Logo

Przyjazne adresy URL w sklepie

Adres URL to ciąg znaków, który pojawia się w oknie przeglądarki, kiedy jesteś na stronie internetowej. URL powinien być przede wszystkim krótki, a także zrozumiały i unikalny. Jest to ważne zarówno dla twojego klienta, który chętniej kliknie w przyjazny link, jak i wspomagania działań SEO.

Dobre praktyki tworzenia adresów URL

Budowa adresu URL

Adres URL składa się z:

  • protokołu (np. http, https lub innego, jak ftp),

  • hosta (w sieci internet to nazwa domeny, np. google.com),

  • ścieżki (odniesienie do lokalizacji pliku na serwerze, np. /elektronika/słuchawki, lub main.php),

  • zapytania (składa się ze znaku „?”, nazwy parametru i jego wartości. Kolejne parametry dodajemy po znaku „&”),

  • fragmentu (odniesienie do wybranego fragmentu strony).

 

Wygląd adresu URL

Najważniejsze wskaźniki, jakie powinny być adresy URL:

  • opisowe - czyli dokładnie określać to, co zawiera dana strona. Najlepiej z odpowiednią strukturą katalogów,

  • zwięzłe - czytelne zarówno dla robotów, jak i internautów,

  • łatwe do zapamiętania.

 

Przyjazny adres URL

Najważniejsze zasady tworzenia przyjaznego adresu URL:

  • Wyrazy w adresie URL oddzielaj separatorami, najlepiej myślnikami. Unikaj spacji, przecinków i innych znaków specjalnych,

  • Stosuj jasną i logiczną strukturę katalogów. Sprawi to, że zarówno wyszukiwarkom, jak i klientom, łatwo będzie wskazać, co się znajduje na danej podstronie oraz jaka będzie jej treść. Pamiętaj, żeby nie przesadzić w drugą stronę i unikaj budowania skomplikowanych struktur,

  • Wielkie litery czy polskie znaki w adresach URL są w porządku. Pamiętaj jednak, że większość internautów domyślnie używa wyłącznie małych liter i nie stosuje polskich znaków. W niektórych przypadkach wielkie litery mogą powodować problemy z powielonymi stronami, ponieważ adresy z wielką i małą literą mogą pozycjonować się osobno. Polskie znaki podczas kopiowania będą kodowane przez co adres url będzie wyglądał nienaturalnie. Nie ma to jednak wpływu na SEO,

  • Zalecana długość adresu URL to ok. 80 znaków (różne źródła podają od 60 do 120 znaków). Dłuższe adresy URL są często ucinane na stronach z wynikami wyszukiwania. Najczęściej przytaczanym ograniczeniem długości pojedynczego adresu URL jest limit 2048 znaków (jednak różni się on w zależności od przeglądarki).

 

Wpływ URL na pozycjonowanie

Adres URL, który zawiera słowa kluczowe, wpływa pozytywnie na pozycjonowanie. Jest to sygnał dla wyszukiwarki, że sklep zawiera treść, która odpowiada umieszczonym na stronie słowom kluczowym. Dlatego warto zawierać słowa kluczowe w adresie. Podczas tworzenia linków przyjaznych dla SEO, warto również pamiętać o kilku dodatkowych elementach.

  • Nie przesadzaj z liczbą słów kluczowych w adresie. Takie praktyki uznawane są przez Googla za tzw. keyword stuffing, czyli upychanie słów kluczowych. Może to powodować spadek w rankingu wyszukiwarki.

  • Adres URL to miejsce, w którym można stosować synonimy, a przez to osiągnąć efekt tzw. długiego ogona (ang. long-tail). Umieść w linku słowa kluczowe lub frazy kluczowe, które są bardziej szczegółowe (czyli dłuższe) niż zazwyczaj używane słowa kluczowe. Długie słowa kluczowe generują mniejszy ruch w sieci wyszukiwania, ale zazwyczaj mają wyższą wartość konwersji, ponieważ są bardziej szczegółowe. Upewnij się, że adres URL dobrze odzwierciedla zawartość strony, a jednocześnie jest czytelny.

 Personalizacja adresu URL

 Na te kwestie warto zwrócić uwagę, podczas personalizowania adresów URL.

  • Unikaj częstych zmian adresów URL. Jeśli decydujesz się na zmianę adresu URL, upewnij się, że nie będzie on zmieniany przez dłuższy czas. Stałe dopieszczanie struktury nie ma sensu,

  • Nie buduj adresów URL, które nic nie mówią, np. składają się z ciągu losowych znaków/cyfr/liter,

  • Rozdzielaj poszczególne słowa. Napisany ciągiem adres URL, może wyglądać dla potencjalnego klienta jak spam,

  • Unikaj bałaganu w katalogach, skomplikowana struktura jest nieczytelna. Z drugiej jednak strony rozbudowane drzewo kategorii może pozytywnie wpłynąć na wyniki SEO Twojego sklepu. Jeśli możesz, skonsultuj się w tej kwestii ze specjalistą SEO,

  • Nie stosuj zbyt ogólnego nazewnictwa stron, np. nie nazywaj konkretnego modelu obuwia „butami zimowymi” (jest wiele rodzajów obuwia zimowego). Nazewnictwo powinno jednoznacznie określać daną stronę,

  • Informacja, że adres URL powinien być jak najkrótszy, czy strona powinna być jak najbliżej katalogu głównego, to mity. Struktura powinna być po prostu logiczna i zrozumiała.

Struktury linków w sklepie

Zmiana adresów URL powinna zawsze być poprzedzona analizą lub konsultacją z profesjonalną agencją SEO np. firmą Traffic Trends.

Rozwiązanie IdoSell, dotyczące zmiany automatycznie generowanej struktury linków, które znajdziesz w sekcji MODERACJA > Działanie sklepu >  SEO - Optymalizacja do wyszukiwarek > Ustawienia struktury przyjaznych adresów URL dla stron w sklepie oparte jest, zgodnie z obowiązującymi standardami, o katalog dla języka strony i zastosowanie tzw. katalogu dla typu strony (np. dla towaru jest to katalog "products"):

yourtechnicaldomain.iai-shop.com/pl/products/Nazwa-towaru-123.html.

Dzięki temu strony wielojęzyczne mogą być lepiej indeksowane przez robota Google, ponieważ początek adresu zawsze można przypisać jednoznacznie do danego języka.

  • Przykład nowego linku do towaru:

yourtechnicaldomain.com/pl/products/Nazwa-towaru-123.html

  • Przykład nowego linku do menu:

yourtechnicaldomain.com/pl/menu/mezczyzni/obuwie/botki.html 

Niektóre szablony, szczególnie starsze, mogą mieć wpisane adresy w kod samego szablonu. Upewnij się, czy template twojego sklepu spełnia odpowiednie wymogi, przechodząc do sekcji Moderacja > Działanie sklepu >  SEO - Optymalizacja do wyszukiwarek > Ustawienia struktury przyjaznych adresów URL dla stron w sklepie.

Nowe szablony standardowe oraz wykonane na nich szablony indywidualne, nie starsze niż 3 lata, obsługują ten mechanizm bardzo dobrze.

Zmiana struktury linków zawsze wygeneruje automatyczne przekierowanie 301 starego adresu URL na nowy adres. Nie ma konieczności, żeby ręcznie dodawać przekierowania dla starej struktury.

Gdy zmienisz strukturę przyjaznych linków na inną, musisz uwzględnić kilka elementów, które mają wpływ na widoczność zmiany w twoim sklepie:

  • musi odświeżyć się cache HTML

  • zmiana linków w sitemap trwa do 1h czasu od dokonania zmiany

  • zmiana linków w menu trwa do 1h czasu od dokonania zmiany

  • linki w ofercie IOF zmienią się w momencie ponownego wygenerowania oferty

  • linki z poprzednio ustawionej struktury otrzymają przekierowanie 301

Personalizacja adresów URL towarów, węzłów menu oraz wpisów blogowych

W panelu IdoSell jest dostępna możliwość samodzielnej konfiguracji adresów URL dla niektórych elementów sklepu.

Personalizacja URL dla towaru

Adres URL towaru w sklepie IdoSell ustawisz na karcie towaru w zakładce Marketing i SEO. Link do towaru jest definiowany dla każdego języka dostępnego w sklepie. Po pierwszym ustawieniu własnego URL, zmieni się domyślny adres prowadzący do tego towaru.

Po zapisaniu formularza i wejściu w spersonalizowany URL, serwer zwróci kod 200 (OK). Link wygenerowany automatycznie, który wcześniej prowadził do towaru, będzie miał ustawione przekierowanie (301), które skieruje do nowo zdefiniowanego adresu.

W każdej chwili możesz wrócić do adresu URL, który jest generowany automatycznie.

Jeśli minimum dwukrotnie zmienisz adres URL, zostanie wyświetlony dodatkowy toplayer. System pilnuje, żeby wykorzystywany wcześniej adres URL nie kierował do pustej karty i nie pokazywał braku wyników.

Jeśli znajdują się miejsca, gdzie wskazana funkcja nie została zaimplementowana, to na ten moment nie ma możliwości ich modyfikacji (nawet przy okazji płatnych prac).

System będzie pytał, czy chcesz dodać przekierowanie (301) ze starego adresu URL na nowy. Listę przekierowań możesz sprawdzić w linku nad tabelą, w której zmieniłeś adres URL. W toplayerze widocznym po kliknięciu w link, widoczna jest lista wszystkich adresów, które kierują do danego towaru. W tym miejscu możesz usunąć wybrane przekierowania.

Zmiana adresu URL w istotny sposób wpływa na pozycjonowanie sklepu. Sugerujemy, żeby nie dokonywać nieprzemyślanych zmian bez potrzeby. Jeśli masz wątpliwości, czy obecna konfiguracja adresów URL jest odpowiednia, skorzystaj z usług profesjonalnych firm zajmujących się obszarem pozycjonowania, np. Traffic Trends.

Personalizacja URL dla wpisu blogowego

Możesz ustawić własny adres URL również dla wpisu blogowego czy aktualności. Odpowiednie pola umieszczone są w konfiguracji wpisów. Oba moduły znajdziesz w sekcji MODERACJA > CMS > Aktualności lub Moderacja > CMS > Blog.

Personalizacja URL w elementach menu

W konfiguracji menu została również wydzielona konfiguracja SEO. Dodatkowy link pojawia się, gdy dany element menu jest osobną stroną w sklepie.

W oknie konfiguracji SEO znajdziesz, tak jak w przypadku bloga czy kart towarów, konfigurację adresu URL. Dodatkowo, do nowego okna wydzielone zostały ustawienia meta oraz możliwość dodania linku kanonicznego, czyli takiego, który Google uznaje za najbardziej reprezentatywny.

Link kanoniczny to tzw. meta tag, który informuje roboty Google o tym, że adres URL jest adresem oryginalnym (kanonicznym) i to on powinien być indeksowany. Dzięki temu, w sytuacji, gdy masz zbliżoną treść na kilku podstronach, Google nie uzna, że w twoim sklepie ma miejsce duplikacja treści i tym samym nie obniży twojej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Ustawienie linku kanonicznego w menu

W elementach menu, które nie są elementami głównymi (mają nad sobą element wyższego rzędu), możesz za pomocą jednego kliknięcia dodać link kanoniczny. Dzięki temu unikniesz kanibalizacji treści na stronach swojego sklepu.

Opcja ta jest przydatna, jeśli na danej podstronie umieściłeś podobną treść, jak na stronie wyższego rzędu. Przykładowo jeśli posiadasz dwie podstrony z promocjami w sklepie - jedna dotyczy promocji wybranej kategorii, np. 20 procent taniej na cały asortyment. Na obu stronach umieściłeś ten sam tekst zachęcający do skorzystania promocji, ale dotyczy on różnych produktów. Włączenie opcji wstawiania linku kanonicznego spowoduje, że obie strony o podobnej treści nie będą rywalizować między sobą o wysoką pozycję w rankingu Google.

Testy po wprowadzeniu zmian

  • sprawdź, czy nie masz stron zwracających błąd 404,

  • zweryfikuj, czy stary URL kieruje na nowy adres (przekierowania),

  • sprawdź generowanie sitemapy. W IdoSell nie musisz się o to martwić — system samodzielnie dba o sitemapę i przegenerowuje ją w godzinach nocnych,

  • monitoruj natężenie ruchu w przypadku nowych i starych adresów URL.

 

Jeśli zmienisz strukturę przyjaznych linków, zmiany będą widoczne z opóźnieniem.

Łatwa migracja do IdoSell

IdoSell pomaga sprzedawcom poprawić pozycję w Google, także przy migracji. Dzieje się tak, ponieważ umożliwiamy merchantom import linków i możliwość przekierowań. Dodatkowo dodajemy automatycznie generowany meta na różnych stronach i zapewniamy możliwość zdefiniowania własnych meta na poszczególnych stronach. Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami w komunikacie lub za pomocą infolinii. 

Nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie?Skontaktuj się z Działem Wsparcia

Przejdź do Biura Obsługi Klienta i skontaktuj się z ekspertami IdoSell