie. System nie będzie cię blokował, co poprawia łatwość ustawiania promocji. Nowe promocje mogą być ustawiane niezależnie od systemu zewnętrznego ERP. 

Dodawanie promocji w nowym module promocji

Żeby dodać promocję w sklepie korzystając z nowego modułu promocji musisz przejść do MARKETING i INTEGRACJE > Promocje. W konfiguracji nowej kampanii opcjonalnie możesz określić czas jej rozpoczęcia oraz zakończenia, bądź rozpocząć ją ręczenie po pierwszym zapisaniu kampanii i ponownym wejściu w jej edycję.

Obniżkę cen możesz zaplanować na 3 sposoby odjąc okreslony % od ceny towarów (-)%, stała cena towarów (=)zł np. wszystkie koszulki w cenie 99 zł, bądź kwota o ile zostanie obniżona cena towarów (-)zł.

Towar może być dodany do kilku promocji naraz nawet, jeśli czas trwania promocji się pokrywa. W takim przypadku, w zależności od wybranego ustawienia, obniżki ustawione w aktywnych promocjach mogą się sumować lub zostaje wybrana promocja najkorzystniejsza dla klienta (miej na uwadze, że ustawienie dotyczy tylko kampanii promocyjnych dodanych w nowym module nie ma to powiązania z pozostałymi aktywnymi rabatami w sklepie).

Miej na uwadze, że dodając do promocji pojedyncze ID system pozwoli ci dodać maksymalnie 500 towarów.  Dlatego w przypadku wyprzedaży większej liczby towarów, sugerowanym rozwiązaniem jest utworzyć nowy węzeł MENU (nie musi być widoczny na sklepie) a później przypisać do niego towary które chcemy przecenić. Następnie w ustawieniach kampanii podpinamy utworzony węzeł (możliwość dodania węzła w konfiguracji promocji będzie możliwa po pierwszym zapisaniu kampanii i zdefiniowaniu którego sklepu będzie dotyczyła promocja).

Tworzenie promocji - ustawienie startu automatycznego
Tworzenie promocji - ustawienie startu ręcznie
Tworzenie promocji - sposób naliczania promocji

Towary do promocji dodajemy na dwa sposoby:

  • Dodawanie ręczne w konkretnej promocji - w sekcji towary objęte promocją możemy dodać pojedyncze id, węzły menu, kategorię, serie czy markę (wówczas zostaną przecenione wszystkie towary które mają przypisany dany parametr).

  • Dodanie towarów z poziomu grupowej edycji towarów - poprzez opcję zrób promocję.

Systemy aukcyjne i marketplaces

W konfiguracji wybranej promocji możesz zdecydować, czy aktywna obniżka ma zmieniać ceny towarów eksportowanych do serwisów zewnętrznych i aukcyjnych (marketplace). Domyślnie opcja jest wyłączona na każdej nowej promocji.

Jeśli do serwisów zewnętrznych lub aukcyjnych przekazujesz cenę taką samą jak w sklepie (czyli domyślną), sposób wyliczenia ceny będzie zależeć od ustawień promocji:

  • Cena w marketplace zostanie obniżona, jeśli opcja uwzględniania promocji w marketplace jest włączona.

  • Jeśli opcja uwzględniania promocji w marketplace jest wyłączona, aktywna promocja nie będzie miała wpływu na cenę towaru w serwisie zewnętrznym.

Jeżeli w konfiguracji cen dla wybranego marketplace wpisujesz wartość ręcznie (czyli obowiązuje cena indywidualna), to taka cena zostanie przekazana do serwisu i nie będzie dodatkowo obniżona przez aktywne promocje. Ustawienie w konfiguracji promocji nie będzie miało na nią żadnego wpływu.

Działanie dla porównywarek cenowych pozostaje bez zmian.

Ustawienie promocji dla marketplaców - karta towaru
Ustawienie promocji dla marketplaców - podanie innych cen na karcie towaru

Informacja na karcie towaru

Na karcie towaru znajdziesz informację, czy dany towar znajduje się w promocji. Jeśli tak, zobaczysz stosowną informację podczas edycji cen. Informacja ta jest widoczna w zakładce z cenami towaru. Dodatkowo przy każdym ze sklepów, w którym obowiązuje promocja, zobaczysz ikonę znaku zapytania 

Żeby zobaczyć listę aktywnych promocji dla towaru, przejdź do zakładki Marketing i SEO.

Ceny przekreślone w feedach produktowych dla porównywarek

Ceny przekreślone trafiają do feedów produktowych i dzięki temu sa przekazywane do serwisów zewnętrznych i w konsekwencji kupujący może zobaczyć cenę regularną tzw. przekresloną i aktualnie obowiązującą cenę promocyjną.

Pozostałe informacje

Inne wskazówki dotyczące używania promocji

  • Filtrowanie, sortowanie oraz wyszukiwanie po cenie będzie bazowało na cenie podstawowej towaru (a nie promocyjnej), czyli tak, jak ma to miejsce w przypadku rabatów np. opartych o kody rabatowe.

  • Automaty wyliczania ceny ustawione na towarach nie będą uruchamiane po zastosowaniu promocji na cenę, na której automat bazuje. Jest to spowodowane tym, że po zastosowaniu nowej promocji, nie będziemy mieli do czynienia z faktyczną zmianą zapisanej ceny. Jeżeli więc dodasz promocję tylko na składową zestawu, cena samego zestawu nie ulegnie zmianie.

  • W towarach, które udostępniasz w ofercie do integracji plikiem IOF full, ceny nie będą uwzględniały aktywnych promocji. Jest to tymczasowe ograniczenie, nad którym pracujemy. Towary z cenami promocyjnymi wyślesz, używając pliku IOF light.

  • Po rozpoczęciu promocji oznaczenia promocja, przecena nie są widoczne na liście towarów - jest to spowodowane działaniem Elastic Search, który odświeża informacje w towarach w ciągu kliku godzin, w z poziomu grupowej edycji towarów, możesz wymusić aktualizację wybierając ścieżkę: Start > Zaktualizuj informacje o towarach w wynikach wyszukiwania i na listach towarów.

Zakończone promocje a archiwum

Dotychczas liczba dodanych promocji mogła wpływać na szybkość wyliczania cen towarów. Teraz promocje, które zakończyły się ponad 180 dni temu, automatycznie przerzucane są do archiwum. Po kolejnych 180 dniach promocja zostanie usunięta na stałe.
Dzięki temu znacząco ograniczymy listę promocji wczytujących się w kalendarzu. Dzięki temu twój kalendarz będzie ładował się szybciej. Czas wczytywania stron z towarami w sklepie również się skróci, ponieważ zamknięte promocje nie wpływają na szybkość działania sklepu.

Archiwum promocji znajdziesz w nowym module promocji, w breadcrumb.

FAQ

Nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie?Skontaktuj się z Działem Wsparcia

Przejdź do Biura Obsługi Klienta i skontaktuj się z ekspertami IdoSell