Logo

Kategorie towarów oraz kategorie IdoSell

Kategoria IdoSell

Kategoria IdoSell to uniwersalny klasyfikator towaru, przeznaczony do integracji z systemami zewnętrznymi. Precyzyjnie określony klasyfikator towaru to uproszczony start w integrację z porównywarkami cen, narzędziami Google i serwisem DobreKody.pl

Definicja Kategorii IdoSell i sposoby wykorzystania

Kategoria IdoSell to klasyfikator, dzięki któremu ściśle określisz, do jakiej grupy tematycznej dany towar należy. Jest to cecha określana osobno dla każdego towaru, niezależnie od przypisanej kategorii towarów w panelu.

Drzewo Kategorii IdoSell jest uniwersalne i bardzo szczegółowe. Pozwala to na zastosowanie kategorii w wielu integracjach. Wystarczy, że Kategorię IdoSell dla danego towaru określisz tylko raz, a automatyczne przemapowanie będzie uzupełniało kategorię w ofercie dla serwisów zewnętrznych, o odpowiednik wybranej Kategorii IdoSell.

Kategorie IdoSell wykorzystywane są w integracjach z zewnętrznymi serwisami takimi jak:

  • Empik Marketplace,

  • Ceneo,

  • Arena.pl,

  • Carrefour,

  • 1but.pl,

  • Allani/Homebook/Domodi,

  •  Spartoo.

Kategoria wykorzystywana jest również w narzędziu do mapowania kategorii i parametrów dla Allegro, eBay, Shoppe. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie .

Integracja z usługami Google

Aktualnie, Kategorie IdoSell zastąpiły dotychczasowe kategorie Google Shopping. Wszystkie integracje z usługami Google opierają się już na Kategoriach IdoSell. Są to usługi: Reklamy Google od IdoSell, Google Shopping oraz sklep w serwisie Facebook.

Żeby odpowiednie uzupełnienie nowego pola było łatwe i zrozumiałe, a eksport oferty do zewnętrznych serwisów jednoznaczny, Kategorie IdoSell mają możliwie podobne nazwy do kategorii Google Shopping. W kolejnych miesiącach, drzewa kategorii Google i IdoSell mogą coraz bardziej się różnić. Drzewo Kategorii IdoSell będzie bardziej szczegółowe, ale i stałe. Ewentualne przemapowania będą wykonywane na poziomie systemu, co zabezpieczy cię przed potrzebą nanoszenia zmian w ofercie, gdy serwis, z którym się integrujesz, zmienia drzewo kategorii.

Dowiedz się więcej o integracji IdoSell z narzędziami Google.

Przypisywanie Kategorii IdoSell do towarów

Kategorię IdoSell możesz przypisać do towarów na kilka sposobów. Oprócz oczywistej zmiany na karcie edycji towaru w panelu administracyjnym, operacji możesz dokonać z poziomu Grupowej Edycji Towarów (dla wielu towarów jednocześnie), oraz poprzez API panelu administracyjnego .


Kategorie towarów w sklepie

Klasyfikacja produktów jest bardzo ważnym etapem podczas budowania sklepu. Umiejętne skategoryzowanie asortymentu pozwoli ci m.in. na planowanie wydarzeń promocyjnych i sprzedaży, kształtowanie strategii cenowej czy wybór ilości sprzedawanych towarów.

Kategorie towarów w panelu sklepu

Oprócz sortowania towarów według producentów czy serii, do towaru możesz przypisać dowolną, określoną przez ciebie kategorię. Ułatwiają one efektywną ekspozycję towarów, ponieważ w oparciu o kategorie towarów możesz w łatwy sposób zbudować wygodną nawigację w sklepie. Poprzez odpowiednie skategoryzowanie, sklep internetowy pozwala klientom filtrować produkty i wybierać te najciekawsze, co skutkuje uzyskaniem przewagi konkurencyjnej i wymaganego poziomu sprzedaży.

Ważnym celem odpowiedniego skategoryzowania towarów jest osiągnięcie docelowego obrotu i marży. Sprzedaż towarów z podziałem na kategorie możesz na bieżąco monitorować w module raportów i analiz.
W oparciu o uzyskane dane możesz wypełniać i kształtować strategie promocji oraz wywnioskować, którą część asortymentu warto poszerzyć, a która nie dostarcza oczekiwanych zysków.

Nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie?Skontaktuj się z Działem Wsparcia

Przejdź do Biura Obsługi Klienta i skontaktuj się z ekspertami IdoSell