Logo

Konfiguracja wstępna

Konfiguracja wstępna IdoSell Bridge

IdoSell Bridge można skonfigurować przez Kreator konfiguracji, który uaktywni się podczas pierwszego uruchomienia programu. Aplikację powinniśmy uruchomić jako Administrator, aby poprawnie zainstalować bazę aplikacji Bridge na tym samym komputerze.

Krok 1: Konfiguracja połączenia z IdoSell

Należy wprowadzić login i hasło wykorzystywane podczas logowania do panelu administracyjnego IdoSell oraz wprowadzić nazwę sklepu internetowego. Następnie klikamy w przycisk Połącz ze sklepem w celu sprawdzenia połączenia. Jeżeli połączenie ze sklepem zostanie ustanowione pomyślnie, przycisk Dalej stanie się aktywny, a jego kliknięcie pozwoli przejść do kolejnego kroku kreatora konfiguracji.

W każdej chwili można kliknąć, przycisk Anuluj, co spowoduje wyjście z kreatora konfiguracji i zamknięcie programu IdoSell Bridge. Wszystkie wprowadzone ustawienia zostaną wówczas skasowane, a po ponownym uruchomieniu programu kreator konfiguracji zostanie wyświetlony ponownie.

Krok 2: Konfiguracja bazy danych IdoSell Bridge

Bridge posiada własną bazę danych. Baza programu IdoSell Bridge powinna znajdować się na tym samym komputerze co IdoSell Bridge, ewentualnie na innym komputerze znajdującym się w sieci lokalnej (jeśli żadna aplikacja sieciowa nie spowalnia ruchu). Zalecaną konfiguracją, ze względu na wydajność i bezpieczeństwo połączenia, jest instalacja bazy danych Bridge na komputerze lokalnym.

Wybór serwera baz danych dla Bridge

A) Baza danych z instalatora:

Jeśli baza zostanie zainstalowana z instalatora aplikacji, nosi ona nazwę "IAIBRIDGE". Przy konfiguracji połączenia z serwerem MS SQL dla bazy danych programu IdoSell Bridge wpisujemy wtedy frazę .\IAIBRIDGE oraz klikamy Połącz z serwerem SQL.

Jeśli połączyliśmy się z bazą, można pominąć punkt (B).

B) Baza danych z innej lokalizacji:

W przypadku, kiedy instalator nie zainstalował bazy na tym samym komputerze, musimy wybrać odpowiednią, spełnia wymagania systemowe. Poniżej zamieszczono opis konfiguracji i zakładania nowej bazy danych (bądź podłączania się do już istniejącej) krok po kroku.

Jeśli baza danych programu IdoSell Bridge ma zostać zainstalowana na tym samym komputerze co program IdoSell Bridge i na komputerze jest już zainstalowane oprogramowanie SQL Server, program sam wykryje dostępne serwery bazy danych. Wówczas na liście dostępnych serwerów pojawią się do wyboru adresy dostępnych serwerów. W przypadku gdy na komputerze nie został zainstalowany SQL Server, program wyświetli odpowiedni komunikat o braku serwera. W takim przypadku należy najpierw zainstalować oprogramowanie SQL Server, a następnie kontynuować konfigurację programu IdoSell Bridge.

W przypadku gdy baza danych ma zostać zainstalowana na innym komputerze w sieci, należy ręcznie wprowadzić adres serwera SQL lub wyszukać dostępne serwery klikając przycisk Wyszukaj serwery w sieci lokalnej. Wówczas program sam wyszuka dostępne serwery SQL w sieci lokalnej i adresy znalezionych serwerów umieści na liście do wyboru.

Bridge wykryje bazy danych w sieci, jeśli nie będzie dodatkowych zabezpieczeń uniemożliwiających tę akcję.

Krok 2.1: Konfiguracja bazy danych

Jeżeli na wskazanym serwerze nie wykryto istniejącej bazy danych programu, pojawi się przycisk Utwórz nową bazę danych. Kliknięcie go spowoduje, że na wskazanym serwerze SQL zostanie zainstalowana nowa, czysta baza danych. Po pomyślnym utworzeniu nowej bazy danych można przejść do kolejnego kroku kreatora konfiguracji. W przypadku gdy program IdoSell Bridge był już wcześniej instalowany i na wskazanym serwerze zostanie wykryta już istniejąca baza danych programu, do wyboru dostępne będą dwie opcje: Zachowaj dane w istniejącej bazie danych oraz Wykasuj dane z istniejącej bazy danych. Po zatwierdzeniu jednej z dostępnych opcji można przejść do kolejnego kroku.

W przypadku braku utworzenia nowej bazy danych powinniśmy upewnić się, że dane do bazy są właściwe. Często wystarczy zmiana nazwy serwera, lub dodanie poświadczeń (sa).

Krok 3: Konfiguracja integrowanego programu F/K

Wybór programu

W pierwszej kolejności należy dokonać wyboru programu F/K, który ma zostać zintegrowany z panelem IdoSell.

Wybór wersji programu

Kolejnym krokiem jest wybranie wersji posiadanego programu F/K. Jeśli na liście obsługiwanych wersji nie ma tej, która odpowiada wersji posiadanego programu F/K, należy skontaktować się z działem wsparcia poprzez system komunikatów w celu ustalania, czy planowane jest wdrożenie obsługi danej wersji programu.

Ustanowienie połączenia z systemem ERP

Po wybraniu adresu docelowego serwera SQL powinniśmy ustanowić połączenie z wybranym serwerem. Najpierw należy określić sposób uwierzytelniania do serwera SQL. Serwer SQL obsługuje dwa typy uwierzytelniania — uwierzytelnianie Windows (domyślne) oraz uwierzytelnianie SQL. Uwierzytelnianie Windows nie wymaga podawania nazwy użytkownika ani hasła do serwera.

W celu połączenia się z serwerem zdalnym (znajdującym się na innym komputerze), należy odznaczyć opcję Uwierzytelnianie Windows, a następnie wprowadzić login i hasło do serwera SQL. W kolejnym kroku należy kliknąć przycisk Połącz z serwerem SQL. Spowoduje to próbę ustanowienia połączenia z serwerem SQL.

W przypadku gdy zostanie podany nieprawidłowy login lub hasło oraz adres serwera będzie nieprawidłowy, program wyświetli odpowiedni komunikat. Po pomyślnym ustanowieniu połączenia z serwerem zostaną wyświetlone opcje konfiguracji bazy danych programu.

Podobnie jak w przypadku bazy danych programu IdoSell Bridge, baza programu F/K może znajdować się na komputerze lokalnym lub innym komputerze w sieci.

Wersja bazy systemu ERP może być dowolna. Nie musi już być spójna z wersją bazy aplikacji Bridge. Zaleca się, aby baza Bridge była na tym samym komputerze, a baza systemu ERP lokalnie, lub innym komputerze w sieci z wydajnym połączeniem pomiędzy komputerami.

Ustawienia sklepów

Po otworzeniu aplikacji i zakładki Preferencji synchronizacji, która wyświetli się, jako pierwsza powinniśmy wybrać sklepy, z których program IdoSell Bridge będzie pobierał zamówienia.

  • W przypadku posiadania tylko jednego sklepu należy pozostawić domyślne ustawienia tj. zaznaczoną opcję Wszystkie sklepy, i przejść do kolejnego kroku konfiguracji.

  • W przypadku posiadania więcej niż jednego sklepu, gdy program IdoSell Bridge ma pobierać zamówienia tylko z wybranych sklepów, należy zaznaczyć opcję Wybrane sklepy oraz wskazać na liście dostępnych sklepów te, z których mają być pobierane zamówienia. Należy zaznaczyć co najmniej jeden sklep, z którego będą pobierane zamówienia. Zamówienia pochodzące ze sklepów, które nie zostały zaznaczone na liście, będą ignorowane przez IdoSell Bridge i nie będą dodawane do bazy integrowanego programu F/K.

Po dokonaniu wyboru odpowiednich sklepów można przejść do ustawień magazynu.

Ustawienia magazynów i daty

Na początku konfiguracji oprócz sklepu powinniśmy dodać magazyn, aby licencja zapisała się pod konkretny magazyn sklepu. Aplikacja Bridge przypisuje licencję pod konkretny magazyn / magazyny.

Wybór magazynów

Dla wybranego magazynu programu F/K należy przypisać wybrany magazyn sklepu oraz określić, czy IdoSell Bridge ma synchronizować stany magazynowe dla wybranych magazynów.

W przypadku przypisania magazynu obcego (M0) do jednego z magazynów programu F/K, nie ma możliwości ustawienia synchronizacji stanów dla tych magazynów, lecz można wskazać go jako miejsce dodawania zamówień w przypadku realizacji zamówienia z (M0) w panelu, wybierając odpowiedni magazyn w ERP.

Program IdoSell Bridge pozwala na synchronizację więcej niż jednego magazynu. Do poprawnej pracy programu wymagane jest jednak zsynchronizowanie co najmniej jednego magazynu programu F/K z wybranym magazynem sklepu.

Dodanie produktów do synchronizowanych

Najważniejsze w synchronizacji Bridge jest to, aby produkty, które mają wspólne kody integracyjne , były synchronizowane z panelem. Po uruchomieniu funkcji automatycznego dodawania produktów do synchronizowanych Bridge sam porówna, czy kody się zgadzają i doda je do synchronizowanych. Ustawienie to można znaleźć w zakładce Funkcje synchronizacji -> Synchronizacja towarów -> Automatyczne dodawanie towarów do synchronizowanych.

Można zaznaczyć tę opcję, jeśli chcemy synchronizować wszystkie towary, które posiadają wspólne kody.

Początkowa data synchronizacji

Kolejną czynnością w tym kroku jest ustawienie daty, od której aplikacja IdoSell Bridge ma rozpocząć pobieranie zamówień. Domyślnie ustawiana jest data aktualna.

Jeśli cofniemy datę synchronizacji na czystej bazie programu, pobierzemy wszystkie zamówienia od wybranej daty, jeśli towary z zamówień znajdują się na liście "Synchronizowane", czyli zostaną dodane do synchronizacji.

Częstotliwość synchronizacji

Ostatnią czynnością wstępną jest ustawienie, co jaki czas program IdoSell Bridge będzie synchronizował dane pomiędzy sklepem a zintegrowanym programem F/K. Dostępny zakres czasu to od 15 do 60 minut. Żeby automatyczna synchronizacja zadziałała, usługa BridgeService musi być włączona.

Nie zalecamy synchronizacji szybszej niż 10-15 min.

Więcej informacji na temat zakładki Preferencje synchronizacji i jej ustawień znajdziemy tutaj .

Nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie?Skontaktuj się z Działem Wsparcia

Przejdź do Biura Obsługi Klienta i skontaktuj się z ekspertami IdoSell