Logo

Klarna

Obsługa płatności Klarna w IdoSell

Płatności Klarna, jak np. Zapłać za 30 dni, mają nieco inny sposób obsługi w panelu administracyjnym IdoSell, niż inne zintegrowane formy płatności. Żeby Klarna uruchomiła środki dla merchanta za opłacone zamówienie, musi otrzymać od sklepu informację o tym, że towar został wysłany do klienta sklepu. Żeby to zrobić, merchant musi przyjąć zamówienie. Integracja w IdoSell pozwala robić to automatycznie (po ustawieniu statusu zamówienia na Wysłane / Odebrane) oraz ręcznie (przy zadeklarowanej wpłacie na karcie zamówienia w panelu administracyjnym IdoSell).

Konfiguracja połączenia z Klarna

Po podpisaniu umowę z Klarna wystarczy, że w ustawieniach profilu płatności wprowadzisz, wygenerowane w panelu Klarna, dane dostępowe do API Klarna. Dane te widoczne są w panelu administracyjnym Klarna, w sekcji Ustawienia > Dane uwierzytelniające API Klarna.

Utwórz nowy zestaw danych bądź skorzystaj z wcześniej utworzonego. Uzupełnij Nazwa użytkownika (UID) oraz hasło (opcja Zmień hasło do API) w profilu płatności, w zakładce Klarna (ADMINISTRACJA > Konfiguracja płatności > wybrany profil płatności).

Pamiętaj by ustalić Region powiązany z kontem Klarna, który jest zgodny z krajem punktu sprzedaży.

Region powiązany z kontem Klarna
Zarządzaj danymi uwierzytelniającymi API Klarna
Ustawienia podstawowe

Konfiguracja on-site messaging - wysyłanie wiadomości w witrynie

Pamiętaj żeby skonfigurować Wysyłane wiadomości w witrynie, żeby wyświetlać wymaganą w sklepie informację o tym, że klienci twojego sklepu mogą dokonać płatności Klarna.

Przejdź do sekcji Wysyłane wiadomości w witrynie w panelu administracyjnym Klarna, wybierz odpowiedni punkt sprzedaży, a następnie skopiuj wartość z pola data-client-id i wprowadź go do pola Data Client ID w konfiguracji profilu płatności.

Dodatkowo w sekcji Konfiguracja wyświetlania wiadomości w witrynie (On-site Messaging) w profilu płatności możesz ustalić jeden z wybranych przez nas rodzajów wyświetlanej informacji oraz jej schemat kolorystyczny.

Po aktywacji Klarny, on-site messaging może pojawić się na sklepie dopiero po 24 godzinach.

Wybór ID sprzedawcy
On-site
Data Client ID

Widoczność Klarna w procesie zakupowym

Obecnie Klarna działa jako paywall - dostępne metody płatności jak Sofort, płatność odroczona, płatność kartą jest możliwa do wybrania po przekierowaniu do Klarna.

Klarna musi być eksponowana na stronie sklepu, w procesie zakupowym, jako oddzielna grupa płatności. Po wybraniu Klarna klient sklepu zostanie ostatecznie przekierowany na paywall Klarna, na którym będzie mógł wybrać sposób płatności i wypełni dane, konieczne do przyjęcia płatności.

Wybór sposobu płatności

Złożenie zamówienia w sklepie

Po złożeniu zamówienia następuje weryfikacja po stronie Klarna. Jeśli zamówienie zostanie zaakceptowane i system Klarna pozwoli na finansowanie, to wpłata w zamówieniu zostanie automatycznie zaksięgowana. Zwykle Klarna weryfikuje zamówienie od razu, może się jednak sytuacja, w której weryfikacja trwa dłużej.

Żeby odróżnić zamówienie zaakceptowane w Klarna od tego, które oczekuje jeszcze na akceptację, od razu księgujemy wpłatę w zamówieniu. Zaakceptowane zamówienie przez Klarna i zaksięgowana wpłata w zamówieniu w panelu administracyjnym IdoSell, oznaczają, że możesz bez żadnych obaw wysłać zamówienie do klienta. To również oznacza, że po przyjęciu zamówieniu w Klarna zostaną wypłacone przez Klarna środki za to zamówienie.

Dodatkowo takie zamówienie w panelu administracyjnym IdoSell jest oznaczone odpowiednią informacją.

Informacja o wyborze płatności Klarna

Zamówienie opłacone jedną z form płatności Klarna możesz procesować tak samo jak każde inne zamówienie. Działają m.in. ustawione automaty, czy obsługa zamówień realizowanych w modelu fulfillment bądź dropshipping. Nie musisz na tym etapie wykonywać żadnych dodatkowych działań.

Zamówienia oczekujące i odrzucone

W przypadku zamówienia oczekującego na zaakceptowanie przez Klarna, wpłata w zamówieniu nie będzie zaksięgowana. Dla takich zamówień (niezaakceptowanych, ale nieodrzuconych przez Klarna) sprawdzamy ich status (i aktualizujemy w razie potrzeby) przez 7 dni od momentu złożenia zamówienia.

W przypadku zamówienia odrzuconego przez Klarna, wpłata w zamówieniu będzie anulowana. Dodatkowo klient sklepu otrzyma komunikat informujący o odrzuceniu wpłaty przez Klarna jeśli takie odrzucenie nastąpi od razu w procesie zakupowym.

Informacja o zamówieniu

Automatyczne przyjęcie zamówienia w Klarna

Jeśli Klarna otrzyma informację o tym, że zamówienie zostało wysłane do klienta, to od tego momentu zaczyna liczyć dla klienta termin 30 dni na spłatę zobowiązania (jeśli klient twojego sklepu wybrał formę płatności Zapłać za 30 dni).

Przy zmianie statusu zamówienia na wykonane (Wysłane / Odebrane) automatycznie wysyłamy informację do Klarna o przyjęciu zamówienia, co oznacza, że zamówienie zostało wysłane do klienta.

Manualne przyjęcie zamówienia

Kiedy tylko zamówienie pojawiło się w panelu administracyjnym IdoSell, możesz dla zaksięgowanych wpłat ręcznie przyjąć zamówienie w Klarna. W tym momencie przekażesz do Klarna informację o tym, że wysłałeś do klienta jego zamówienie.

Przyjęcie zamówienia w Klarna

Nie zalecamy jednak tej praktyki, z uwagi na wcześniej wspomnianą np. kwestię rozpoczęcia dla klienta liczenia 30 dni na spłatę zadłużenia (jeśli płacił usługą Zapłać za 30 dni). Funkcja ta powinna służyć wyłącznie w celach:

  • awaryjnych, gdyby z jakiegoś powodu (np. nieoczekiwany błąd komunikacji z Klarna) Klarna nie otrzymała informacji o wysyłce zamówienia, po zmianie jego statusu na Wysłane / Odebrane,

  • jeśli sprzedajesz towary wirtualne i klient po złożeniu i opłaceniu zamówienia od razu otrzymuje możliwość ich pobrania.

Jeśli zamówienie nie zostało jeszcze wykonane (status Wysłane / Odebrane), ale zostało przyjęte w Klarna, to takie zamówienie dodatkowo w panelu administracyjnym IdoSell jest oznaczone odpowiednią informacją.

Informacja - wybór płatności Klarna

Automatyczne przedłużanie ważności zamówień

Zaakceptowane zamówienie przez Klarna jest ważne przez 21 dni. Gdyby jednak z jakiegoś powodu wysyłka zamówienia opóźniała się, bądź czas realizacji zamówienia z góry był ustalony na dłuższy, to po 18 dniach od momentu złożenia zamówienia, przedłużamy automatycznie zamówienia w panelu Klarna o kolejne 20 dni.

Informacja o zamówieniach, które zostały wysłane, ale nie zostały przyjęte w Klarna

Jeśli z jakiegoś powodu (np. nieoczekiwany błąd komunikacji z Klarna) Klarna nie otrzymała informacji o wysyłce zamówienia, po zmianie jego statusu na Wysłane / Odebrane, to możesz sprawdzić ile takich zamówień posiadasz w panelu administracyjnym IdoSell.

Skorzystaj z kafelka informacyjnego w sekcji Ostrzeżenia. Jeśli wyświetla się on na stronie głównej panelu administracyjnego IdoSell, to oznacza, że wymagana jest twoja interwencja. Dodatkowo w panelu merchanta Klarna również znajdziesz informacje o zamówieniach, które mają bliski termin ważności, a które nie zostały jeszcze przyjęte.

Informacje o zamówieniach Klarna

Limity Klarna oraz odrzucenie zamówienia

Klarna nie deklaruje jasno ani dolnych, ani górnych limitów finansowania. Zawsze są one ustalane indywidualne dla klienta końcowego, na podstawie np. badania jego zdolności kredytowej i historii dotychczasowych zakupów. Czynnikiem decydującym jest również rynek oferowanych przez Klarna usług. Dlatego takich limitów również nie wprowadzaliśmy w naszej integracji.

Transakcja dla klienta z adresem wysyłki w innym kraju niż billingowy może (ale nie musi) zostać odrzucona przez Klarna. Również jest to sytuacja indywidualna, dlatego również nie blokujemy takiego scenariusza.

Zwrot wpłaty za zamówienie - cash back

Klarna pozwala na dokonanie zwrotu wpłaty za zamówienie, czyli tzw. cash back. Możesz zlecić taki zwrot na karcie zamówienia w panelu administracyjnym IdoSell, korzystając z przycisku przy zaksięgowanej wpłacie Klarna. Cash back dostępny jest dopiero wtedy, gdy zamówienie jest przyjęte w Klarnie (oznaczone jako Wysłane).

Zlecenie automatycznego zwrotu

Wersja testowa (sandbox)

W przypadku integracji IdoSell z Klarna sandbox pozwala na wypróbowanie jej pełnej funkcjonalności w trybie testowym. W tym trybie integracji IdoSell z Klarna zobaczysz przykładowe wizualizacje komunikatów dla kupujących i przeprowadzisz fikcyjną zapłatę za pomocą tego systemu. Dzięki temu zyskasz możliwość dokładnego prześledzenia całej ścieżki użytkownika i sprawdzisz, czy wszystko działa zgodnie z twoimi oczekiwaniami.

Dodatkowo tryb testowy (sandbox) może się przydać np. przy wprowadzaniu rozwiązania na nowe rynki, co pozwoli sprawdzić komunikację w innym języku

Co ważne, wszystkie płatności wykonane w trybie sandbox będą zapisywane w zamówieniu, które będzie dodatkowo oznaczone jako opłacone w trybie testowym.

Jeśli chcesz skorzystać z sandboxa (trybu testowego) w integracji IdoSell z Klarna, wystarczy, że przejdziesz do profilu płatności w swoim panelu IdoSell (Administracja > Płatności i waluty > Konfiguracja Płatności > Klarna).

W tym samym miejscu pojawi się opcja, która pozwoli ci wybrać tryb działania integracji: testowy lub produkcyjny. Wybierając tryb testowy, bezpiecznie wypróbujesz całą funkcjonalność przed jej pełnym wdrożeniem.

FAQ

Nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie?Skontaktuj się z Działem Wsparcia

Przejdź do Biura Obsługi Klienta i skontaktuj się z ekspertami IdoSell