Logo

Empik Marketplace

Panel IdoSell Shop posiada wbudowana integrację z Empik Marketplace. Jest to integracja dwukierunkowa, umożliwiająca wystawianie ofert oraz pobieranie i obsługę zamówień.

Do włączenia integracji, konieczne jest wykonanie czynności w panelu IdoSell oraz w panelu Empik. Instrukcję powinieneś otrzymać od swojego opiekuna z Empik.

Instrukcja konfiguracji

Włączenie integracji w panelu IdoSell Shop.

Należy przejść do sekcji MARKETING I INTEGRACJE > Marketplaces > Empik Marketplace > Wybierz ustawienia > Status integracji > Aktywny(Tak) oraz wkleić klucz API wygenerowany z panelu EmpikPlace > Zapisz.

Konfiguracja dostaw w panelu IdoSell Shop.

Aby zamówienia pobrane z Empik Marketplace miały odpowiednio przypisany rodzaj wysyłki, należy zmapować nazwy metod dostaw z Empik do dostaw, które są dostępne w panelu IdoSell Shop.

W tym celu należy przejść w panelu IdoSell do zakładki: ADMINISTRACJA > Magazyn i logistyka > Konfiguracja dostaw > Przypisanie usług kurierskich w IdoSell do usług kurierskich serwisów zewnętrznych > Empik i wybrać odpowiedniki ustawienia w IdoSell tak, aby pobrane zamówienia miały przypisane poprawne metody dostaw.

Przygotowanie i eksport oferty

Aby towar pojawił się w Empik Marketplace należy udostępnić karty nowych produktów w tym serwisie. Jest to możliwe za pomocą eksportu towarów w dwóch wariantach:

 • Eksportuj wszystkie włączone towary (CSV) - pozwala na zgłoszenie wszystkich włączonych towarów. Opcja zalecana, gdy chcesz rozpocząć przekazanie towarów.

 • Eksportuj wyłącznie nowe towary (CSV) - opcja pozwalająca na uzupełnienie oferty o nowe produkty które pojawiły się od ostatniego eksportu.

Aby towar był dostępny w serwisie Empik musi spełniać minimalne warunki, tj.:

 • musi mieć przypisaną kategorię IdoSell,

 • musi być dostępny,

 • musi zawierać przynajmniej jedno zdjęcie o rozmiarze minimum 600x600,

 • musi mieć uzupełnioną nazwęopisproducentagwarancjekod EAN.

Przygotowanie produktów

 W celu utworzenia oferty katalogowej w Empiku za pomocą naszej integracji niezbędne jest posiadanie towaru z kodem EAN. Następnie musimy go skonfigurować, w tym uzupełnić:

 • opis,

 • zdjęcia,

 • cenę,

 • kategorię IdoSell,

 • markę,

 • gwarancję,

 • parametry.

Wskazówka

Do Empik Marketplace możemy przekazać maksymalnie 10 parametrów produktu. Uzupełnij w produkcie najważniejsze parametry, jeśli jest ich więcej niż 10.

Udostępnianie towarów

Następnie należy udostępnić produkty dla Empik Markeptlace.
Można to wykonać z poziomu karty towaru w zakładce Serwisy sprzedażowe lub przez Grupową Edycję Towarów.

Udostępnianie przez GET można wykonać przechodząc do TOWARY > Lista towarów > Edycja Grupowa > Widoczność towaru > Udostępniaj poza sklepem

Eksport towarów w pliku CSV

Posiadając skonfigurowaną ofertę w panelu IdoSell oraz aktywną integrację, generujemy plik CSV przechodząc do zakładki MARKETING I INTEGRACJE > Marketplaces > Empik Marketplace "wybierz" > Ustawienia > Eksportuj wszystkie włączone towary (CSV)

Wygenerowany plik zostanie automatycznie przekazany to Empik Marketplace.

Porada eksperta

Generowanie pliku CSV z ofertą może trwać od godziny do kilku godzin, w zależności od wielkości oferty.

Konfiguracja oferty w panelu Empik

Konfigurację panelu Empik i podpięcie oferty należy wykonać za pomocą dedykowanej instrukcji.

Dostępna jest ona również w formie wideo .

Konfigurację rozpoczynamy od kroku 3.3.2 Dodanie grupowe produktów za pomocą kreatora importu z wykorzystaniem własnego katalogu w formacie csv/xlsx.

Tak skonfigurowana oferta trafi do katalogu Empik Marketplace.

Zarządzanie ofertą odbywa się przez włączanie lub wyłączanie udostępniania poza sklepem opisanego wyżej w sekcji Udostępnianie towarów.

Uwaga

Towary wyłączone z eksportu do Empik Marketplace,jeszcze przez 7 dni znajdują się w pliku z ofertą, w celu zdjęcia ich ze sprzedaży. Po 7 dniach towary przestają się pojawiać w feedzie produktowym i nie są przetwarzane.

Jeśli w przyszłości chcemy utworzyć nowe oferty w katalogu Empik, powtarzamy powyższe czynności z sekcji Udostępnianie towarów oraz Eksport towarów w pliku CSV, jednak podczas eksportu CSV wybieramy opcję dotyczącą tylko nowych produktów.

Ustawienie częstotliwości aktualizacji oferty

Moduł IdoSell pozwala na aktualizację oferty (cen i ilości produktów) w odstępie, co 4, 6, 8, 12 lub 24 godzin.

Rekomendujemy wybranie najkrótszego możliwego odstępu czasowego aby oferta była jak najbardziej aktualna czyli co 4 godziny.

Konfigurację odstępu czasowego można zmienić w panelu IdoSell w zakładce: MARKETING I INTEGRACJE > Porównywarki cen, pasaże handlowe i katalogi, następnie wybrać ustawienia jednej z aktywnych porównywarek, przejść do ustawień i zmienić Ustawienia godzin eksportu.

Pobieranie i realizacja zamówień

Zamówienia złożone w Empik Marketplace będą automatycznie pobierane do panelu IdoSell.

Nie powinno się potwierdzać zamówień, które pojawiły się w panelu Empik.

Nie zaleca się potwierdzania zamówień poprzez maile, które Empik wysyła o zamówieniu. Jeśli zamówienie zostanie potwierdzone w panelu Empik Marketplace ręcznie, nie zostanie pobrane do IdoSell. Dzieje się tak, ponieważ integracja działa w pełni automatycznie przez API. Aby zamówienie pojawiło się w panelu IdoSell, zamówienie w panelu Empik musi być posiadać status Przyjęcie w toku.

Zwroty nie zostały zintegrowane i należy obsługiwać je bezpośrednio w panelu Empik Marketplace.

Nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie?Skontaktuj się z Działem Wsparcia

Przejdź do Biura Obsługi Klienta i skontaktuj się z ekspertami IdoSell