Logo

Karty podarunkowe i bony towarowe

Bony towarowe i karty podarunkowe możesz stworzyć w panelu administracyjnym IdoSell a następnie przekazać je swoim klientom. Podczas użycia przez klienta sklepu bonu towarowego lub karty podarunkowej sklep zweryfikuje ich poprawność w panelu sklepu eliminując możliwość nadużycia.

Różnice pomiędzy kartą podarunkową a bonem towarowym

Każdy sklep prowadzi inną politykę sprzedaży. Udostępniamy 2 zbliżone moduły, żeby każdy znalazł dogodne dla siebie rozwiązanie. Są jednak między nimi pewne różnice, które zaprezentujemy poniżej.

Karta podarunkowa

  • ma charakter trwały - może być używana wielokrotnie i doładowywana po wyczerpaniu salda.

  • z salda karty pobierane jest faktycznie tyle, ile wynosi koszt zakupów - pozostałe środki dostępne są przy kolejnych zakupach.

  • jest zabezpieczona PIN-em - w sklepie stacjonarnym numer karty może zostać podpatrzony przez osoby postronne; dlatego zabezpieczyliśmy karty podarunkowe PIN-em, żeby osoba niepowołana nie mogła zrobić zakupów w sklepie internetowym, nawet gdy pozna numer karty.

  • posiada mechanizm blokujący kartę - po trzykrotnym błędnym podaniu numeru PIN, karta zostanie zablokowana. Kartę można odblokować w dowolnym momencie wchodząc w jej ustawienia w sekcji RAPORTY I FINANSE > Karty podarunkowe i bony towarowe > Sprawdzić wszystkie karty podarunkowe > Klikamy na liczbę kart w danej grupie i na liście odblokowujemy odpowiednią kartę.

Bon towarowy

  • ma charakter jednorazowy.

  • może zostać wykorzystany jedynie w całości - niewykorzystana kwota przepada, jest to zatem bodziec do zwiększania wartości koszyka.

  • po użyciu oznaczony jest jako wykorzystany - drugi raz nie można z niego skorzystać.

Konfiguracja bonów towarowych i kart podarunkowych

W pierwszej kolejności udaj się do modułu RAPORTY I FINANSE > Karty podarunkowe i bony towarowe > Sprawdzić wszystkie karty.

Edycja kart podarunkowych i kodów rabatowych

Możesz dodać nowe rodzaje kart i bonów. Rodzaj kart pełni rolę agregującą, jak np. folder, do którego dodajesz karty z tym samym saldem (np. 100 PLN) albo tą samą datą ważności.

Lista rodzajów kart
Dodawanie nowego rodzaju karty - uzupełnienie danych

Po dodaniu nowego rodzaju kart możesz stworzyć nowe karty i bony oraz zdefiniować następujące wartości:

Karty podarunkoweBony towarowe
nazwa kartynazwa bonu
saldo kartywartość bonu
PINdata ważności
data ważnościsklepy, w których bon może wykorzystać
sklepy, w których kartę podarunkową można wykorzystać


Żeby dodać karty do już dodanego rodzaju należy wybrać opcję dodaj.

Dodanie kart do konkretnego rodzaju

Karty możesz dodać na trzy sposoby:

Dodawanie konkretnych kart podarunkowych
  • pojedynczą kartę podarunkową wpisując dowolny ciąg znaków,

Dodawanie pojedynczej karty podarunkowej
  • dodając własne nazwy kart oraz PIN wg schematu opisanego w zielonej ramce,

Dodawanie grupowo kart podarunkowych
  • korzystając z generatora, gdzie wystarczy podać interesującą ciebie liczbę kart podarunkowych.

Generowanie automatyczne numerów kart podarunkowych według schematu

Listę kart podarunkowych czy też bonów możesz zweryfikować po kliknięciu w ilość przy konkretnym rodzaju.

Ilość kart konkretnego rodzaju

Przechodząc w edycję możesz sprawdzić datę ich ważności oraz aktualne saldo, które możesz doładować bądź zdjąć z niego środki.

Edycja konkretnej karty lub bonu

Po dodaniu kart podarunkowych pamiętaj żeby taka forma płatności została aktywowana na sklepie. Możesz to wykonać w ADMINISTRACJA > Płatności i waluty > Konfiguracja płatności > nazwa profilu.

Aktywacja płatności bonami i kartami podarunkowymi w sklepie

W momencie aktywacji formy płatności zostaniesz poproszony o PIN do panelu, który został wysłany na numer telefonu podany podczas rejestracji sklepu. Jeżeli nie pamiętasz PINu to w każdym momencie możesz go zmienić w BOKu w zakładce TWOJE KONTO > Zarządzanie kontem.

BOK - Biuro Obsługi Klienta i zmiana PINu

Karty podarunkowe i bony towarowe są środkami płatniczymi. Klient robiąc zakupy według standardowego procesu zakupowego, w kroku wyboru formy płatności, będzie mógł z nich skorzystać jeżeli taka forma płatności została wcześniej udostępniona.

Wybów formy płatności w sklepie podczas procesu zakupowego

Po przejściu całego procesu zakupowego zostaniesz poproszony o podanie numeru oraz PINu do karty lub numeru bonu.

Potwierdzenie złożenia zamówienia i zapłata za zakupy

Jeżeli wartość zamówienia klienta przewyższy wartość karty podarunkowej lub bonu to będzie mógł zrobić dopłatę dowolną formą płatności.

Podanie danych karty podarunkowej

Fiskalizacja sprzedaży bonów towarowych, kart podarunkowych

W przypadku bonów typu SPV nie powinieneś fiskalizować ich sprzedaż w momencie wydania bonu, a tylko odnotować fakt uzyskania wpłaty.

Do 1.01.2019 sprzedaż bonów nie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym i tym bardziej podatkiem VAT.
Bon nie był towarem, ani usługą. Sprzedaż bonów realizowana jest poprzez wystawienie dokumentu potwierdzającego przyjęcie płatności Kasa Przyjmie (KP) lub PO (Przelew obcy) - jeśli ktoś płacił kartą w punkcie detalicznym. Nie powoduje on fiskalizacji sprzedaży.

Kluczową dla celów opodatkowania VAT w ustawie jest rozróżnienie pojęcia bonu na jego dwa rodzaje:

  • Bon jednego przeznaczenia - SPV (ang. single-purpose vouchers) to bon, w przypadku którego miejsce dostawy towarów lub świadczenia usług, których bon dotyczy, oraz kwota należnego podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze z tytułu dostawy tych towarów lub świadczenia tych usług są znane w chwili emisji tego bonu. Przykład: bon na 6-miesięczny karnet na wejścia do siłowni X, o wartości 600 zł (VAT znany w momencie emisji bonu, kalkulowany wg 8% stawki VAT, wynoszący 48 zł).

  • Bon różnego przeznaczenia - MPV (ang. multi-purpose vouchers) - to bon inny, niż bon jednego przeznaczenia (miejsce dostawy towarów lub świadczenia usług, których bon dotyczy, oraz kwota należnego podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze z tytułu dostawy tych towarów lub świadczenia tych usług nie są znane w chwili emisji tego bonu). Przykładem bonu różnego przeznaczenia jest karta podarunkowa o określonej wartości na zakupy różnych towarów / usług w różnych punktach / sklepach. Innym przykładem są bony Sodexo.

Uwaga

To podmiot emitujący bony określa jakiego rodzaju są to bony SPV czy MPV.

Porada eksperta

Dokument, który zwiększa stan kasy, który możesz wydrukować klientowi jako potwierdzenie, a nie jest on jednocześnie fiskalizowany na drukarce - fiskalizacja odbywa się poprawnie w chwili sprzedaży towaru.

Porada eksperta

Jeżeli w twojej ofercie towar z inną stawką VAT lub np. włączysz możliwość wykorzystania z bonu online, a kolejny warunek bonu SPV nie będzie spełniony - stawka VAT w towarze lub w wysyłce do innego kraju może różnić się od stawki naliczenia w chwili emisji bonu.

Więcej informacji znajdziesz w serwisach pit.pl oraz infor.pl .

FAQ

Nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie?Skontaktuj się z Działem Wsparcia

Przejdź do Biura Obsługi Klienta i skontaktuj się z ekspertami IdoSell