Logo

Newslettery e-mail i SMS

W IdoSell oferujemy gotową do użycia funkcjonalność “out of the box” do obsługi wiadomości marketingowych (dalej zwanych “newsletterem”) bez dodatkowych opłat za samo użytkowanie tego modułu. Pamiętaj, iż o ile sam moduł jest darmowy – tak być nie musi w kontekście wysyłki wiadomości, jeśli korzystasz ze skrzynki FreshMail w panelu.

Z pomocą MARKETING I INTEGRACJE > Newslettery e-mail i SMS, możesz wysyłać newslettery do różnych grup klientów, biorąc pod uwagę ich typ (np. detaliści czy hurtownicy), język czy tagi.  

Baza newslettera

Podstawowym zagadnieniem w przypadku modułu newslettera jest to, jak zbieramy na sklepie klientów do bazy newsletterowej.  

W twoim sklepie mechanizm zapisu jest dostępny od razu po jego włączeniu. Nie ma zatem konieczności dodatkowego uruchamiania jakichkolwiek funkcji – jest to rozwiązanie gotowe do działania w szablonach Standard, tuż po aktywacji sklepu.  

W IdoSell rozróżniamy dwie bazy klientów: 

  • Klienci, którzy zarejestrowali konto w sklepie i wyrazili zgodę na e-mail (lub SMS) marketing. Klienci mogą tego dokonać w edycji danych swojego konta, podczas rejestracji lub na podstronie /newsletter.php, podczas gdy są zalogowani na sklepie.

  • Klienci, którzy nie zarejestrowali się w sklepie, ale wyrazili zgodę na e-mail marketing. Tacy klienci musieli zostawić adres e-mail np. na podstronie /newsletter.php, a następnie potwierdzić adres e-mail poprzez kliknięcie w link otrzymany w dodatkowym mailu ze sklepu.  

Moduł Newslettery e-mail i SMS działa względem tych dwóch baz. Napisanie zatem wiadomości newsletter odbywa się w dwóch etapach (jeśli cała baza ma otrzymać newsletter): 

  • Stworzenie szablonu newslettera dla klientów z kontami, zapisanie go oraz zlecenie do wysyłki. 

  • Stworzenie szablonu newslettera dla klientów bez kont, zapisanie go oraz zlecenie do wysyłki.  

Ze względów technicznych, należy zatem utworzyć dwa szablony newslettera – dla klientów z i bez kont.  

Na bazach newslettera możesz wykonywać konkretne operacje masowe: 

  • Dodawać adresy e-mail do newslettera, sekcja Newslettery e-mail i SMS > Dodaj adresy e-mail do bazy newslettera (z opcją konieczności lub braku potwierdzenia przez link w mailu – dodani w ten sposób klienci będą musieli potwierdzić wtedy chęć do zapisu).

  • Usuwać adresy e-mail z bazy, Newslettery e-mail i SMS > Usuń adresy e-mail z bazy newslettera.

  • Przeszukiwać oraz eksportować adresy, Newslettery e-mail i SMS > Szukaj, usuń lub eksportuj adresy e-mail, gdzie możesz przefiltrować bazę (zobaczyć, ile mamy subskrybentów z kontami oraz bez kont). Eksport adresów odbywa się do pliku CSV. 

Tworzenie szablonu newslettera dla zarejestrowanych klientów

Tworzenie szablonu należy rozpocząć od dostosowania do wysyłki stopki i nagłówka newslettera. Możesz ją edytować w sekcji Newslettery e-mail i SMS -> Nagłówek i stopka newsletterów.  

Należy pamiętać, iż edycja stopki i nagłówka w tym miejscu nie spowoduje ich zmiany w innych mailach w panelu administracyjnym – na przykład wiadomości transakcyjnych. To odrębna stopka i nagłówek, więc nie wpływają one pomiędzy sobą w panelu.  

Uwaga

Sugerujemy dodać do stopki zmienną [iai:newsletter_removelink] (na przykład w znaczniku HTML <a href=””>), która jest obligatoryjna w przypadku wiadomości marketingowych. Zmienna zwraca link, który pozwoli klientom wypisać się z newslettera pojedynczym kliknięciem. Bez tej zmiennej w treści samego newslettera – nie ma możliwości jego wysłania z panelu administracyjnego.  

newsletter_removelink

Po dostosowaniu stopki i nagłówka, możesz przejść do stworzenia szablonu samej wiadomości. 

Uwaga

Szablon dla klientów z kontami będzie mógł obsługiwać więcej zmiennych niż ten dla klientów bez kont. Wynika to z faktu, iż o tych pierwszych system ma znacząco więcej informacji, więc o wiele więcej może przekazać (np. zmienna numeru telefonu, loginu itd.).  

Tworzenie newslettera e-mail

Ekran tworzenia newslettera zawiera kilka elementów: 

ElementOpis
Nazwa kampanii newsletterowejNa potrzeby statystyk
Strona (sklep)Sklep, z którego kampania ma być wysyłana
Wysyłaj z kontaKonto mailowe w panelu, z którego wiadomości mają być wysyłane
OdbiorcyTestowy tylko do jednego klienta - login wpisujemy niżej. Do wszystkich klientów - ta opcja rozwija listę w celu możliwości targetowania szczegółowego kampanii, po języku adresata, zamówienia, bez lub z nimi, typie klienta, statusie hurtownika, udziale w programie partnerskim oraz względem tagów. Do wybranych klientów - ta opcja wymaga wsprowadzenia konkretnych numerów klientów. Możesz również osiągnąć tę opcję bez konieczności wklejania numerów, wchodząc do modułu KLIENCI > Zarządzanie klientami > Lista klientów > zaznaczenie > Wyślij newsletter, a automatycznie zostaną one podstawione.
Dodawanie tagów UTMDo linków na potrzeby śledzenia aktywności i konwersji
Temat wiadomościTemat wiadomości
Body wiadomościEdycja treści wiadomości
Konfiguracja powiadomienia Web PushKonfiguracja powiadomienia Web Push
Edycja HTML i WYSIWYG

W samym tworzeniu szablonu do dyspozycji masz edycję HTML oraz WYSIWYG, a więc analogicznie do edycji wiadomości transakcyjnych.  

Porada eksperta

Jeśli nie umieściłeś zmiennej [iai:newsletter_removelink] w stopce, musisz ją umieścić w treści samego szablonu wiadomości. Nasz system sprawdzi wiadomość pod kątem jej obecności i poinformuje, jeśli nie znajdzie tej zmiennej w kodzie. 

Uwaga

Celem zapisania stworzonego newslettera, należy przełączyć opcję “Wyślij e-mail" na “do wszystkich klientów”. Tylko wtedy u dołu strony pojawi się przycisk “Zapisz wiadomość”. 

Tworzenie szablonu newslettera dla niezarejestrowanych klientów

Tworzenie newslettera dla niezarejestrowanych subskrybentów będzie działało analogicznie - jedyną różnicą jest wybór odbiorców. W tym przypadku mamy tylko dwie opcje: 

  • Testowy tylko na adres podany poniżej,

  • Do wszystkich klientów (targetowanie działa tylko po różnych językach).  

Lista działających zmiennych w takim szablonie jest ograniczona względem klientów rejestrowanych – jest ona zawsze dostępna przy polu edycji, więc zachęcamy dostosować stworzony newsletter pod dostępne zmienne.  

Zmienne, bloki zdarzeniowe, listy for

Wysyłka zapisanych newsletterów z panelu administracyjnego

Zapisane szablony znajdują się w sekcji Newslettery e-mail i SMS > Zapisane newslettery e-mail (można je wysłać) i są gotowe do zlecenia (jeśli zawierają zmienną wypisującą z bazy newslettera w treści lub stopce wiadomości).  

Zapisane newslettery email

Wejście w powyższy (Zapisane newslettery e-mail) moduł pozwoli na zobaczenie listy gotowych szablonów. Wejście przy jednym z nich w “Szczegóły” pozwoli przejść do kolejnego ekranu, na którym możesz szablon usunąć, edytować lub zakończyć definitywnie edycję i przekazać go do skrzynki nadawczej.  

Wysyłanie wiadomości newsletter

Naciśnięcie ostatniego przycisku pozwoli również zaplanować newsletter - możesz zlecić go od razu do wysyłki lub o konkretnej dacie (np. godzinie).  

Uwaga

Czas w kontekście planowania wysyłki nie bazuje na czasie serwerowym – ustawienia stref czasowych twojego konta użytkownika panelu mają tutaj znaczenie. Dla pewności warto więc sprawdzić w ustawieniach konta, czy na pewno poprawnie jest ona ustawiona.  


Pamiętaj również, iż zlecenie newslettera na konkretną godzinę, np. 18:00, nie spowoduje, iż wszystkie wiadomości wyjdą dokładnie o tej godzinie – przed tym czasem rozpocznie się ich generowanie i sukcesywne zlecanie do kolejki. Z kolejki maili do wysłania natomiast wychodzą one sukcesywnie “paczkami”. Może być więc pewne opóźnienie, wynikające z naturalnych procesów zlecania wiadomości po stronie serwera.  

Statystyki wysyłanych newsletterów

Panel administracyjny gromadzi również statystyki dot. wysłanych kampanii newsletterowych. Znajdują się one w module Marketing i integracje > Newslettery e-mail i SMS > Statystyki wysłanych newsletterów e-mail

Statystyki wysłanych newsletterów e-mail

Z tego poziomu możesz również wysłać ponownie dany newsletter. Naciśnięcie na jego tytuł pozwoli odkryć opcję “użyj ponownie”, co przeniesie do ekranu tworzenia szablonu z tym wysłanym mailem w oknie edycji. Możesz go zatem użyć jako podstawy kolejnego newslettera.  

Newslettery SMS

Panel administracyjny pozwala również skorzystać z modułu wysyłki newsletterów SMS. Skorzystanie z tego modułu nie jest dodatkowo płatne - to jeden ze standardowych modułów, gotowych do użytku od razu po instalacji panelu. Same wiadomości SMS natomiast są usługą dodatkową, płatną zgodnie z cennikiem IdoSell .

Baza SMS newslettera to klienci posiadający konta w sklepie, którzy wyrazili zgodę na otrzymywanie wiadomości marketingowych SMS. Moduł umożliwia wysyłkę do wszystkich klientów bazy oraz tylko testową wiadomość do jednego z nich.  

Interfejs wysyłki SMSowej oferuje kilka opcji, które opiszemy poniżej:

Newsletter SMS
ElementyOpis
Nazwa kampaniiNiewidoczna dla klienta, nadajemy tutaj nazwę w celach porządkowych w statystykach.
SklepSklep, z którego wysyłamy wiadomość (klient musi mieć wyrażoną zgodę na otrzymywanie wiadomości SMS z tego konkretnego sklepu).
Typ wiadomościWysyłka wiadomości z lub bez priorytetu. To decyduje, jak szybko wiadomość wyjdzie z systemów naszego dostawcy (wiadomości priorytetowe posiadają wyższy koszt, lecz wychodzą do 3 minut z systemów naszego dostawcy).
Zamiana znaków narodowychPrzydatna opcja w kontekście ograniczania ilości znaków w wiadomości (SMS ze znakami diakrytycznymi, np. “ą”, posiada niższy limit znaków per wiadomość, przez co możesz wysyłać więcej SMSów względem tej samej treści, która nie posiada znaków narodowych; włączenie tej opcji zatem pozwoli ograniczyć niepotrzebne koszty).
Nadawca (branding)Wyświetlana informacja “kto” jest nadawcą wiadomości po stronie klienta (domyślnie, przy pustym polu - “Your eStore”).
Wyślij do jednego klienta lub wszystkich klientówOpcja pozwala wysłać wiadomość testową do jednego klienta (o danym loginie lub numerze) lub do całej dostępnej bazy – w drugim przypadku dostępne jest podstawowe targetowanie, po sklepach w panelu, języku odbiorcy, klientach z/bez zamówień, klientach z programu partnerskiego oraz względem przynależności do grup rabatowych.
TreśćPole do wpisania właściwej treści newslettera.
Lista zmiennychZ boku widzimy listę zmiennych, których możesz użyć w treści wiadomości - zwrócą konkretne wartości, które klient ma np. wprowadzone na swoim koncie.

Moduł posiada również podstawowe statystyki wysyłki - jest to ścieżka MARKETING I INTEGRACJE > Newslettery e-mail i SMS > Wysłane kampanie SMS. Widzimy tutaj, ile zlecono wiadomości, ile faktycznie zostało wysłanych, a w razie przerwania wysyłki newslettera (np. z powodów niewystarczających środków), możesz ją z tego poziomu wznowić.

Wysłane newslettery SMS

Istnieje również możliwość podejrzenia wiadomości SMS dla konkretnego klienta (opcja “Podgląd wiadomości”), gdzie wpisujemy np. jego ID w systemie, a system zwróci nam precyzyjną treść wysłaną do tego klienta. 

Do dyspozycji dajemy także opcje wyszukiwania, usuwania lub eksportowania numerów telefonów z bazy newslettera - MARKETING I INTEGRACJE > Newslettery e-mail i SMS > Szukaj, usuń lub eksportuj numery telefonów, gdzie możesz znaleźć klientów ze zgodami przypisanymi np. do poszczególnego sklepu. By usunąć klienta z bazy SMS newslettera, wejdź na kartę jego edycji, a następnie usuń zgodę i zapisz zmiany w koncie.  

Opcje wyszukiwania
Uwaga

Nie posiadamy statystyk dot. “klikalności” newsletterów SMS w standardzie. Linki śledzące należy dodać we własnym zakresie i dane gromadzić w zewnętrznym narzędziu do tego przeznaczonym (np. Google Analytics). 

Nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie?Skontaktuj się z Działem Wsparcia

Przejdź do Biura Obsługi Klienta i skontaktuj się z ekspertami IdoSell